Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ; ‘YTB Stratejik Öneme Sahip Bir Kurum’

 “Yurt dışında da Bir Olalım, Beraber Olalım.”

Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ’a göre, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, devletin son yıllarda attığı en stratejik adımlardan biri… Çünkü bu Kurum, diplomasinin uzanamadığı bir noktayı, doğrudan insanı hedef almış durumda ve Türkiye ile bağı olan herkesi korumakta kararlı…

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ

“Yeni kuşaklar doğuyor, yeni kültürler gelişiyor ve oradaki insanlar farklılaşıyor. O nedenle artık bizim Türkiye olarak değişen, gelişen bu konsepte göre politikalarımızı değerlendirme ihtiyacımız var. Çünkü artık oraya gidenler geri dönmek için gitmiyor, orada kalmak için gidiyor.” “Büyük ayrımcılıklar var; eğitimde, iş istihdamında, siyasi katılımda, eşitlik konusunda, hukukun karşısında pek çok konuda sıkıntılar oluşuyor. Biz bu sıkıntıların aşılması ve orada yaşamayı, yaşadıkları topluma katkı vermeyi kabul etmiş insanlarımıza destek için varız.” “İslamafobya yaratıp bundan istifade etmek istiyorsanız bu fevkalade tehlikeli bir süreç olur. Eğer yabancı düşmanlığının oluşmasına göz yumulur ve bununla ilgili oluşan duygular siyasette belirleyici olursa o zaman siyasetin normalleşmesi, ülke yönetiminin normalleşmesi mümkün değildir.”

Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ, kabinenin sakin ve çalışkan güçlerinden biri olarak tanınıyor. Ak Partinin kuruluş kadrosunda Yozgat’tan yer alan Bozdağ, önceki dönemde ağırlıklı olarak Meclis Grubu ve Parti Teşkilatında yaptığı çalışmalar ile dikkat çekti. Siyasette yüksek sesle kavga etmeden bir fikri savunma prensibine bağlı bir siyaset adamı. Onu, özellikle meclisteki sert tartışmaların içinde bile sukünetini korurken izledik. 2011 yılında yapılan kabine değişikliğinde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Kabinedeki dört başbakan yardımcısından biri olan Bekir Bozdağ’a bağlanan üç kurum, kabinedeki stratejik önemini göstermesi bakımından önemliydi. Bekir Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının yanında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığından sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını şöyle anlatıyor: “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını Türkiye’nin attığı en önemli stratejik adımlardan biri olarak görüyorum. Bugün, müsteşarlık düzeyinde hareketli bir yapı oluşturuldu. Bu Teşkilat, Türkiye’nin dışarıda görünen yüzünü, yapılan çalışmaları bizim insanımıza, vatandaş düzeyindeki insanımıza, soydaş düzeyindeki kardeşlerimize ve akraba olan kardeşlerimize doğrudan yansıtan bir kurum. Başka ülkelerin diaspora bakanlıkları var ama maalesef Türkiye uzunca zaman bu konuyu bir Başbakanlık Müşavirliği ve onun başkanlığında bir kurul marifetiyle yürütmüştür. Esasında bu konuya verilmesi gereken değeri vermeye gayret etmişler ama olayın büyüklüğü karşısında, verilen değer onu karşılayamamış. Şimdi Sayın Başbakanımızın talimatı üzerine bu Kurul oluşturuldu ki bugün dünyada 155 ülkede vatandaş düzeyinde yaşayan yaklaşık 6 buçuk milyon civarında vatandaşımız var. Bir de vatandaşlıktan çıkmış kardeşlerimiz var, onları da eklediğinizde bu rakam daha da artacak. Balkanlar’da, Orta Asya’da, başkaca yerlerde pek çok soydaşımız ve akraba topluluklarımız var; bütün bunlarla bizim sağlıklı bir ilişki, iletişim içerisine girmemiz, bilgi paylaşımı yapmamız, sorunları konuşmamız, çözümleri konusunda onlara yol göstermemiz, hükûmetimize tavsiyelerde bulunmamız gerekmektedir. Biz, vatandaşlarımızın eğitimde, sağlıkta, işte, siyasette, hukukta, hangi alanda olursa olsun karşılaştıkları sorunları tespit eden, onlara çözümü konusunda yol gösteren bir Kurumuz. Hükûmetler bazında çözülmesi gereken bir konu olduğu zaman bunu hükûmetimize ulaştırır, gerek Sayın Başbakanımız gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerek ilgili bakanlarımız gerek Dışişleri Bakanımız hangisi ilgiliyse onların vasıtasıyla devletten devlete, hükûmetten hükûmete çözümünü takip ederiz. Sorunun Türkiye’ye dönük kısmını da süratle sonuçlandırırız.

“YURT DIŞINDA DA BİR OLALIM, BERABER OLALIM”

Ama benim de yurt dışında yaşayan kardeşlerimden ufacık bir ricam var, o da şu: Geçmiş dönemlerden beri pek çok sivil toplum örgütümüz var yurt dışında. Yani adeta Türkiye’deki siyasal yapılar gibi bir yapılanma, birbirlerine karşı rekabet var. Bu doğru değil. Artık bu, Türkiye’de de değişti, dışarıda da bunun değişmesi lazım. Ne kadar STK varsa, tabii her STK’nın düşüncesi diğeriyle aynı olmayabilir, farklı şeyleri paylaşabilir ama birbiriyle rekabetten ziyade yaşadıkları o ülkedeki Türklerin haklarının kazanılması, teminat altına alınması, imkanların artırılması, daha iyilerinin ortaya çıkarılması konusuna ağırlık verirlerse biz bundan daha çok memnun olacağız.

BEKİR BOZDAĞ KİMDİR?

1 Nisan 1965′te Yozgat Akdağmadeni’nde doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Bir süre kamu görevinde bulunan Bekir Bozdağ, daha sonra serbest avukat olarak çalıştı. 18 Nisan 1999 yerel yönetim seçimlerinde Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan Adayı oldu. AK Partinin kurulmasıyla birlikte, Yozgat’ta AK Parti İl Teşkilatının kurucuları arasında yer aldı ve Kurucu İl Yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 22. Dönem’de Yozgat milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi olan Bekir Bozdağ, AK Parti Teşkilat Başkanlığına bağlı olarak değişik illerde İl Teşkilat Koordinatörlüğü ve 12. Bölge Teşkilat Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 23. Dönem Yozgat Milletvekili olan Bekir Bozdağ, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili seçildi. Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ, evli ve üç çocuk babasıdır.

-Mehtap ALTINOK/Artı90 Dergisi 5. sayı/Özel

Comments are closed.