ATİYAB ile VDP eğitim sorununa el attı

Berlin’de‚ ‘Çok uluslu toplumlarda eğitim dinamikleri‘ paneli

MENDERES SiNGiN(euturkhaber)

BERLIN-Orta ölçekli göçmen işletmelerin aynı çatı altında birleştiği Almanya Ticaret ve Yatırım Birliği ATİYAB ile Berlin Brandenburg Özel Okullar Birliği VDP‘nin düzenlediği „Çok uluslu toplumlarda eğitim dinamikleri“ başlıklı panel büyük ilgi gördü.  Panele konuşmacı olarak Berlin’in yeni Göç ve Uyum Sorumlusu Monika Lüke, eğitim bilimcisi Prof.Dr. Havva Engin, Berlin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Eric Schweitzer, Berlin-Brandenburg Çalışma Ajansı Müdürü Dieter Wagon, özel okul sahibi Peter Zühlsdorff, VDP Berlin Başkanı Andreas Wegener, VDP Brandenburg Başkanı Susann Höfft ile ATİYAB Başkanı Emre Kiraz katıldılar. Dinleyiciler arasında politika, ekonomi ve bilim dünyasından tanınmış kişiler yer aldı. Paneli Alman Birinci Televizyonu ARD’nin moderatörlerinden Andreas Schneider yönetti. Ünlü moderatör Andreas Schneider’e ise özel Kant Lisesi’nden pekiyi dereceyle mezun olan Yiğit Muk ile Ersin Yıldırım asistanlık yaptılar. Yiğit Muk ile Ersin Yıldırım ilkokulda başarısız oldukları gerekçesiyle öğretmenleri tarafından Hauptschule’ye gönderilmek istenen ancak ebeveynlerinin gayretiyle özel okula yollanarak büyük başarılara imza atan öğrencilere örnek oluşturdular.

SEMT ANNELERİ’NE DESTEK

PANELDE yapılan konuşmalarda çocukların eğitiminde ailenin önemi sık sık vurgulandı. Eğitim bilimci Havva Engin bir yandan aile yuvasının çocuğun geleceğinde oynadığı rolü dile getirirken öte yandan devletin aileye yönelik tamamlayıcı, destekleyici girişimlerin gerekliliği üzerinde durdu. Berlin’in yeni Göç ve Uyum Sorumlusu Monika Lüke velilere daha yuvalardayken eğitim üzerine danışmanlık yapılmasının önemine değindi ve velilelere yönelik, örneğin „Semt Anneleri“ adlı projeyi desteklediğini söyledi. Berlin Sanayi ve Ticaret Odası IHK’nın Başkanı Eric Schweitzer işletmeleri göçmen kökenli gençlerin eğitiminde sorumluluk üstlenmeye davet ederken, Çalışma Ajansı Müdürü Dieter Wagon, göçmen kökenli küçük ve orta ölçekli işletmeleri gençlere meslek eğitim imkanları sunmaya çağırdı.

‚BİZ‘ DUYGUSUNU OLUŞTURMALIYIZ

ATİYAB’ın başkanı Emre Kiraz ise „Herşey atılan küçük adımlarla başlar“ diyerek gerek her çocuğun sahip olduğu potansiyelin gerekse her işletmenin yaratacağı potansiyelin desteklenmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Kiraz „Çok kültürlü bir toplumda yaşıyoruz. Çokkültürlü toplum olmanın sunduğu sınırsız olanakları nasıl değerlendireceğimiz üzerine kafa yormalıyız! Burada  ‚biz‘ duygusunun oluşturulması  büyük önem kazanıyor“ şeklinde konuşurken özel okul sahibi Peter Zühlsdorff Berlin’deki okul sisteminin göçmen çocukları dikkate almadığına işaret etti. Zühlsdorff, „eğitim sorununun kökenine inememekten“ şikayet etti. VDP’nin Berlin Başkanı Andreas Wegener de eğitimin sadece devlet sorunu olmadığını tüm toplumu ilgilendiren bir mesele olduğunu belirtti.

ATİYAB ile VDP göçmen çocukların eğitim sorunlarına dikkat çekmek ve çözümler üretmek amacıyla altı ayda bir eğitim paneli düzenleyeceklerini bildirdiler. ATİYAB Başkanı Emre Kiraz, göçmen kökenli işletmelerin üye olduğu bir işveren kuruluşu olarak eğitim sorunlarına büyük önem verdiklerini  ve sorunlara kalıcı çözümler bulmak amacıyla projeler geliştirip hayata geçireceklerini, orta vadede okullar açıp eğitim vakıfları kuracaklarını ifade etti.

Comments are closed.