width=750

Avrupa Yetim-Der’den ‘Yetimlerle Dayanışma’ Gecesi

ALİ SAĞLAM/WİESBADEN-WALLAU-Almanya’nın Wiesbaden şehrinde faaliyetlerini sürdüren Avrupa Yetim-Der, ‘Yetimlerle Dayanışma Gecesi’ programı düzenledi. Wiesbaden-Hofheim/Wallau’daki program büyük  bir katılımla gerçekleşti. (Videoyu TIKLA)YouTube Preview Image

Öncelikle kimsesiz, yetim, öksüz çocuklar olmak üzere her türlü ihtiyaç sahiplerinin yaşamsal temel ihtiyaçlarını barınma, yemek, sağlık, eğitim, vb. sağlayabilecek nitelikteki bütün hususlarda ayni, nakdi ve her türlü maddi ve manevi yardımlarda bulunma gayreti içerisinde olan Avrupa Yetim-Der, Almanya’nın Wiesbaden/Wallau şehrinde hayırsever gönüldaşlarıyla buluştu.

Dünya’nın dört bir yanında yaşayan yetim ve mağdurlara yönelik insani yardım faaliyetlerinde bulunan Avrupa Yetim-Der, Avrupa genelinde yaşayan hayırseverlere hitap eden ‘Yetimlerle Dayanışma Gecesi’ programı Basel’den gelen Abdullah Doğan Hocaefendinin okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başladı.

(Videoyu TIKLA) YouTube Preview Image

Avrupa Yetim-Der Genel Başkan’ı Murat Korkut rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı programda mesajı okundu. Korkut mesajında, ‘Avrupa Yetim-Der’in 5. yıl dönümündeki etkinliğe katılamamanın derin üzüntüsünü dile getirerek, programa katılan fedakar gönüldaşlara ve herkese teşekkür ederek başarılar diledi.

(Videoyu TIKLA) YouTube Preview Image

HAYRA KÖPRÜ OLMADA 5. HİZMET YILIMIZ

Avrupa Yetim-Der Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş, bu sene kutladığımız 5. hizmet yılımızda Avrupa Yetim Der olarak Türkiye başta olmak üzere, Asya, Afrika, Filistin, Balkan ülkeleri ve Avrupa’daki mağdurlara sizlerin gönderi ve bağışlarınıza bizler sizlerin adına hayır köprüsü olmuş ve ihtiyaç sahiplerine ve yetimlere el uzattık. Bu beş yıl içerisinde bütün dünyada Avrupa Yetim-Der olarak ulaştığımız kişi sayısı milyonları aştı. Allah’a hamd olsun. Bu hizmete emek veren sizlersiniz ve gönüllü temsilcilerimizdir’ dedi.

Avrupa’da tanınmış sanatçılardan, Abdussamet Sener, Murat Yaman ve Fethi Ahmet Şeker ve Mehmet Zeki ilahi ve ezgiler sundular. Büyük ilgi görev Tiyatro sunumu da cimriliğin son noktasını yaşatan bir insan temsil edildi. Verilen molanın ardından Türkiye’den gelen ünlü ilahi ses sanatçılarından Sedat Uçan, Bilal Güler, Selami Güneş birbirinden coşkulu Türkçe ve Kürtçe ilahiler ve ezgilerle salondakileri coşturdu.

YETİM BAŞI OKŞAYAN VAR MI?

Son olarak programın beklenen hatibi Mahmut Yılmaz kürsüye geldi ve ‘Yetim’ temalı konuşmasını gerçekleştirdi. Yılmaz: ”Peygamber efendimizin ashabına  bin 400 sene önce sorduğu ‘Bugün içinizde bir yetimin başını okşayan var mı?” sorusunu sormuştu ya, sanki bugün yine Rasülullah (SAV) Bin 400 sene sonra bir daha soruyor gibi. Evet ya Rasülallah, bugün yetimlerin başını okşayan binler var onbinler, yüz binler var, Lebbeyke ya Rasülallah” dedi.

RASÜLALLAH İLE KOMŞU OLABİLMEK

”Yetimle diyalog, Allah’a, Rasülüne ve Cennete yakınlıktır’ diyen Yılmaz, ”Yetimin mesuliyetini üstlenen, yetimi doyuran, giydiren, himaye eden ve onlara bakan insanla şu iki parmağım gibi Cennet’te yan yana komşu olacağız” mealindeki Hadis-i Şerife işaretle Avrupa Yetim-Der olarak misyonlarının bu olduğuna vurgu yaptı. Mahmut Yılmaz’ın  konuşması büyük ilgi gördü.

Sanatçı, Eğitimci ve yazarların konuk olduğu ‘Yetimlerle Dayanışma Gecesi’nde plaket takdimi yapıldı. Program yöresel yemek ve tatların sunulduğu yiyecek ve içeceklerin satışa sunulduğu kermesten elde edilecek bütün gelirler kimsesiz, yetim ve yardıma ihtiyacı olanlar yararına kullanılacak.

AVRUPA YETİM DER’İ TANIYALIM

Kurum olarak bu yola çıkmayı seçtiğimizde hedefimize öncelikle kimsesiz, yetim, öksüz çocuklar olmak üzere her türlü ihtiyaç sahiplerinin yaşamsal temel ihtiyaçlarını (barınma, yemek, sağlık, eğitim, vb.) sağlayabilecek nitelikteki bütün hususlarda ayni, nakdi ve her türlü maddi ve manevi yardımlarda bulunmayı veya bunlara köprü olmayı yerleştirdik.

Bu hedefimiz doğrultusunda gerek bizzat Avrupa Yetim-Der olarak, gerekse de diğer kurum ve kuruluşlar aracılığı ile hedefimizi gerçekleştirmek için elimizden geleni yapmaya karar verdik.

“Mazlumun dini sorulmaz” kaidesince din, dil, bölge, renk, ırk, mezhep ve meşrep ayırımı gözetmeksizin ihtiyaç duyulan her yerde imkanlarımız dahilinde çalışmayı ana prensiplerimizden birisi kıldık.

2012 yılından beri faaliyetlerine start veren kurumumuz, başta Almanya olmak üzere temsilcileri vasıtası ile de birçok Avrupa ülkesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>