BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Bakan Zeybekçi Köln’de..!

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Almanya’nın Köln kentinde Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Güney düğün salonunda düzenlenen UETD tarafından düzenlenen iftar programına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Muavin Konsolosu Efsane Temür,UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, bölge başkanları ve ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.  
YouTube Preview Image

Ramazan ayının önemine dikkati çeken Zeybekci, “Ramazan kadar güzel bir nimet hayatımız boyunca yaşamıyoruz ve karşılaşmıyoruz. Ramazanda insan bütün güzelliklere sahip oluyor. Ramazan sebebiyle insan değişiyor, başka bir boyuta geçiyor. Manevi duygular, çok daha yüksek hale geliyor” dedi.

Ramazan ayının İslam aleminde akan kanların durmasına vesile olmasını temenni eden  Zeybekçi, “Bundan iki gün önce Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri kardeşlerimiz o vermiş oldukları muhteşem ramazan mücadelesi sırasında 28-29 tanesi katledildi, şehit edildiler  oruç tuttukları için. Oruç tutmalarının engellenmesini protesto etmek için bir araya geldiklerinde hedef gözetilmeksizin katledildi. Allah onları cennetin en güzel yerinde ağırlasın inşallah. Ve bu zulüm bitecek, bu zulüm mutlaka ve mutlaka bitecek.”

MÜSLÜMAN UYANIK OLMALI

Müslüman aleminin uyanık olması gerketiğini belirten Zeybekçi, ‘‘Ortadoğu coğrafyasında 100-150 yıldan beri oyunlar oynanmaktadır.Müslümanların uyanık olması gerekiyor. Bin 500 yıldan beri İslamiyete zarar verilmediği kadar büyük bir zarar birilerinin ürettiği o terör örgütüyle, DAİŞ denen o illetle bugün İslam dünyasına verilmeye çalışılıyor. Bütün bunlara karşı Müslüman uyanık olmalı, ısırıldığı bir delikten bir daha ısırılıp durmamalı” dedi.

Türkiye’ye bir daha asla IMF gelmeyecek

Türkiye’nin bir daha Uluslararası Para Fonu (IMF) ile borç programı anlaşması imzalamak zorunda kalmayacağını ifade eden Zeybekci, şunları söyledi:

“2001-2002 yılında yüzde 7 bin faizle bir gecede batırılan 25 bankayla 46 milyar dolarlık zararın bu milletin üzerine yıkıldığı o günlerden sonra artık IMF memurlarının gelip yönettiği, Dünya Bankası’ndan ekonomi bakanlarının gönderildiği bir Türkiye asla ve asla olmayacak. Türkiye’ye bir daha asla IMF gelmeyecek. İlişkilerimiz olacaktır tabi ama Türkiye bir daha IMF’den borç programı, bir finansal program imzalamak zorunda Allah’ın izniyle kalmayacak. Bugün itibari ile Türkiye  13 yıl içinde dünyanın 17. ve Avrupa’nında 7. en büyük ekonomisi haline geldi.35 milyar dolarlık ihracatın 171,5 milyar dolara yükseldiği ve dış ticaret hacminin 500 milyar dolara ulaştı ‘‘ dedi.

BİZİM KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ YOK

7 Haziran seçimlerinin sonuçlarınıda değerlendiren  Zeybekci koalisyon için Cumhurbaşkanı’nın görev vermesinin ardından partilerle görüşeceklerini, parti olarak ön şart ve kırmızı çizgilerinin olmadığını belirtti. Zeybekci,  “7 Haziran seçimlerinde seçmen dedi ki, ‘Bu ülkeyi yönetme görevini  devleti yönetme görevini sana veriyorum. Ama biriyle uzlaşacaksın. Yüzde 41 oy verdi. Bizden sonraki CHP’nin ve MHP’nin oy toplamı, AK Parti’nin toplamı kadar bile değildir. Biz milletin bu emri başımızın üzerine diyoruz. Milletin dediğinin üzerine ne bir nokta ne bir virgül koyuyoruz. Bu süreçte önümüzdeki hafta Çarşamba, Perşembe gibi Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız’a hükümet kurma görevi verdiği andan itibaren Türkiye’de öncelikli olarak CHP ve MHP ile olmak üzere, önce CHP tabii ki sonra, millet öyle diyor, ikinci parti CHP, üçüncü parti MHP diyor, buna göre yapacaksınız. Hiç kimseyle ön şartımız yok. Hiç kimseyle hiçbir renkte kırmızı çizgimiz yok. Eğer diyorsa ki tek vatan, eğer diyorsa ki tek devlet, eğer diyorsa ki tek millet bunlarda uzlaştıysak geri kalan her şeyi konuşabiliriz. Tüm siyasi partilere kapımız açıktır ‘‘dedi.

Bakan Zeybekçi ayıca özellikle Konsolosluklarda engellilerin yaşadığı sorunlarında bir an önce düzeltilmesi için talimat vereceğini belirterek kampanya kapsamında Türkiye’deki engellere gönderilmek üzere toplanan 20 tekerlekli ve akülü engelli aracına katkı sağlayanlara plaket taktim etti.

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’de yaptığı konuşmada bir an önce koalisyon hükümetinin kurulmasını ve beraberinde seçime katılan tüm partilerin  Avrupa‘da yaşayan vatandaşlara verilen vaatlerin yerine getirilmesini beklediklerini ve son olarak en kısa zamanda yurt dışı seçim bölgesinin oluşturulmasını temenni ettiklerini belitti.

 İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>