ATİB, Türkiye’de hükümet kurmak veya götürmek için kurulmadı

Öner; ‘Avrupa’daki ortak sorunlarda STK’lar birlikte hareket edebilmeli’

Avrupa Türk İslam Birliği-ATİB, yeni aldığı Nippes’teki genel merkez binasının açılışını kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla yaptı.

Açılışa T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TC. Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, AKP Kars Milletvekili  Prof. Dr. Yunus Kılıç, IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, DİTİB’den Bekir Alboğa, KRM’den Ali Kızılkaya, ATİB kurucu başkanı Musa Serdar Çelebi, diğer kurucu genel başkanlar, UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Kosova’dan ve Almanya’nın farklı STK kurumlarından Almanya Müslümanlar Koordinasyon Kurulu’ndan Aiyman Mazyek,  Makedonya’dan Erdoğan Saraç, Genel Başkanı İhsan Öner, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç’ın da katıldığı törende, “Her siyasi yapı Avrupa’da kendine bir muhatap seçiyor, işini o muhatapla çözmeye çalışıyor. Konu buradaki sorunları çözmek değil, kendi propagandasını, kendi polikikasını burada yaygınlaştırmak, taraftar toplamak ve zaman zaman şov yapmak” eleştirisini yaptı.

25. Yıl dönümünü Köln’deki yeni binasının açılışıyla taçlandırdı. 25. Yıl ve yeni binanın açılış törenine T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da katıldı. Tören din görevlisi Seyit Lüleli’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türk ve Alman istiklal marşlarının okunmasının ardından ise Türk Halk Oyunları, Zeybek gösterisi yapıldı.

Burada bir konuşma yapan ATİB Genel Başkanı İhsan Öner 25. Yılını kutlayan ATİB’in yeni binasıyla daha geniş hizmet sunma imkanına kavuştuğunu hatırlattı. ATİB’in bugünden yarına alınan kararla kurulmadığını hatırlatan Öner, bunun o gönün şartlarında çok zor alınan bir karar olduğunu vurguladı. ATİB kurucularının bu mücadeleyi her hangi bir siyasi partinin etkisinin dışına çekerek, Avrupa’nın gerçeklerine uygun hareket ettiklerini belirtti, “Bu karar çok hayırlı bir karar olmuştur, bunu bugün daha iyi anlıyoruz” dedi. Öner, başta kurucu genel başkan Musa Serdar Çelebi ve eski genel başkanlar Fikret Ekin ve Selahattin saygın olmak üzere emeği geçen herkesi minnet ve şükranla andığını vurguladı. “Biz artık batı Avrupa Türkleriydik. Bu kavramı literatüre kazandıran kişi ATİB Kurucusu sayın Çelebi’dir” diyen Öner, “ATİB gerçek manada bir sivil kitle kuruluşudur. Kimseden emir ve talimat almaz” dedi. Almanya’daki STK’ların öneminin her geçen gün arttığının altını çizen Öner, ATİB’in bir çok konuda öncülük yapmasına rağmen mütevaziliği de elden bırakmadığını belirtti. Öner, Avrupa’daki ortak sorunlar konusunda STK’ların birlikte hareket edebilmesi gerektiğini vurguladı.

Tüm sorunların yanı sıra buradaki Türk toplumunun olaylara karşı duyarsızlığına dikkat çeken Öner, “En fazla yüzde 25’inin kuruluşlarımıza üye olması işimizi daha da zorlaştırmaktadır” dedi. “Bizim meselelerimiz bitmez” diyen Öner, “KRM’nin oluşmasında ilk teklif ve ilk adım ATİB’den olmuştur.

Anadilimiz Türkçemiz elden gidiyor kaygısıyla çalışmalara öncülük ettik. Anadil Türkçemiz bizim, olmazsa olmazımızdır. Çocuklarımızın yüzde 90’ı Türkçe’yi yeterince konuşamamaya başladı” diyen Öner, vatandaşlar gibi hükümetlerin de malesef duyarsızlık içinde olduğunun altını çizdi.

“Çifte vatandaşlık Almanya’da Türklerin dışında kimse için yasak değildir” diyen Öner, ayrıca, “İslamiyetin hala Almanya’da resmi din olarak kabul edilmemesi ciddi manada hak ihlalidir. İslami kuruluşların birliktelikten ziyade herkesin kendi adına eyaletlerde çalışmalar yürütmesi çözümü geciktirmektedir. Kuruluş taassupçuluğunun kendi önümüze koyduğumuz en önemli engel olduğunu vurgulamalıyım” dedi.

Almanya gibi bir ülkede, sadece Türk oldukları için 8’i Türk10 kişinin katledilmesinin ne derece trajik olduğuna dikkat çeken Öner, “Ön yargılar, ötekileştirme ve ayrımcılığa bir çok yerde rastlanmaktadır. Sadece STK’ların çalışmalar yapması yeterli değildir. Uyum çalışmaları çoğunluk toplumuna dönük de yapılmalıdır. Birlikte yaşama kültürünün bu toplumlarda geliştirilmesi gerekir. Meselenin bir de Türkiye boyutu var. Yüzümüz hala oraya çevrili. Her siyasi bu anlayış Türkiye hükümeti buradaki STK’larla ayrım yapmadan, yandaş geliştirmeden, kademe kadememe problemlere çözüm bulunabilir diye düşünüyorum.

ATİB’in bu çalışmaları yaparken hedefinin bundan 50-100 yıl sonra da burada Müslüman Türk toplumunun sağlamak olduğunun altını çizen Öner, STK’lar arasında son yıllarda güzel bir işbirliğinin olduğunu, yeterli seviyede olmasa da buna katkı yapan STK yöneticilerine teşekkür etti.

ATİB kurucu Genel Başkanı Musa Serdar Çelebi ise güçlü bir toplum için örgütlü toplum olma, sivil toplum çalışmasının önemli olduğunu vurguladı. Çelebi, bazı meselelerin Türk devletinin desteği olmadan çözülemeyeceğini belirti. Çelebi” Türkiye’yi zaafa uğratmak isteyenler Allah’ın izniyle başarılı olamayacaklar” dedi.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya doğumlu olduğunu hatırlatarak konuşmasına başladı. Resmi görev olarak ilk yurtdışına çıktığı ülkenin her seferinde doğduğu Almanya’ya olduğunu bildiren Bakan, kendisinin Siegen kentinde doğduğunu aktardı. Siegen’de ilk öğrenimini yaparken burada kendisinin de zorluklar yaşadığı belirten Bakan, “Ben burada sizlerin yaşadığı sıkıntıların 3. Nesil olarak bir tecrübeye sahibim. Başbakanımız her zaman ve her şartta sizlerin arkasında durmuştur. Sizlerin konularını her zaman muhataplarıyla görüşmüştür. AK Parti hükümetleri olarak tek bir yaklaşımımız var: Olduğunuz ülkelerde kuvvetli olun, siyasete ve sivil topluma katılın, birlikte olun” dedi.

Almanya’daki NSU cinayetleri ortaya çıkınca Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun tüm mağdur ailelerle görüştüğünü, görüşmelerde kendisinin de yer aldığını aktaran Kılıç, “Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşının yaşadığı sorunları bire bir takip etmeye başladı, bu AK Parti hükümetleri döneminde oldu” dedi. Bakan, “Bizler sizler için tabiki burada olacağız, ama esas sizler bir arada olmalısınız. Birlik olacaksınız, beraber olacaksınız. 11 kardeşiniz milletvekili, bir kardeşiniz bakan olmuşsa bu ülkede, bu birlikteliğinizin sonucu” dedi.

“Siz Almanya’nın asli unsurusunuz” diyen Bakan, “Sizin arkanızda 75 milyonun gücünü temsil eden Türkiye Cumhuriyeti hükümeti var” dedi. STK’lara, NSU davasına yardımcı olma çağrısı yapan Bakan, davanın Almanya’da ırkçılığın çözümüne katkı yapacağının altını çizdi. Çifte vatandaşlık konusu benim tahminimce artık çözüme kavuşuyor. Gabriel’in konuşmasından algıladığım, çifte vatandaşlığın sizler için de çözülmesidir” dedi. TİKA’nın dünyanın her yerinde ama özellikle Balkanlarda çok güzel çalışmalar yaptığını belirten Kılıç, “Rabbim bizi ecdadımıza layık eylesin” dedi. İslamofobiya’ya değinen bakan, “ Adı barış olan bir dinin önüne insanlık suçu olan bir kavramı koyma yanlışı içindeler. “İslami Törer” ne demekse, Hıristiyan Terörü, Yahudi Terörü olmadığına göre, İslam’ın önüne böyle birşeyi koyamazsınız. Kişisel hataları bir dine mal etme en hafif ifadesiyle cahilliktir. Bunun olmaması için sizlere büyük görev düşüyor. Müslümanlık nedir, İslam nedir, komşularınız sizden görecek ve en büyük hizmeti yapmış olacaksınız. Allah birliğinizi dirliğinizi bozmasın” dedi.

“Benim birinci önceliğim gençlik, çünkü gençliğimiz geleceğimizdir” diyen Bakan, “Ülkemizin yarısı gençtir. Bu çalışmalar önemli. Sizlerin de eliyle inşalllah hizmet etmek, anavatanlarını, köklerini tanıtmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Bu noktada lütfen bize yardımcı olun. Alman komşularımıza da Türkiyemizi daha iyi tanımak için onlara da yardımcı olmak istiyorum. Ben size her konuda yardımcı olmak istiyorum, lütfen siz de bana yardımcı olun” dedi. Türkiye Cumhuriyeti devletinin sağlam kökleri olan bir çınar olduğunu vurgulayan Bakan, “Devletimiz sizler ve bizlerle çok daha güçlü yarınlara yürüyecektir. Genel Başkan ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde AK Parti hükümetler çok büyük hizmetler yaptı. Başbakanımızın gece gündüz nasıl koştuğunun ben de siz de şahidiyiz. Onun için hep beraber ve birlikte, inşallah muasır medeniyetlerin üzerine çıkacağız.

Avrupa Birliği içinde, 27 yıldır hizmet veriyorsunuz. Şunu unutmayın; Türkiye Cumhuriyeti devleti çok güçlü bir şekilde sizin arkanızda. Çok daha güçlü olacağız. İlk 10 büyük ekonomi içinde olacağız. Niyetimiz hayırdır. Biz liderimiz başbakınız öncülüğünde size hizmet için buradayız. Sizlerin nezdinde ancak hizmetkarız. Sizler Almanya’nın geleceğine katkıda bulunacaksınız.’ dedi.   İSKENDER GÜNGÖR / KÖLN

 

Comments are closed.