Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD Almanya Berlin Bürosu`acılışını Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ yaptı

Menderes SiNGiN (euturkhaber) BERLiN-Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ UETD Berlin şubesinin açılışında yaptığı konuşmada, kültürel farklılıkların, ötekileştirmek için vesile olmaması gerektiğini belirterek, “Büyük devletler farklılıkları zenginlik olarak görür. Biz gözümüzü kapatırsak güneş yok mu oluyor? Doğru olan bunların varlığını kabul edip, birlikte mutlu yaşamanın yollarını aramaktır. Ben inanıyorum ki UETD bu yolda mücadele edecektir” dedi.

Bozdağ, Almanya’da Türklerin uyum sorunu olduğuna inanmadığını ifade ederek, “Uyum sorunu birinci nesilde vardı. Onların dil sorunları vardı. Ancak yeni neslin sorunu yok. Sorun katılımda, ötekileştirmede, ayrımcılıkta yatıyor. Ama inşallah bunlar zamanla ortadan kalkacak” diye konuştu.

UETD Genel Başkanı Hasan Özdoğan da Almanya’nın ikinci vatan haline geldiğini ifade ederek, özellikle 3. neslin aynı zamanda Avrupa kültürüyle yetiştiğini ve bu nesilden çok ümitli olduğunu belirtti. UETD Berlin şubesinin Başkanı Sinan Kaplan da UETD Berlin olarak yeni mekanlarında daha aktif hizmet vereceklerini söyledi.

 

 

Comments are closed.