ATİB Badenwürtemberg Yayla Şenliği Herrenberg’de yapıldı

Almanya’nın Herrenberg kenti yakınlarındaki Alterein‘de düzenlenen geleneksel Yayla Şenliği’ne yüzlerce vatandaşımız katıldı.

Baden Württemberg eyaletinde hizmet veren Avrupa Türk İslam Kültür Derneklerine (ATİB) bağlı Stuttgart Kornwestheim Türk Alman Eğitim Kültür Merkezi, Plochingen Türk Alman Kültür Merkezi, Salach Türk Veliler Derneği, Göppingen Türk Kültür Merkezi, Alpsdat Türk Kültür Merkezi, Horb Türk Kültür Merkezi ve Ev sahibi Herrenberg Türk Milli Kültür Cemiyetileri yönetim kurulu başkanları ve üyeleri, bölge başkanı Davut Özyurt Gyk üyesi Ünal Göktaş, Hac komisyonu başkanı Hanefi Şimşek, Gençlik kolları genel başkanı Süleyman Yıldırım
Gençlik kolları eğitim sorumlusu Uğur Göktaş, bölge gençlik kolları başkanı Serdar Düzgün, Abdülcelil Akyüz, Gazeteci yazar Hidayet Kayaalp, Badenwürtemberg ATİB de görev yapan Diyanet işleri başkanlığı tarafından beş yıllığına görevlendirilen Camii din görevliler ile birlikte yüzlerce vatandaşımız iştirak etti.

Açılış Kur’an-ı Kerim, istiklal marşı okunarak başladı, ardından Camii ve Cemiyetler arası futbol oynandı. İmamlar kurdukları takımla dernek başkanlarına karşı güzel bir futbol oyunu segilediler. Skor Dernek başkanlarının zaferiyle sonuclandı. Çuval içerisinde yürüme, ağızla kaşık içinde yumurta yarışı, yoğurt yeme yarışı, iple çekme, ip atlama gibi çok sayıda aktivitenin sonunda ilahiler ve Türküler söylendi. Zengin Türk mutfağımızdan, onlarca yemek içerisinden seçerek yemek yeme zevki yaşandı. Dernek başkanları ve din görevlileri organizeden memmun ayrılmanın mutluluğunu Herrenberg Türk Kültür Cemiyeti başkanı Hüseyin Kantaş’a teşekkür ederek bildirdiler.

Türk Milli Kültür Cemiyeti başkanı Hüseyin Kantaş; 2 Gün devam eden etkinliğe gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinliği düzenleme amaçlarının kültürlerini gençlere ve yabancılara tanıtarak birlik ve beraberliklerini perçinlemek olduğunu söyledi.

Comments are closed.