Avrupa çapındaki ödüllü ‘2. Geleneksel Türk Tatlı Yarışması’

Müracaatlar Başladı!

Milli Eğitim Bakanlığı ve Berlin Büyükelçiliği hamiliğinde Karlsruhe Eğitim Ataşeliği olarak başlattığımız “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür, eğitim, sanat ve spor kampanyamız 25 alandaki kursları, 4 branştaki spor faaliyetleri, etüt merkezleri gibi etkinlikleri yanı sıra Avrupa, Almanya ve eyalet çapındaki yarışmalarıyla da Türk toplumunun büyük teveccüh ve takdirini kazanmaya devam ediyor.

Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanyası çerçevesinde geçen yıl Konstanz’da yapılan ve bu yıl ikincisi ise Schramberg’de düzenlenecek olan Avrupa çapındaki ödüllü ‘2. Geleneksel Türk Tatlı Yarışması’na her ulustan her ülkeden yarışmacılar katılabiliyor.

T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü saat 13:00’deAula des Gymnasiums Schramberg’de (Berneckstr. 32 78713 Schramberg) düzenlenecek Avrupa çapındaki ödüllü ‘2. Geleneksel Türk Tatlı Yarışması’nın büyük bir şenlik ve kutlama havasında gerçekleşeceğini kaydederek yarışma hakkında şu açıklamayı yaptı:

Amacımız, Türk mutfağı yöresel tatlılarının yapımı, sunumu ve tanıtımıdır. Yarışmamızın ana teması yörelerimize ait tatlılar ile ülkemize ait lezzetleri ortaya çıkarmak, tanıtmak ve dünyanın en zengin mutfağı olan Türk mutfağının tatlılarını gelecek kuşaklara aktarmak, yabancı kökenli dostlarımıza tanıtmak ve Avrupa’daki Türk Toplumunu kaynaştırmak amacıyla düzenlenmiştir. Schramberg TOAB ev sahipliğinde düzenlenen yarışmaya iştirak eden herkese resmi katılımcı sertifikası ve dereceye girenlere de ödül verilecektir.

Büyük ve kadim medeniyetimizin her parçasından olduğu gibi mutfağından ve tatlılarından da hareketle ülkemizin piarını yapmak ve güzel memleketimizin damak çatlatan tatlılarını tadarak güzel insanlarımızla bir ve beraber olmak, kaynaşmak, tanışmak ve hasret gidermek gayesiyle; baklava, kadayıf, lokma gibi hamurlu tatlılar; muhallebi, keşkül, kazandibi, sütlaç gibi sütlü tatlılar; hoşaf, komposto, revani, helva, aşure ve kabak tatlısı gibi enfes tatları deneyimlemek; yarışmacılarımızın özgün ve vizyoner sunumlarını izlemek için 6 Mayıs Cumartesi günü saat 13:00’de Schramberg’deki büyük buluşmaya tüm vatandaş, soydaş ve dostlarımızı bekliyoruz.

Yarışmanın esas, usul ve kurallarıyla ilgili şartnamesinin ve yine başvuru işlemlerini Karlsruhe Eğitim Ataşeliğinin resmi internet sitesinden ve yine ‘Schramberg Bölgesi Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri Öğretmeni, İslam Çam’a (Tel: +49 15739661490 – islamcam@gmail.com) ve yine ‘Schramberg Okul Aile Birliği Başkanı Aydın ÖZIŞIK’a (Tel: +49 15170419537 - e-mail: a.oezisik@t-online.de) iletişim kanallarındanalınabileceği kaydedildi.

 

Avrupa ‘2. Geleneksel Türk Tatlı Yarışması’ ŞARTNAMESİ

KONU: Türk mutfağı yöresel tatlılarının yapımı, sunumu ve tanıtımı.
AMAÇ: Ana teması, yörelere ait tatlılar olan bu yarışma, ülkemize ait lezzetleri ortaya çıkarmak, tanıtmak ve yörelerin tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenmiştir. 

YARIŞMA KURALLARI: 

Yarışmaya, 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilir.

Yarışmaya jüri üyeleri ve 1. Derece yakınları katılamaz.

Yarışmacılar, yarışmaya bir tatlı çeşidi ile katılabilirler.

Tatlılar evde hazırlanıp yarışmanın yapılacağı yerde sergilenecektir.

Yarışmacılar, yarışma kurallarına ve yarışma takvimine uymak zorundadır.

Yarışma, Kremalı Pastalar (Yaş Pastalar), Şerbetli Tatlılar ve Sütlü Tatlılar olmak üzere 3 farklı kategoride gerçekleştirilecektir.

TATLILARIN DEĞERLENDİRMESİ ve ÖDÜLLER:

Tatlılar, jüri tarafından sergi sırasında numara ile gösterilecek, tatlının adı numara kartında belirtilecektir.

Değerlendirmede yöresellik ve damak tadı yanında görsellik de etkili olacaktır.

Yarışmada dereceye giren yarışmacılar ödüllendirilecektir.

Her katılımcıya katılım belgesi verilecektir.

KATILIM BAŞVURUSU:

En geç, 28.04.2017 Cuma gününe kadar;

Yarışmacının adı soyadı,

Hangi bölgeden katıldığı,

Tatlının adı, tarifi ve resmi gibi bilgiler, yarışmacılar tarafından bölge öğretmenlerine teslim edilecek ve bu bilgiler bölge öğretmenleri tarafından aşağıda belirtilen elektronik postaya yollanacaktır.

YARIŞMA YERİ VE TARİHİ:

Tarih : 06.05.2017 (Cumartesi) Saat : 13:00

Yer : Aula des Gymnasiums Schramberg Berneckstr. 32 – 78713 Schramberg

İLETİŞİM:

Yarışmanın Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şener Bağ Tel: +4917621429575

Koordinatörler:

İslam ÇAM: Schramberg Bölgesi Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri Öğretmeni

Tel: +49 15739661490 / islamcam@gmail.com

Aydın ÖZIŞIK : Schramberg Türk Okul Aile Birliği Başkanı

Tel: +49 15170419537 / a.oezisik@t-online.de


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>