Avrupalı Türk Demokratlar Birliği( UETD): ‘Çin, Uygur Türklerine baskıya son vermeli’

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği( UETD) Doğu Türkistan’da İnsan Hakları İhlalleri ile İlgili Basın Açıklaması

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği, Doğu Türkistan’a bağlı Uygur Özerk Bölgesi Sincan’da son zamanlarda artan şiddet ve insan hakları ihlallerini büyük bir endişe ile takip etmektedir. 

Uygur Türkleri’nin sosyo-kültürel hakları son yıllarda dramatik bir şekilde kötüye gitmektedir. Müslüman halkın politik, dini ve kültürel yaşamı yıllardır Çin Hükümetinin baskısı altındadır. 

İnsan hakları savunucularının ifadelerine göre, son yıllarda Çin Devleti güvenlik kuvvetleri ve Uygur Türkleri arasında yaşanan olaylarda yüzlerce Uygur Türk’ü hayatını kaybetmiştir. 

Son zamanlarda da bilinmektedir ki, yine müslüman azınlığa mensup pek çok kişi Çin Polis Kuvvetleri tarafından vurularak öldürülmüştür. 

Tehdit Altındaki Halklar Derneğinin (GfbV) raporlarına göre yine Çin güvenlik güçleri tarafından kuşatılmış bir nehirde şiddet olayları vuku bulmuştur. 

Görgü tanıklarının ifadelerine göre Çin Çevik Kuvvet Polisleri Uygur Türkleri’ne ateş etmiş, ölenlerin cesetleri polis memurları tarafından siyah torbalar ile taşınmışlardır.

Doğu Türkistan’da son zamanlarda yine kitlesel insan hakları ihlalleri yaşanmakta ve bu durumdan Çin yetkililer sorumludur. Barışcıl gösteri yapanlar tutuklanarak yıllarca mahkum edilmekte, İnsan Hakları savunucuları kriminalize edilerek sistematik bir şekilde etnik çatışmaya itilmektedir. Uygur Türkleri’nin hakları için mücadele edenler ise uzun hapis cezaları, işkence ve ölüm riski ile karşı karşıya bırakılmaktadır. 

Çin Halk Cumhuriyeti’nde başka hiçbir etnik grup böylesi keyfi baskılara maruz kalmış değildir ve Çin güvenlik güçleri tarafından ölüm cezası tehdidi ile baskı altında tutulmamıştır.

Özellikle Ramazan Ayı’nda Uygur Türkleri’nin dini ibadetlerini özgürce yerine getirmesine karşı yapılan baskılar ciddi oranda artmaktadır. 

Çinli yetkililer müslüman azınlığın oruç tutmalarını sistematik olarak engellemektedirler. Eğitim daireleri okullarda müslüman gençlerin oruç tutmalarına engel koymaktadırlar. 

Müslüman öğretmen ve memurlar dini vecibelerini yerine getirmemeleri konusunda uyarılarak ceza ile tehdit edilmektedirler. Bu yaklaşımın, Çin Hükümeti tarafından yıllardır sürdürülen ve giderek şiddetlenen asimilasyon politikasının bir parçası olduğu açıkca görülmektedir. 

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Çin Halk Cumhuriyeti’ni bu asimilasyon ve dışlama politikasına hemen son vermeye, aynı zamanda bütün dünyadaki karar mercilerini de Doğu Türkistan’daki şiddet olaylarının son bulması ve Uygur Türkleri’nin insani haklarının korunması konusunda işbirliğine çağırmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>