Avrupa Parlamentosu Seçimleri / İnsanlıktan yana ve ırkçılığa karşı tavır alalım

TR/Basın Açıklaması

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş 23-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimleri münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Oylarını kullanmayanlar hem önemli bir fırsatı göz ardı etmiş hem de demokrasi ve İslam düşmanlarını güçlendirmiş olacaklar.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa’nın hangi yolu tercih edeceğine karar vereceğiz.

Demokratik ve açık bir Avrupa ile dışlayıcı ve ulusalcı bir Avrupa arasında tercihimizi kullanacağız. Yapacağımız tercih geleceğimiz için de çok büyük önem arz ediyor.

Bu sebeple, oy kullanma hakkı bulunan her seçmenin sandıklara giderek demokratik kesimi desteklemesi çok mühim.

Oylarını kullanmayanlar önemli bir fırsatı göz ardı etmenin yanı sıra, yıllardır Avrupa’nın hemen hemen tamamında güçlenmeye devam eden sağ popülistleri ve aşırı sağcıları daha da güçlendirmiş olacaklar. Bu gidişata bir dur demenin tam zamanıdır.

Bilhassa biz Müslümanlar oy haklarımızı muhakkak kullanmak durumundayız. Zira sağ popülizm ve aşırı sağdan bahsediyorsak, bunların aynı zamanda İslam düşmanlığı ile artık neredeyse eş anlamda kullanılan kavramlar olduğunu da unutmamamız gerekir.

Macaristan, Polonya, İtalya ve yakın zamana kadar Avusturya gibi birçok Avrupa ülkesinde aşırı sağ ve sağ popülistler iktidarda veya iktidar ortağı konumunda.

Bu Avrupa Parlamentosu seçimlerinde daha da fazla güç kazanmayı hedefliyorlar. Bunun önüne geçilmeli. Sandıklara giderek AfD, FPÖ, Lega Nord ve başka hangi sağ popülist oluşum varsa hepsine net bir mesaj verelim.”

DE/

Pressemitteilung

„Wer nicht zur Wahl geht, verpasst nicht nur eine wichtige Chance, sondern stärkt mit seinem Fernbleiben auch Islamfeinde“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), anlässlich der Europawahl. Bekir Altaş weiter:

„Wir werden bei dieser Europawahl darüber entscheiden, in welche Richtung Europa geht.

Wir haben die Wahl zwischen einem demokratischen und offenen Europa und einem Europa der Abschottung und des nationalistischen Denkens.

Es geht also um eine elementar wichtige Zukunftsfrage – und wir legen mit unseren Stimmen die Weichen.

Deshalb ist jeder Wahlberechtigte aufgefordert, mit seiner Stimme die demokratischen Kräfte zu unterstützen.

Wer hingegen nicht zur Wahl geht, verpasst nicht nur eine wichtige Chance, sondern stärkt maßgeblich das rechte Lager, das fast überall in Europa seit Jahren immer mehr an Einfluss und Macht gewinnt. Es ist höchste Zeit, diesen Trend zu stoppen.

Insbesondere wir Muslime sind aufgefordert, an die Wahlurnen zu gehen. Denn, wenn wir von Rechtspopulismus und Rechtsextremismus reden, ist damit nahezu immer auch Islamfeindlichkeit gemeint.

In vielen EU-Ländern regieren sie bereits mit: in Ungarn, in Polen oder Italien – bis zuletzt auch in Österreich. Bei dieser Europawahl schicken sie sich an, noch mehr Einfluss zu gewinnen.

Das muss verhindert werden. Weisen wir die AfD, die FPÖ, die Lega Nord und wie sie sonst heißen in die Schranken. Es liegt an uns, mit dazu beizutragen, diesen islamfeindlichen Spuk endlich zu beenden.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>