AYF Genel Başkanı Filiz, Gümrük kapılarında olası izdihama karşı yetkilileri uyardı

EUTURKHABER/İSTANBUL-Gümrüklerde, sınır kapılarında başlayan yeni bir uygulama söz konusu. Artık yurtdışı plakalı araçlara Türkiye’de herhangi bir ceza yazıldığında vatandaşlar izin dönüşlerinde sınırda gümrük kapılarında ödemek zorundalar. Bu da büyük vakit kaybı demek.

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Veysel FİLİZ

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Veysel Filiz, izin mevsiminde sınırda meydana gelebilecek kargaşalar ve alınabilecek tedbirler hakkında yetkililere önerilerde bulundu.

Avrupa’da yaşayan vatandaşlar Türkiye’de aldıkları cezalar hakkında bilgi sahibi olmadıkları için dönüşlerde gümrük kapılarında büyük izdihamların yaşanmasına sebep olacağı öngörülüyor.

İzin mevsiminde yoğunluk nedeniyle Avrupa’ya dönüşlerde bazen 8, bazen 10, 12 saat zaman kaybının yaşandığı bir gerçek. Bir de vatandaşların bilgisi dışında verilmiş olan cezaları ödemeleri için tekrar sıraya girmeleri durumunda zaman kaybının ikiye katlanması söz konusu.

İzin dönüşü sınır kapısına gelen araç sahipleri polis kontrolü ve gümrük kontrolü sırasında araçlarının cezalı olduklarını öğrendiklerinde tekrar 100 metre gerideki bir perondan bu cezaları ödeme koşuluyla yutdışına çıkış yapabilecekler.

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Veysel Filiz, izin mevsiminde sınırda meydana gelebilecek kargaşalar ve alınabilecek tedbirler hakkında yetkililere önerilerde bulundu ve euturkhaber’e şunları söyledi.

”Yaz dönemi izinleri yaklaşıyor. Ağustos’un başından eylülün ortalarına kadar gümrük kapılarındaki yoğunlukları göz önüne alırsak çok ciddi sıkıntıların olacağı ortada. Bazen sınırda 8, 10 veya 15 saat normal koşullarda beklendiğini düşünürsek, en çok yoğunluğun yaşandığı izin vaktini baz aldığımızda neredeyse bu bekleme süresi 25/30 saati bulabilir. Dolayısıyla bu şekilde cezaların tahsil edilmesi büyük sıkıntılara yol açabilir.

Gümrük bakanlığımızın yaz sezonu başlamadan önce bu uygulamanın farklı bir formülle aşılabilmesi konusunda biz Avrupa Yozgatlılar Federasyonu olarak Avrupa’daki vatandaşlarımızın da durumunu, psikojisini düşünerek ve ülkesiyle ilişkisini bildiğimiz için diyoruz ki, bu uygulamayı yeniden gözden geçirelim.

Bu konuda bir önerimiz var. Vatandaşlarımızın e-Devlet kayıtları var, cep telefonu veya e mail adresleri var devletimizde plakalara kayıtlı olan, şayet yoksa Türkiye’ye girişlerde onları hemen alıp bu tür cezaların önceden telefonlarına mesaj olarak bildirilmesi sağlanırsa vatandaşlarımızın ikinci bir mağduriyet yaşamaları önlenmiş olur ve ülkemizle bir küskünlük olmaz, hem de bu cezalarını önceden ödeyerek gümrük kapısından cezasız şekilde çıkış yapma imkanı bulurlar.

Eğer vatandaş cezasını bildiği halde ödemeden gelmişse burada çekeceği sıkıntılar nedeniyle kimseye kızma hakkı olmaz, devletini suçlayamaz, çünkü ceza mesajı önceden gönderilmiş ve bilgilendirilmiş.

Bu uygulama yeni başlamış olmakla beraber biz şu an yerinde gördük, yazın bunun bu şekilde işlemeyeceğini biliyoruz, gümrüklerde kilitlenme olacağı da önceki tecrübelerimizle de ortada. Hızlı bir şekilde ilgili bakanlığımız bu konuya el atarsa Avrupa’daki vatandaşlarımız da Türkiye’den çıkarken zaman kaybına uğramaz, moral bozukluğu veya olumsuzluklarla karşılaşarak Yunanistan’a veya Bulgaristan’a geçmiş olmazlar” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>