Başkonsolos Burak Karartı, Kocagöl ve Taşdirek’i tebrik etti

EUTURKHABER/FRANKFURT-ALMANYA’NIN Hessen Eyaleti’nde 19 Ocak’ta başlayan ve 19 Şubat tarihinde sona eren Ticaret ve Sanayi Odası ( IHK) seçimlerinde başta IHK Merkezi Darmstadt olmak üzere Hessen Eyaleti’ndeki çeşitli kentlerde 50’ye yakın Türk ve Türk kökenli adayların katıldığı seçimde Darmstadt-Gross Gerau Bölgesinden Türk İşadamı Mehmet Kocagöl ile Main-Kinzig Bölgesinden aynı zamanda son dönem Main Kinzig Bölgesi IHK Başkan Yardımcısı olan Salih Taşdirek seçilmişti.

TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, konsolosluk binasında yanında Ticari Ataşe Tansu Gunendi ile birlikte geçtiğimiz günlerde yapılan seçimlerde başarı göstererek Hanau Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Salih Taşdirek ile Darmstadt Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Mehmet Kocagöl’ü tebrik etti. YouTube Preview Image (Vodeoyu TIKLA/İZLE)

Karartı, konuyla ilgili olarak basına yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; ‘Türk toplumu siyaset, belediye meclisi, eğitim konuları gibi gerekli karar mekanizmalarında yerlerini almalı. Her alanda olduğu gibi iş dünyasında da IHK üyeliğine, karar alma organlarında yer almasını arzu ediyoruz.

Türk kökenli iş adamlarının IHK gibi oda seçimlerine aday olmaları ve güçlü bir şekilde kampanya yürütmelerini içtenlikle destekledik. Seçimin sonuçları itibarıyla daha fazla adayın seçilmesini arzu ederdik, lakin bu aşamada kendi içimizden çıkan iki adayımızı buralara taşıyabilmek de bir başarıdır diye düşünüyorum. Sayın Karagöl ve Taşdirek’i bu IHK üyeliğine girmeyi başarmalarından dolayı tebrik ediyorum’ dedi.

Karartı, seçimlerden sonrası için katedilmesi gereken mesafeler olduğuna işaret ederek, bulundukları bölgelerdeki ticari ilişkilerin gelişmesi veya Türkiye’deki odalar aralarındaki işbirliklerinin kurulması ile ilgili çalışmaları görmek istediklerini sözlerine ekledi.

Hanau IHK Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Salih Taşdirek; Beş yıl önceki seçimde IHK üyeliğine seçilen ilk Türk olan Taşdirek, bugünkü IHK seçimleri ve Türk kökenli adayların durumunu kıyasladığı konuşmasında; ‘Beş sene evvelki durumla şimdiki durumu karşılaştırdığımda.

Sadece seçim sonuçlarıyla değil, Başkonsolosumuzun, Büyükelçimizin, STK’ların da IHK’ya bakış açısının nasıl olumlu olarak değiştiğini farkettim. Beş sene evvel, herhangi bir makamdan bırakın davet edilmeyi telefonla bile tebrik eden olmamıştı. Bu seçim sonucunda Başkonsolosumuz, Büyükelçimiz tebrik etti.

IHK üyeliğinin önemi iş adamları derneklerinin çalışmaları ve basının da katkılarıyla kamuoyunda oturdu, iş insanımız IHK gerçeğini tanıdı. Arzumuz bu seçimde daha çok arkadaşımızın seçilmesi idi, istediğimiz sonucu elde edemedik belki ama bu her şeyin sonu değil, IHK toplantılarına da katılarak oy kullanamasak da varlığımızı hissettirebiliriz’ dedi.

Darmstadt IHK Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Mehmet Kocagöl; ”65 bin iş adamının bağlı olduğu IHK’da bir Türk olarak üyeliğe seçilmek bizim için bir onur. Bu seçim döneminde bizi destekleyen İşadamları dernekleri, başkan ve yöneticilerine buradan teşekkür ediyorum.

Ayrıca sayın Başkonsolosumuza ve Ticaret Ataşemize de teşekkür ediyorum. Onların fikirlerinden azami derecede istifade ettim. Her an bizim yanımızda oldular. Gönül isterdi diğer Türk kökenli arkadaşlar da girseydi. Tabi bu her şeyin sonu değil. Artık biz bu ülkede kalıcıyız. burada her sahada kendimizi göstermeli’ dedi.

Kocagöl, Asıl bundan sonra işlerimiz başlıyor. Türk kökenli alman şirketlerinin kalitesinin yükselmesi, ekonomik başarılarının artması ve IHK’ların öneminin kavranması, her alanda elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Sadece para kazanan değil, her alanda katma değer kazandıran, yön veren, sorulan, danışılan, istenilen insanlar konumunda olmalıyız.

Son olarak kesinlikle Alman arkadaşlarla birlikte olmamız gerekiyor, onlarla diyaloglarımızı geliştirmek çok önemli. Tekrar sayın Başkonsolosumuza ve Ticaret Ataşemize ve Salih beye teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

Ticaret Ataşe Tansu Gunendi de IHK üyeliği seçimleri ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Bu seçimlerde çok sayıda Türk kökenli adayların katılımının ve sadece iki adayın üyeliğe seçilmesini azımsamamak gerektiğine işaret ederek, ümitsizliğe kapılmamak gerektiğini ve bu IHK bilinçlenmesinin bile ileriki seçimlerde büyük faydalar sağlayacağına vurgu yaptı. Gunendi, IHK üyeliğine seçilen Taşdirek ve Kocagöl’ü başarılarından dolayı tebrik etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>