Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Viyana`da Alevi Derneğini Ziyaret Etti

Özel bir ziyaret nedeniyle Viyana da bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Alevi İslam İnanç Toplumu Merkezi’ni ziyaret ederek ”Cemevlerinin hukuki bir statüye kavuşturulmasına bizim bir itirazımız yok. Biz bunu istiyoruz: ”Hz. Ali’yi, Ehl-i Beyt’i reddedenin Müslümanlığı tartışılır”

“Hz. Ali’nin yolu bizim de yolumuzdur”.

Ziyaret kapsamında, Türkiye de şu anda 2000 yılına kadar 160 civarında Cemevi bulunduğunu ve bu rakamın şimdilerde 598′e kadar ulaştığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bunun olumlu bir değişim olduğunu söyleyerek birlik ve beraberlik vurgusuna dikkat çekti.

Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu yetkilileri de Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a çalışmalarına yönelik bir dosya sunarak: “Aleviliğin Avusturya’da resmen tanındığını ve yasal olarak cemevi yapmalarına izin verdildiğini” söylediler.

Halen inşaatı devam eden Cemevei hakkında da Bakan Bozdağ’a bilgi veren dernek yöneticisi Hüseyin Ayık : “Alevi inancını gereği gibi yaşadıklarını ama vatandaşı oldukları Türkiye’de buna izin verilmediğini” öne sürerek, ”Bize de lütfedin, biz de inancımızı cemevinde yapalım. Herkes kendi inancını dilediği şekilde icra etsin” diye konuştu.

“Ben Hz. Ali’yi ve Ali’nin yolundan giden herkesi Allah için seviyorum”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’de cemevlerinin hukuki bir statüye kavuşmasına bir itirazları olmadığını belirterek, ”Hz. Ali’yi, Ehl-i Beyt’i reddedenlerin Müslümanlığı tartışılır” dedi. ”Ben Hz. Ali’yi ve Ali’nin yolundan giden herkesi Allah için seviyorum” diyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ”Hz. Ali’nin yolu bizim de yolumuzdur” ifadesini kullandı.

Türkiye de Kerbela olayının yıl dönümünde tüm il ve ilçelerindeki camilerde mevlit okunduğuna değinen Bozdağ, TRT’nin de muharrem ayı ve orucuna ilişkin programlar yayımladığını belirterek Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım, işi kolaylıyalım” sözlerini anımsatarak “Alevi kardeşlerimizin ön yargıları ortadan kaldırmak için işi kolaylaştıran çalışmalara destek vermesi gerekiyor” diyerek oradan ayrıldı.

YTB/euturkhaber.com

 

Comments are closed.