Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Köln’e Geliyor

Erdoğan’ın ziyareti öncesi bakanlar dert dinledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’nın Köln kentine yapacağı ziyaret öncesi, bazı Bakan ve Dış işleri yetkilileri adeta Almanya’ya çıkarma yaptılar.

YouTube Preview Image

Özellikle son yıllarda gerek Yurt dışından sorumlu Devlet Bakanı düzeyinde gerekse yurtdışı toplulukları yetkilileri düzeyinde yurt dışındaki Türk vatandaşların sorunları ilk elden Ankara’ya taşınması gurbetcilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Yurt dışından sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Emrullah İşler, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ve Yurt dışı Türkler Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, adeta uçaktan iner inmez Köln’de bir dizi temaslarda bulundular.

Emrullah İşler, TRT Köln sütüdyolarında katıldığı canlı yayının hemen ardından Kale Camisini ziyaret etti. Federal Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun da eşlik ettiği toplantıda vatandaşların sorunları iki bakanın bulunduğu toplantıda masaya yatırıldı. Kale cami Başkanı Şefik Karagüzel burada yaptığı konuşmada şunları söyledi.

‘’Yıllar sonra muktedir olan bir hükümetin kıymetli bakanlarıyla birlikteyiz . Bizler verdikleri sözlerin ardında duracağından emin olduklarını bildiğimiz heyete huzurunuzda teşrifleriniden dolayı teşekkür ederim.

Buraya daha evvel sağolsun Bekir Bozdağ bey de geldiğinde bizleri ziyarette bulunarak sorunlarımızı dinlemiş Adalet bakanımıza ileteceğim demişti. Tabi bu yeni bir gelişme. ‘’ diyerek sözlerini sürdürdü.

50 yıldır Köln’de yaşayan İbrahim Toparslan adlı vatandaşımız Almanya’ya geldikleri ilk yıl Bayram namazını DOM Katedralinde kıldıklarını aktardığı konuşmasında şunları söyledi. Kilisede bize Namaz kılmamıza müsade eden papazı sonra duydukki görevden aldılar.

Bize sordular siz neden kilisede namaz kıldınız. Biz de dedik ki, bizi buraya gönderen devletimiz bizim arkamızda değil. O zamanlar cami yeri bulmada sıkıntı vardı. İlk camimiz olan Barbarosu o zamanlar açtık. ‘’ diyerek sözlerini sürdürdü.

Kale camii cemaatı TC . Devlet Bakanları İşler ve Kılıça Türkiye’den istedikleri kanuni düzenlemeler hakkında yurt dışındaki vatandaşlara yardım edilmesi taleplerinde bulundu. En önemli sorun olarak da Almanya’da boşanan bir çifti Türkiye mahkemelerinin tanımaması neticesinde vatandaş hem güçlük çekiyor hem de boşanabilmesi için avukat dahil binlerce yuroluk mahkeme masrafını ödemek zorunda kalıyor denildi.

İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

Comments are closed.