BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Bakü Platformu Avrupa Parlamentosu’nda tanıtıldı

9 Ocak Çarşamba günü Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen programda Bakü Platformu tanıtılarak imzaya açıldı.

 

Toplumsal Bütünlük için Avrupalı Müslümanlar İnisiyatifi (EMISCO) ve partnerleri tarafından düzenlenen “Müslüman Toplulukların Temel Haklarını Korumak ve teşvik etmek” konulu kolokyumda konuşan Tuncay Çakmak Bakü Platformu’nu tanıttı.

Hoşgörüden Saygıya” başlığını taşıyan Bakü Platformu’nun Aralık ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de EMISCO’nun da yer aldığı bir forum sonrası kurulduğu bilgisini veren Tuncay Çakmak, bu platformun amacının içinde farklı unsurları barındıran toplumlarda Birlikte Yaşama kavramının açıkça tartışılarak daha da geliştirilmesini sağlamak olarak ifade etti.

Tüm yurttaşlar için saygı kavramının yaşanabilecek iç krizlere esas çözümü getirebileceğini savunan Çakmak, “Bu yüzden Bakü Platformu hükümetleri dini özgürlükler hususunda gerekli alanları açmaya çağırıyor. Karar vericiler, akademisyenler, dini liderler, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum temsilcilerinin yer alacağı bir uluslararası ağ kurarak kendi içinde uyumlu topluluklar kurulmasını kolaylaştırmak temel amacımızdır.” dedi.

Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen bu kolokyumun Bakü Platformu’nun amaçlarının bir çoğuyla paralel olduğuna da değinen Tuncay Çakmak, tüm yurttaşların dini özgürlükler ve temel haklara saygı hususlarında durumlarının iyileştirilmesinin ana gündemleri olduğunu, bu çerçevede her turlu hoşgörüsüzlük, aşırılık, ırkçılık, antisemitizm, İslamofobi ve azınlıklara karşı var olan tüm diğer şiddet olaylarıyla mücadele etme konularında çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen toplantıda imzaya açılan Bakü Platformu ile ilgili bildirge yoğun ilgi görerek Avrupa’nın dört bir yanından gelen sivil toplu kuruluşları tarafından imzalandı.

 Lokman BALKAN/Strasbourg-euturkhaber.com

Comments are closed.