width=750

Atatürk, ölümünün 79. yıldönümünde Frankfurt’ta anıldı

ALİ SAGLAM/FRANKFURT-Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 79. yıldönümünde Türkiye’de ve dış temsilciliklerde 10 Kasım anma programları gerçekleşti. Anma çerçevesinde TC. Frankfurt Başkonsolosluğunda gerçekleştirilen törene başta Başkonsolos Burak Karartı olmak üzere Hessen bölgesinde faaliyet gösteren STK temsilcileri, İş adamları, öğretmenler vatandaşlar katıldı.

Programın sunucusu Başkonsolosluk Sekreteri Jülide Bilginli, katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek; ”Sayın Başkonsolosum, saygı değer misafirlerimiz. Bugün burada 10 Kasım Büyük Önder Atatürk’ün, ölüm yıldönümü dolayısıyla toplanmış bulunmaktayız. Aramızdan ayrılışının 79. Yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ ü saygıyla anıyoruz” dedi. (Videoyu TIKLA) YouTube Preview Image

Program saat dokuzu beş geçe bir dakika saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.  Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Karartı; ”Cumhuriyeti  kurduğunda 42 yaşında olan Atatürk, hatyata gözlerini yumduğunda ise sadece 57 yaşında idi. O kısa hayatına eşsiz başarılar sığdırdı. Savaş yorgunu bir ülkeyi ayağa kaldırmak için verdiği uğraşları iyi tahlil etmek gerekir. En önemli başarılarından biri de geleneksellik ile modernleşmeyi evrensel değerler temelinde harmanlayıp müslüman toplumlar içerisinde halen eşi ve benzeri bulunmayan  bulunmayan güçlü bir sentez ortaya koymuş olmasıdır’ dedi.

Hessen Atatürçü Düşünce Derneği Onursal Başkanı Mahmut Telli de bir konuşma yaptı. Telli: ”Bağımsızlık savaşını başlatan, başarıyla yürüten, kazanan Atatürk TC. devletini kuran bir devlet adamı, ilke ve devrimleriyle Türk ulusunun çehresini değiştiren güçlü bir devrimcidir” dedi. 

Program akışında Merianschule 3.sınıf öğrencisi Rabia Gül’ün “10 Kasımlara ” adlı şiiri okumasının ardından Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Sibel Arıkoğlu bir konuşma yaptı.

Arıkoğlu; ”Bugün 10 Kasım, mavi gözlü ulu önderimizin Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal’im ölüm yıldönümü. Ama aslında sonsuzluk bugün, 1938′in sekizini yan yazarız hep, işte öyle bir sevgi bu” diyerek konuşmasında günün anlam ve önemini ele aldı.

Son olarak Dahlmannschule 4.sınıf öğrencisi Ela Dilek’in “Sen Varsın Atatürk’üm“ adlı şiiri okudu.

Program sonunda, Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Sibel Arıkoğlu, Merianschule 3.sınıf öğrencisi Rabia Gül ve Dahlmannschule 4.sınıf öğrencisi Ela Dilek’e günün anısına birer hediye verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>