ATİB Genel Başkanı’ndan Akar’a mektup: ‘Askerlik ücreti yükselmesin’

EUTURKHABER/KÖLN-ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, T.C. Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar’a Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşlarının askerlik bedel ücretinin yükseltilmesi hususunda yapılan çalışmalarla ilgili bir mektup gönderdi. 

Sayın Bakan,

Malumunuz olduğu gibi, yurtdışındaki Türk vatandaşları için askerlik bedeli önce 6 bin €’dan 1000 €’ya düşürülmüş, daha sonra da bu miktarın 2 bin €’ya çıkarılması kararlaştırılmıştı. Şimdi ise yeni alınan bir kararla, dövizli askerlik bedelinin 5 bin 113 €’ya çıkarılacağını öğrenmiş bulunmaktayız.

Sayın Bakan,

Avrupa Türkleri arasında askerlik çağına gelmiş olanlar, ağırlıklı olarak artık göç ettikleri ülkelerde doğup büyüyenlerdir. Bunların belli kesimi yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığına geçerken, geri kalanı da Bakanlığınızın sunduğu “dövizli askerlik” imkânından yararlanarak askerlik hizmetini Türkiye’de yapıyor.

Burada askerlik bedelinin 2 bin Euro gibi kabul edilebilir bir miktar olması işi kolaylaştırıyordu fakat bu miktarın 5 bin Euro civarına çıkarılması, maddi olarak insanları zorlayacağı gibi, Türk vatandaşlığından çıkışları da hızlandıracaktır. Bu da, yurtdışında yetişen yeni nesil Türklerin anavatan Türkiye ile kültürel bağlarının zayıflamasına vesile olacaktır.

Bundan dolayı, askerlik bedelinin yükseltilmeyerek, 2 bin € olarak kalmasını talep ediyoruz

Saygılarımla

Durmuş Yıldırım
ATİB Genel Başkanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>