Başka Bir Yahudi Sesi Vakfı Başkanı: Antisemitizm ile İsrail hükümetini eleştirmek aynı değildir

Başka Bir Yahudi Sesi (EAJG) Vakfı Başkanı Jaap Hamburger, “Antisemitizm ile İsrail hükümetini eleştirmek aynı değildir, hiçbir zaman da aynısı olmayacaktır.” dedi.

Başka Bir Yahudi Sesi Vakfı Başkanı: Antisemitizm ile İsrail hükümetini eleştirmek aynı değildir

Hollanda’da faaliyet gösteren “Başka Bir Yahudi Sesi” (EAJG) Vakfı Başkanı Jaap Hamburger ve haham Lody van de Kamp, İsrail hükümetini eleştirmenin, antisemitizm olmadığını söyledi.

İsrail hükümetinin eleştirilmesinin Yahudi düşmanlığı ile bir tutulma çabası utanmadan elma ile armutu aynı kefeye koymaya benzer.

AA muhabirine konuşan Hamburger, son zamanlarda İsrail’i eleştirme ve siyonizm karşıtlığının, antisemitizm ile eş değer gösterilmeye çalışıldığını belirterek, “Antisemitizm ile İsrail hükümetini eleştirmek aynı değildir, hiçbir zaman da aynısı olmayacaktır.” dedi.

Hamburger, antisemitizm ile İsrail hükümetini eleştirmenin eş değer sayılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Bu gelişme, İsrail’i eleştirenlerin düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayarak sesini kısacaktır. Filistin taraftarı aktivistleri ise şüpheli duruma getirecektir. İsrail hükümetinin eleştirilmesinin Yahudi düşmanlığı ile bir tutulma çabası utanmadan elma ile armudu aynı kefeye koymaya benzer.” diye konuştu.

Siyonizm karşıtlığının bir antisemitizm çeşidi olarak görülmesinin yeni olmadığını ifade eden Hamburger, “Bu durum kurumların, medyanın ve fikir önderlerinin İsrail yanlısı lobilerin çıkarı için İsrail’i eleştirmeyi saf dışı bırakmaya yönelik yıllardır kullandıkları demagojik bir taktik. Bu suçlama eskiden daha çok İsrail yanlısı lobilerden gelirken, bu karalama o kadar gündeme getirildi ve tekrarlandı ki artık Avrupa’da yavaş yavaş kamuoyuna ve siyasete sızmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Hamburger, bunun en iyi örneğinin geçen hafta “siyonizm karşıtlığını antisemitizmle eş değer sayacağını” açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olduğunu dile getirdi.

Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nda (IHRA) antisemitizm tanımının “çok kötü” ve “belirsiz” olduğuna işaret eden Hamburger, şöyle devam etti:

“Bir süre sonra insanlar İsrail portakalı almak istemediği, iki devletli çözümü savunduğu veya İsrail’i savaş suçlarından suçladığı için antisemitizmle suçlanacak. Ben bir Yahudi olarak, İsrail’i eleştirme engellendiği zaman, insanların bu yüzden gerçekten antisemitist olacağından korkuyorum. O zaman İsrail ve İsrail yanlısı lobiler ‘gördünüz mü biz hep söylüyorduk, kimseye güvenilmez, Yahudiler her zaman suçlanıyor’ diyecektir.”

Hollanda’da, haham olarak görev yapan Lody van de Kamp da antisemitizmin bazen “İsrail’e karşı eleştiri” olarak sunulduğunu kaydederek, “İsrail’i eleştirmenin antisemitizmle eş değerde tutulması genel manada saçmalıktır.” diye konuştu.

Eğer İsrail’i eleştirmek antisemitizm olsaydı dünya genelinde milyonlarca Yahudi antisemitist olurdu.

Siyasetçilerin genelde antisemitizm konusunda etkili olacağını zannettiğine dikkati çeken Van de Kamp, “Siyasetçiler sadece kendi çıkarlarına olanı yapar. Bu yüzden Macron’un açıklamasına benzer durumlarda düşmanın yanında durur. Eğer İsrail’i eleştirmek antisemitizm olsaydı dünya genelinde milyonlarca Yahudi antisemitist olurdu. İsrail’i eleştirmeyi antisemitizmle aynı göstererek aslında Yahudileri de antisemitist yapan Hristiyan kurumlar ve siyasi partiler var.” ifadelerini kullandı.

Van de Kamp, antisemitizmin Yahudi ve Yahudiliğe karşı, İsrail’i eleştirmenin ise herhangi bir ülkeyi eleştirmekle aynı olduğunu anlattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>