Avrupa, 3. Kur’an-ı Kerim yarışmasına hazır

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları (IGMG) ilkini Berlinde başlattığı kuran tilavet yarışmasının 30.sunu 20 Ekim cumartesi günü Hannover’de yapmaya hazırlanıyor.

Genel merkez irşad birim başkanı Celil Yalınkılıc tilavet yarışmasıyla alakalı gazetemize şu değerlendirmelerde bulundu. “Avrupa tilavet yarışması bizim 30 yıldır yapa geldiğimiz kadim çalışmalarımızdan birisi. Şöyle tarihi itibariyle 1986 yılında Berlinde başladı bu yarışmamız.

İlk yıllarda iki yılda bir yapıyorduk ilerliyen yıllarda her yıl yapmaya başladık. Bu sene otuzuncusunu Hannover kongre merkezinde gerçekleştireceğiz. Tabiatıyla yarışmamıza Avrupa ülkelerinin tamamı Kanada ve Avusturalya’dan da öğrencilerimiz katılıyor.

Bu çocuklar Avrupa dışında her hangi bir islam ülkesinde eğitim alıp gelmiş çocuklar değil. Bunlar tamamen Avrupa’da doğmuş büyümüş bizim camilerimizde eğitimlerini almışlar, ve Kur’an-ı Kerim yarışmasına katılabilmeyi hak etmiş gençlerimiz. Bizim aidiyetimizi geleneğimizi örfümüzü dinimizi burada muhafaza etmemiz gerekiyor.

Burada ayaklarımız üzerinde durabilmemiz için bunlar bizim için son derece gerekli olan ödevlerimiz. Bunların en önemlisi dil ve din faktörüdür. Dinimizi burada kadim kılabilmek adına değerlerimizi yüceltmemiz gerekiyor. Bu dini değerlerimiz içinde en güzeli Kur’an-ı azimüşşandır.

Kur’anın okunması okutulması anlatılması anlaşılması en büyük ibadetlerimizden bir tanesidir. Dolayısıyla camilerimizde yaptığımız en büyük hizmetlerden birisi Kur’an eğitimidir.” Yalınkılıç sözlerini şöyle sürdürdü. Bu denli bir yarışma dünyanın hiç bir yerinde yapılmıyor.

Farklı islam ülkelerinde benzer Kur’an-ı Kerim yarışmaları yapılıyor ama böyle üç binin üzerinde insanın katılımıyla yapılan yarışma yok” dedi Yalınkılıç Türkiye’den Avrupaya gelen Türk vatandaşları içerisinde önceden imamlık yapmış sonra bırakmış yada imam hatip lisesine gitmiş vatandaşlara Mainz imam hatip lisesinde hızlandırılmış eğitimle tekrar mesleğe döndürdüklerini, yine tilavet yarışmasında hafızlıklarını tamamlamış talebelere icazet ve diplomaları teslim edeceklerini ifade etti.

20 Ekim cumartesi günü Hannover’de yapılacak yarışmaya avrupanın çeşitli ülkelerinden 3 bine yakın ziyaretcinin takip etmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>