Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Bakan Fikri Işık onuruna akşam yemeği verdi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği,Berlin Şübesi Bilim Sanayi ve Teknolaji Bakanı Fikri Işık adına Baba Angora Restaurant‘ında bir akşam yemeği verdi.

Yemeğe Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin Başkonsolosu Ahmet Başer Sen, Berlin‘de hizmet veren Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin iştirak etti. Gecede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yapmış olduğu konuşmasında,

Yıllar önce Almanya‘da her toplum kendi içine kapanıp birbirleri ile çok fazla dioyalag kurmaz anlayıştaydı. Ama bu gün farklı görüşlerde de olsa mesele Türkiye olunca bir araya gelen müzakere eden ve birlikte hareket etmeyi başaran bir toplum haline geldik.

Bizim bu bilim yılında Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve daha da güçlenmesi çok önemlidir. Teknoloji transveri çok daha önemlidir.

Bizim burada yaşayan Türk toplumu hemde Türkiye olarak almamız gereken iki önemli ders vardır.

Birincisi disiplinli ve organizeli çalışma, ikincisi de ne kadar tartışırsak tartışalım sonunda uzlaşmak. Bakın Almanya‘daki seçimlerde ki oluşan koalisyon buradaki uzlaşma kültürünün bir göstergisidir. Bunu bizlerinde başarmasın lazımdır.

Hem kendi toplumlarımızın uzlaşma noktasında çok ciddi gayret göstermesi lazım hemde uzlaşma kültürünü siyasetden sivil topluma, iş dünyasından diğer alanlara kadar yaymamız gerekiyor‘ dedi.

MENDERES SİNGİN/BERLİN

Comments are closed.