width=750

Avro Bölgesi’nde yıllık enflasyon beklentinin altında

- Eurostat öncü verilerine göre 19 üyeli Avro Bölgesi’nde yıllık enflasyon kasımda yüzde 1,5 olarak ölçüldü.

FRANKFURT (AA) – Avro Bölgesi’nde öncü yıllık enflasyon, bu yılın kasım ayında yüzde 1,5’e yükseldi. Enflasyon verisi, piyasa beklentilerini karşılamadı.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) öncü verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde ekim ayında yüzde 1,4 olan yıllık enflasyon kasımda yüzde 1,5 olarak ölçüldü. Yıllık enflasyon verisi yüzde 1,6’lık piyasa beklentisinin altında geldi.

Bölgede, kasım ayında öncü yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 1’lik piyasa beklentisinin altında yüzde 0,9 arttı.

Avro Bölgesi’nde kasım ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, yıllık enflasyon en yüksek yüzde 4,7 ile enerjide gerçekleşti. Enerjiyi yüzde 2,2 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 1,2 ile hizmetler ve yüzde 0,4 ile de enerji dışı sanayi ürünleri izledi.

- ECB’nin enflasyon hedefi

Öte yandan, Avro Bölgesi’nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2’nin hemen altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor. Banka, bu doğrultuda varlık alım programı ve düşük faiz politikasını da kapsayan bazı tedbirler uyguluyor.

Bu arada, kasım ayı enflasyonuna ilişkin detaylı veriler 18 Aralık’ta açıklanacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>