Baden Eyalet Başbakanı Kemal Yurtnaç’ı Ziyaret Etti Baden Württemberg’in bakış açısı sorunların çözümünde anahtar olabilir

Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann ve Entegrasyon Bakanı Bilkay Öney, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanıı Kemal Yurtnaç’ı makamında ziyaret etti.

BW SÜNNET YASAĞINDA İYİ BİR SINAV VERDİ

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün Almanya’da yaşadığını hatırlatan Yurtnaç,  Baden Württemberg eyalet hükümetinin, özellikle son günlerde Almanya’da sünnet yasağı  ve afişler konusundaki sergilediği  sağduyulu  bakış açıları ile Baden eyaleti ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok daha iyi yerlere gideceğini söyledi.

Yurtnaç; “Bu olumlu bakış açılarının her iki ülke arasında daha iyi ilişkiler içerisinde olacağını gösterir. Baden Eyaletinde yaklaşık 450 bin Türk’ün yaşadığını biliyoruz. Entegrasyon Bakanınız Bilkay Öney hanımefendi’nin önemli bir bakanlığa getirilmesi bizim açımızdan önemlidir. Bu durum sizin bu konudaki hassasiyetinizi ve iyi niyetinizi ortaya koymaktadır” dedi.

Almanya’da yaşayan topluluk hem Almanya’nın hem de Türkiye’nin sorumluluğundadır

Başkan Yurtnaç  ‘Hem Almanya’da hem de Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın dertleri, sıkıntıları bizim sorumluluğumuz altındadır’ diyerek  ekledi: “Bizler her ülkede Türk göçmenlerin her kademe yer aldığını düşünerek daha barışçıl bir yaklaşım olacağına inanıyorum. Özellikle göçmenlerin ana dilleri konusunda eğitim almalarına önem veriyoruz. Ama diğer yandan da bulundukları ülkenin dilini de öğrenmeleri gerektiğini söylüyoruz.”

Anadil Bir Binanın Temeli Gibidir

Avrupa’da artan ırkçılık, saldırı, şiddet, İslamafobia konularında idarelerin gerekli duruşu ortaya koyması gerektiğine işaret eden Yurtnaç, bu hareketlerin toplum barışını sarsacak hareketler olduğuna dikkati çekti ve “’Türkler neden yeterince Almanca dil bilgisine sahip değil’ diye bir araştırma yaptık. Pedagogların verdiği sonuç şuydu: ‘anadil bir binanın temeli gibidir, yeni öğrenilecek dilin anadilin üzerine inşa edilmesi gerekir”  dedi.Yurtnaç, çift dilli ana sınıflarının tüm Almanya’da örnek olacak şekilde bir proje olarak başlatılabileceğini ifade etti.

ÖNEY:(K)AYIP KAMPANYASINI BADEN WÜRTTEMBERG’DE İSTEMİYORUZ

Baden Württemberg Eyaleti Entegrasyon Bakanı Öney de Islamafobia ve ırkçılık gibi konularda bir kampanya başlattıklarını ve destek beklediklerini söyledi. Bilkay Öney, Müslümanları hedef gösteren afiş ve pankartların sokaklara asılmasını öngören ‘Kayıp Aranıyor’ kampanyası  ile ilgili olarak ta ‘Biz kampanyayla ilgili yuvarlak masa toplantısı oluşturduk ve konuyu ele aldık ve hükümetin ve katılımcıların bu kampanyaya destek vermediğini somutlaştırdık. Bu tutumu da sayın başbakana mektupla bildirdik. Baden-Württemberg Eyaleti olarak biz bu kampanyanın bölgemizde yayılmasını istemiyoruz” dedi.

Almanya’da yaşayan göçmen kökenli vatandaşların çocuklarında Almanca’nın çok yeterli olmadığının görüldüğünü söyleyen Kretschmann, Almanca konusunda bir sorun olduğunu, bu sorunun okul öncesi eğitimle birlikte giderilmeye çalışıldığını bildirdi.  Baden-Württemberg Eyaleti Entergrasyon Bakanı Bilkay Öney  bu konuda “Bir çalışma başlattıklarını ve bu çalışmayla birlikte özellikle öğretmenler arasına daha fazla katılımın sağlanması yönünde girişimlerinin olduğunu ifade etti.  Öney, çift dilli eğitim konusunda Almanya’nın maddi imkanlarının yeterli olmadığını söyledi.

Comments are closed.