Başırılı Öğrencilerimizi Ödüllendirmeye Devam Ediyoruz!

EUTURKHABER/KARLSRUHE-T.C. Berlin Büyükelçiliği’nin Almanya’daki Türk gençlerinin eğitim alanındaki başarılarını takdir ederek gerek Türkçe – Türk Kültürü derslerine gerekse diğer okul derslerine olan ilgi ve motivasyonlarını artırmak gayesiyle sürdürdüğü ‘Liseyi en iyi not ortalamasıyla bitiren başarılı Türk öğrencileri ödüllendirme’ uygulaması çerçevesinde; Philipsburg Copernicus Lisesini üstün başarıyla bitiren Kübra Karabıyık ve Spaichingen Lisesinden üstün başarıyla mezun olan Sima Bulut, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği tarafından Başkonsolosluk toplantı salonunda düzenlenen takdir töreniyle ödüllendirildi.

Ödül alan öğrenciler ve aile fertleri yanısıra Başkonsolos Muavini Mebşure Taşkın, öğrencilerin Bölge Koordinatör öğretmenleri Necdettin Sarıkaya, Yadigar Demirtaş ve Genel Koordinatör öğretmen Seyhan Çiçek ila Başkonsolosluk Sekreteri Özlem Özdeniz’in katıldığı ödül töreninde, Konstanz Üniversitesi Ekonomi bölümünde okuyan Sima Bulut’a ve Karlsruhe Üniversitesi Öğretmenlik Okulunda okuyan Kübra Karabıyık’a Başkonsolos Cem Örnekol ve Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından ödülleri takdim edildi.

Yapılan ikramlar eşliğinde öğrencilerle ve aileleriyle yapılan sohbetin ardından başarılı her iki öğrenciye Berlin Büyükelçisi Sayin Ali Kemal Aydın’ın hediyesi olan cep telefonu ve Başkonsolosluk takdir belgesi ila Eğitim Ataşeliğince hazırlanan Türkçe roman hediye edildi.

TÜRK GENÇLERİ ALMANYA’DAKİ EĞİTİM İMKANLARINDAN FAYDALANMALIDIR

Törende yaptığı konuşmada, başarılı Türk öğrencilerin ödüllendirilmesinin önemli bir teşvik edici özelliği bulunduğunu kaydeden Başkonsolos Cem Örnekol, “Almanya’daki Türk toplumunun eğitim seviyesi olması gereken seviyenin oldukça altında. Bu itibarla sizinle gurur duyuyoruz. Almanya’daki Türk algısını sizin gibi başarılı gençler sayesinde daha da güçlendireceğiz. Almanya’daki geniş eğitim imkanlarından en iyi şekilde faydalanmanızı istiyoruz. Ama dilimizi de en güzel şekilde öğrenmeyi ihmal etmemeliyiz” dedi.

ALMANYA’DAKİ TÜRK GENÇLERİNE TÜRKÇE KİTAP OKUYUN ÇAĞRISI…

Almanya’daki Türk çocuk ve gençlerinin Türkçe – Türk Kültürü dersi yanısıra okul derslerinde de ilgili ve başarılı olmaları gerektiğini söyleyen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “Eyaletimiz genelinde takriben 100 kentte yüzlerce okulda Türk çocuk ve gençlerine Türkçe – Türk Kültürü dersi veriyoruz. Bunun yanısıra Türk öğrencilerin Alman okullarındaki diğer derslerindeki başarılını artırmak için 5 adet okul destek kursu açmış bulunuyoruz ki bunu inşallah 10 adete çıkaracağız. Bu itibarla çocuk ve gençlerimizin Türkçe dersi yanısıra diğer okul derslerindeki başarısını da artırmak istiyoruz. Türkçeyi en nitelikli ve akıcı bir şekilde konuşmak ve anlamak için çocuk ve gençlerimize bol bol Türkçe roman, hikaye ve şiir kitabı okumalarını tavsiye ediyorum. Türk çocuklarına tamamen ücretsiz olarak hizmet veren Okul Destek Kurslarımıza tüm öğrencilerimizi davet ediyorum.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>