Başbakan Erdoğan Köln’de onbinlere seslendi

Erdoğan Köln’ün en büyük salonu Arena’da UETD teşkilatlarının 10. Yıl kutlamalarına katıldı. Gurbetcilerimiz Avrupa’nın tüm ülkelerinden otobüs ve tren ve özel araçlarla Erdoğan’ı dinlemek için günler öncesinden Köln’e akın ettiler. Ellerinde giriş bileti olan binlerce kişi salonun tamamen dolmasından dolayı içeriye alınmadı. Dışarda binlerce gurbetci proğram sonuna kadar Erdoğan’ın konuşmasını bekleyerek sevgi gösterisinde bulundu.

Muhabirimiz İskender Güngör, Başbakan Erdoğan’ın Köln konuşmasını değerlendirdi

Proğram Soma’daki maden ocağının gölgesinde olması hasebiyle eğlence ve müzik boyutu iptal edildi.

ilahiyatcı İshak Danış hocanın Kur’an-ı Kerim tilaveti ilgiyle takip edildi. Erdoğan’ın salona girmesiyle Ali Tel hocanın açılış Kur’an-ı Kerim’ini on binlerce insan takip etti.

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik yaptığı selamlama konuşmasında Başbakanın ve ekibinin UETD kutlamalarından dolayı katılımına teşekkür etti.

Başbakan yardımcısı ve yurt dışındışından sorumlu devlet Bakanı Emrullah İşler kısa bir selamlama konuşması yaptı.

BAŞBAKAN YOĞUN TEZAHURATLARLA KÜRSÜDE

‘’Benim ülkemin halkının verdiği kararları bir yerlerin onaylamasına ihtiyacımız yok, sadece milletimizin onayıdır aslolan. Biz her hangi bir ülkedeki seçim sebebiyle onlara müdahale noktasına gidiyormuyuz. Yapmamız gereken Türk milletinin sandıktan çıkardığına saygı göstermektir aslolan.’’ diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

Erdoğan gurbetcileri en kalbi duygularla hasret muhabbetle selamlayarak konuşmasına başladı. Başbakan Türkiye’nin sizlere selamı var. 77 milyon kardeşinizin sizlere selamı var. Türkiye’deki akraba yakınlarınızın sizlere selamı var.’’ Başbakan Necip Fazıl Kısa Kürek’in Dağda dolaşırken yakma kandil, fersiz gözlerimi dağlama gurbet, Ne söylemez akan akan suların dili sessiz içinde çağlama gurbet ‘’diye gurbet şiirinin tamamını ezberden okudu. Başbakan, ilerleyen konuşmalarda şu ifadelere özetle yer verdi.

‘’Direndiniz tahammül ettiniz, şunu bilinki! Millet olarak sizlere minnettarız. Millet olarak tek tek müteşekkiriz. Emeğiniz alın teriniz vakarınızla 50 yılı geride bıraktınız. Rabbim hasretinizi hafifletsin sizleride bizleri de muhafaza eylesin.

HESABINI MUTLAKA SORACAĞIZ.

Geçen hafta Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında hakka yürüyen madencileri anımsattığı konuşmasında, acıyı Türkiye dahil tüm gurbetciler de yüreklerinde hissettiler. Geçen hafta Soma’dan gelen 10 madenci kardeşimizle bir araya geldik, durum nedir ne deyildir her şeyi görüştük. Arkasından Şansölye Merkel ile de bu konu açıldı. Soma madenleriyle ilgili geleceğe dönük neler yapılabilir, bunları ayrıntılarıyla görüştük. Allah’ın izniyle bu kazanın sonu nereye varırsa varsın sonuna kadar takipcisiyiz.

SİZİN BU OYUNLARINIZ TUTMAZ

Soma‘da 301 şehidimizle alakalı bizim içimiz yanıyor. Sizin bu oyunlarınız tutmaz. Bunlar benim o kömür ocaklarına giren kardeşlerime bidon kafalı dediler. ’Göbeğini kaşıyan adam’’ dediler, ‘’Bunlar bir şey bilmez ‘’ dediler ama onlar bir şey bilmediklerini anladılar.

Ben masada oturarak kömür ocağını tanımadım. 4- 5 bin metreye indim onların nasıl çalıştığını gördüm, oturdum beraberce yemek yedim. Bunlar,  boğazda oturarak demlenenlerdir. Benim o Bakanım aşağıya indi, onlarla iftar yaptı. Siz kimlerle neyi değerlendiriyorsunuz. 30 Mart’ta zaten cevaplarını aldılar.

BİZ HATİMLERLE ANDIK, ONLAR GÖSTERİYLE İKİ KİŞİYİ DAHA ÖLDÜRDÜ

Törende hatimlerle dualarla Soma’daki ölenleri andıklarını, diğerlerininde ortalığı terörüze ederek iki gencin ölümüne sebep olduklarını anlatan Başbakan Erdoğan ‘’ Batı hala polisimize fatura kesmeye çalışıyor’’ dedi. Erdoğan, Geçtiğimiz hafta İstanbul’da daha öncedende Güneydoğuda yanan polislerin hala tedavi gördüklerini hatırlattı.

UETD nin tüm Avrupa’da 10 yıldır ciddi çalıştıklarını ifade ettiği konuşmasında idarecilere teşekkür etti. Erdoğan, Almanyayla 1914 yılında Osmanlı devletiyle birinci dünya savaşında taraf olduklarını hatırlattığı konuşmasında şunları söyledi.

‘Çanakkale, Kafkas, Hicaz ve Yemen’de ve Filistinde, Irakta, Galiçya’da dedelerimiz çok zor şartlar altında savaştı. Osmanlı’nın savaştığı tüm bölgelerde Alman subayları da vardı. Almanya ile çok ağır bedeller ödediğimiz bu savaşın ardından, TC. devleti kuruldu. Biz yüzyıllar boyunca Almanyayla kader ortağı olduk. 1960 yıllarında yeniden inşa edilen Almanyaya emeği ve alın teriyle destek verdik. Almanyaya işçi olarak gelen sizler işci olarak kalmadınız. 80 bin işletme açtınız. 40 milyar ciroya ulaştınız. Sadece ekonomi değil siyasette de katkı sağladınız. İki ülke arasında 30 milyar yuro luk bir hacmimiz var. Uluslar arası yatırımlarda hep iki ülke varlar diğerek sözlerini sürdürdü.

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde AKP hükümetine darbe hazırlıkları yapanlarla yapılan mücadelelere de değinen başbakan Erdoğan, ‘’17 aralıkta yolsuzluk kılıfı altında darbe yapmak istediler, boyun eğmedik. Bu arada biliyorsunuz Pensilvanya’da uluslar arası çevrelerin maşası olanlar, benim ülkemin istiklaline kastetti, kendi ülkesine ihanet etti. Onlara fırsat tanımadık.

İçeride kendilerini milletten üstün görmek isteyenler var. Türkiye’ye tepeden bakmayı alışkanlık haline getirmiş olanlar var. Türkiye’ye parmak salllamayı, terbiye etmeyi kendisine hak olarak görenler var. Türkiye, o sizin bildiğiniz Türkiye değil artık.’’ dedi. Başbakan Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde rakamlarla ekonomik verilerden örnek verdiği konuşmasında AKP hükümetinin yaptığı reformlar hakkında örnekler verdi. Türkiyesiz Avrupa’nın eksik olacağını bir kez daha vurguladı. Erdoğan, Mısır’daki idamlar hakkında sessiz kalan batıyada gönderme yaptığı konuşmasında, manşatlerle artık kimse bize istikamet çizemeyecektir.’ dedi. Konuşmanın ilerleyen bölümlerinde Mavi Kartla ilgili düzenlemeyede değindi.

WESTERWELLEYİ KABUL ETTİ

Başbakan Almanya eski dış işleri bakanı Guıdo Westerwelle’yi de dış gezi proğramında kabul etti. Hyat otelde gerçekleşen kabul yarım saat sürdü.

İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

Comments are closed.