Avrupa Parlamentosu Milletvekili İsmail Ertuğ 2012 Yılı Değerlendirmesi;

2012 geride kaldı – 2013 yılında çalışmalara aynı hızla devam!

 

Geridebıraktığımız yılın sonuna doğru uzun müzakereler akabinde Avrupa Birliğinin 2013 yılı bütçesi hakkında Avrupa Konseyi ile uzlaşmaya varılacağı mümkün görünüyor.

Bütçe ayırımında Parlamento olarak önem verdiğimiz konulardan birisi Avrupa’da yeni yatırımlar ve bölgesel kalkınma için yeterince destek sağlanması. Uzun zamandır süregelen mali kriz sonucu yeni yatırımlara çok ihtiyacımız var. Sürekli gündemde olan mali kriz ile mücadelede Avrupa Parlamentosunun takip ettiği çözüm yolu AB ülkeleri arasında dayanışmayı artırmak ve mali politikaları daha iyi bir şekilde koordine etme hedefiyle politika üretmekte ciddi yol alabildik.

Avrupa Birliği altmış yıllık bir barış projesidir

Nobel komitesi bu seneki Nobel ödülünü Avrupa Birliğine layık gördü. Yarım asır öncesine kadar birbiri ile savaşan, milyonlarca insanin iki dünya savaşında hayatını kaybettiği, ülkelerin diktatörtler tarafından yönetildiği coğrafya, günümüzde dünyanın en büyük barış projesi olarak kendisini ispatladı. Ezeli düşmanlar Almanya ve Fransa’nın barışıp lokomotifi olduğu AB, bugün 27 ülkenin dayanışma içinde olup, ortak bir demokrasi ve özgürlük coğrafyası olmuşturmayı başarmıştır. Temenni ederim ki birgün Ortadoğu’da böyle bir barış ve demokrasiye sahne olur. 2013 yılı için dileğim Suriye’deki yaşanan insanlık dramının bir an önce bitmesi ve Arap Baharı ile tetiklenen özgürlük mücadelesi akabinde bölgedeki ülkeler barış ve demokrasiye kavuşur.

Avrupanın her noktasına hızlı, ekonomik ve çevreci ulaşım gerçekleşecek

Avrupa Parlamentosu Ulaştırma komisyonunda üstlenmiş olduğum Avrupa Ulaştırma hatları reform projesi raportörlüğüm kapsamındaki çalışmalarım son hızla devam etmekte. Hedefimiz 2030 yılına kadar Avrupa’da stratejik önem taşıyan tüm noktaların birbirine bağlanmış olması ve 2050 yılına kadar Avrupa Birliği’nin kesintisiz bir ulaşım ağına sahip olmasıdır. Dikkat ettiğimiz önemli husus, bu proje kapsamında çevrenin zarar görmemesi ve Avrupanın her noktasının bir diğerine hızlı, ekonomik ve doğaya zarar vermeyecek şekilde ulaşılmasıdır.

Dönem başkanlığı ve hükümetler gelir ve geçer ama AB ile Türkise ayrılmaz

Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı Demetris Christofias 2012 yılında Danimarka ve Kıbrıs Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlendiler. Son altı ayda Kıbrısın başkanlığı devralmasından sonra Türkiye Avrupa Konseyi ile ilişkileri dondurma kararı aldı ama Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki irtibat hiçbir zaman tam olarak kesilmedi. Türkise Başbakanı Adnan Menderes tarafından ilk defa 1959 yılında kurulmasından kısa bir süre sonra Avrupa Ekonomik Topluluğu’na ortaklık başvurusunda bulunmuştur. Bu başvuruyla, Türkiye Avrupa topluluğuna doğru ilk adımı atmıştır. Bu başvurudan bu yana AB’de günümüze dek birçok dönem başkanlığı gelip geçmiş ve Türkiye’de birçok hükümet değişmiştir ama AB süreci aksasada hiçbir zaman tamamen kesilmemiştir, hatta daha da ileriye gitmiştir. Dolayısıyla uzun ince bir yoldayız ve yolculuk devam ediyor. Ocak ayından itibaren göreve başlayacak olan İrlanda dönem başkanlığından ilişkilere canlılık katmasından ümitliyiz.

Uzun ince bir yoldayız

Geçtiğimiz yıl AB-Türkiye müzakerelerinde yeni bir fasıl açılmadı ama positiv gündem ile Avrupa Komisyonu başta adalet ve temel haklar faslında Türkiye ile yoğun bir ilişki sürdürdü. Avrupalı Türkiye dostları olarak bu gelişmeyi olduğunca destekliyoruz çünkü bu alandaki reformlar öncelikle Türkiye ve Türk halkı için çok önemli. Bu bağlamda Adalet Bakanlığının hazırladığı dördüncü yargı reform paketi sonucu basın ve fikir özgürlüğü konularında olumlu gelişmeler bekliyoruz. Ayrıca hükümetten temel haklar ve özgürlükleri garanti altına alan, Türkiye´de çoğunluğun ve azınlığın başlıca sorunlarına  çözüm üretmesini bekliyoruz. Kürt meselesi, azınlıkların hakları, Cem evleri ve başörtüsü tartışması ancak kapsamlı ve kucaklayıcı bir anayasa ile  çözüme kavuşabilir. Bu konuda Hükemmeten acilen reformları sürdürmesini beklemekteyiz. Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri duraklar gibi görünsede Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye dostu vekiller olarak Türkiye-AB ilişkilerini gündemde tutmak için birçok faliyette bulunduk. Bu senede Avrupa’dan ve Türkiye’den Avrupa Parlamentosuna yoğun ilgi sürdü. Avrupa’dan, Türkiye`den ve dünyanın değişik yerlerinden gelen delegasyonlar, resmi ziyaret heyetleri, gazeteciler ve öğrencilerin bulunduğu birçok misafir ağırladık. Bu yoğun ilgiden çok memnunuz.

AB merakı öğrencileri Brüksel yollarına düşürdü

Almanya Oberpfalz bölgesinden öğrenci grubu AB kurumları hakkında bilgi edinmek için Brüskele bir seyahat düzenlediler.

23 Nisan Çocuk Bayramı

Bu sene Avrupa Parlamentosunda ilk kez 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlandı. Brüksel daimi temsilcisi sayın Selim Yenel ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı sayın Cevdet Erdöl katılımıyla ve Berlin 23 Nisan Derneği inisyatifiyle 120 Çocuk Avrupa Parlamentosunda buluşup bu anlamlı bayramı kutladı. Hedefimiz bu geleneği önümüzdeki yıllardada devam ettirmektir.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Avrupalı vekiller ile buluştu

Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Brüksel Avrupa Parlamentosu’nda Türkise dostu Milletvekilleri ile bir araya geldi ve AB-Türkiye ilişkilerini, Türkiye’nin dışpolitikasını, Arap Baharı ve Suriye meselesi gibi birçok konuyu masaya yatırdı.

7. Avrupa Çerkez Günü

Bu yıl Avrupa Parlamentosu çatısı altında 7. Avrupa Çerkez günü düzenlendi. Bu yılki sempozyumun konusu Soçi kış olimpiyat oyunları ve olimpiyatların gerçeklestirileceği topraklarda yaşadıkları dönemde, sürgüne uğramış, yörenin halklarının, sorun, endişe ve beklentilerini ele aldı.

AP’de sağ ve sol el ele

CHP Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu/TBMM karma parlamento komisyonu üyesi sayın Umut Oran Brüksel Avrupa Parlamentosunda CHP’nin 2023 vizyonunu tanıttı. Oturumu yöneten Türkise dostu, Alman muhafazakar Milletvekili Birgit Schnieber-Jastram muhafazakar partili bir siyasetçi olarak solcu bir politikacıyı ağırlayıp 2023 vizyonunu dinlemekten büyük keyif aldığını vurguladı ve ‘bakın biz Avrupa Parlamentosunda birbirimizi dinliyoruz’ dedi. Tüsiad yönetim kurulu başkanı sayın Ümit Boyner Türkiye dostları vekillerinin misafiri olarak Brüksel Avrupa Parlamentosunda Türkiye, Avrupa ve Dünya ekonomisi gidişatı hakkında bir sunum yaptı.

Türkiye’ye yeni Anayasa için AP’ den destek

Avrupa Parlamentosunda Türkiye Dostları Vekillerinin TUSKON ile birlikte yeni Anayasaya destek konferansı ses getirdi. Kemal Burkay, Ümit Fırat, Etyen Mahçupyan, Oral Çalışlar ve Joost Lagendijk konuşmacılar arasındaydı. Konuşmacıların hükümete ortak mesajı ‘Bu tarihi fırsatı kaçırma ve Türkiye’de yaşayan herkezi kucaklayan bir anayasa oluştur’ oldu.

Avrupa Parlamentosundaki çalışmalarımıza destek olan tüm şahıslara, kuruluşlara, medya mensuplarına ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Hepinizin yeni yılını kutlar ve 2013 yılının tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.

İsmail Ertuğ

Avrupa Parlamentosu Milletvekili

/euturkhaber.com

Comments are closed.