Başkonsolos Karartı: “Entegrasyon yerine eşit katılımı tartışmanın zamanı gelmiştir”

Başkonsolos Burak Karartı, küresel ölçekte yaşanan gelişmelerin yanı sıra mülteci krizinin de etkisiyle son yıllarda Avrupa’da artan ıkçılık, yabancı düşmanılığı ve İslam düşmanlığının endişe verici boyuta gelmesine dikkat çekti.

EUTURKHABER / FRANKFURT - Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Alman konukların da katılımıyla Frankfurt’ta Zoo Palast’ta gerçekleşti. T.C. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı eşi Hikmet Karartı ile birlikte davetlileri kapıda karşıladı ve herkesle bayramlaştı.

Sunuculuğunu Julide Bilginli’nin yaptığı Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yılı Resepsiyonuna SPD Hessen Eyalet Meclisi Grup Başkanı Nancy Feaser, Eyalet Milletvekilleri Turgut Yüksel ve İsmail Tipi, Heusenstamm Belediye Başkanı Halil Öztaş, Hanau Sanayi ve Ticaret Odası (IHK) Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek, Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Atila Karabörklü ve çok sayıda dernek, teşkilat başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ve iş insanı da katıldı.

Program şehitler için saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Almanya Ulusal Marşlarının okunmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Resepsiyonda yaptığı konuşmasında TC. Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı şehitleri ve terör saldırıları kurbanlarını saygıyla yadetti.

Karartı, ‘Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıldönümü münasebetiyle düzenlediğimiz bu etkinlikte sizleri ağırlamaktan onur duyduğumu özellikle belirtmek isterim’ diyerek başladığı konuşmasında Cumhuriyetin kazanımlarını her daim taze ve canlı tutabilmek için demokrasi ve modernleşme yolundaki çabaların devam ettirilmesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi;

Güvenlik ve Mutluluğumuz Eğitime Bağlı

Almanya’daki Türk toplumunun eşit yurttaşlar olarak refahı, güvenliği ve mutluluğu temel önceliğimizdir. Bu kapıyı açacak olan kilit ise eğitimdir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi bir eğitim alarak donanımlı ve özgüvenli bireyler olarak yetişmeleri, bunun yanısıra kendi dillerini ve kültürlerini de öğrenmeleri ve anavatanlarıyla bağlarını korumaları önemlidir.

Entegrasyon Yerine Eşit Katılım

Artık entegrasyon yerine eşit katılımı tartışmanın zamanı gelmiştir. Bu tartışmalarda aidiyet ve sadakat yerine dışlanma ve kurumsal ırkçılıkla mücadele esas odak alanları olmalıdır. Demokratik ve hukuk devleti ilkelerinin geçerli olduğu yerlerde, anayasa ve kanunlara bağlılığın ötesinde kimsenin eşit yurttaş olarak haklarının din ve kültür temelinde sorgulanmasına izin verilemez, verilmemelidir.

Artan Irkçılık, Yabancı ve İslam Düşmanlığı Endişe Verici 

Almanya ve Avrupa’da yaşayan insanlarımızın bulundukları toplumlara uyum yönünde gösterdikleri çabanın daha fazla takdir edilmesini ve desteklenmesini bekliyoruz.

Küresel ölçekte yaşanan gelişmelerin yanı sıra mülteci krizinin de etkisiyle, son yıllarda Avrupa’da artan ırkçılık, yabancı ve İslam düşmanlığı endişe verici boyutlara ulaşmıştır.

Samimi Dayanışma ve İşbirliği Sergilemeliyiz

Mezhep, etnik köken farkı tanımayan ve toplumumuzun her kesimini hedef alan bu tehdit, günlük hayatta Müslümanlara yönelik hakaretlerden şiddet eylemlerine, eğitim ve çalışma hayatındaki ayrımcılıktan camilere yönelik saldırılara kadar geniş bir alanda karşımıza çıkmaktadır.

Almanya’daki sosyal barışa da tehdit teşkil eden popülist aşırı sağcı akımlara karşı hep birlikte sağduyulu ve samimi bir dayanışma ve işbirliği sergilemeliyiz.

Cumhuriyetin 96 yıllık yolculuğunda kat ettiğimiz uzun mesafeye rağmen, daha önümüzde yapılması gereken çok iş bulunmaktadır.

İdealimiz, Cumhuriyetin 100. Yılını Kutlayacağımız 2023 Hedefi 

Cumhuriyetimizin kazanımlarını her daim taze ve canlı tutabilmek için, demokrasi ve modernleşme yolundaki çabalarımızı devam ettirebilmemiz özel bir önem taşımaktadır.

Cumhuriyetimizin kurucularının aklındaki ve gönlündeki Türkiye ideali de, Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılına yönelik hedeflerimiz de esasen bunu gerekli kılmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı, Barış Pınarı Harekatı’nda yitirdiğimiz canlarımız başta olmak üzere PKK, DEAŞ ve 15 Temmuz’da anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkan FETÖ gibi terör örgütlerinin hain saldırılarında yaşamlarını kaybeden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, gazilerimize minnetlerimizi arz ediyorum.

Bu etkinliğin hazırlanmasında ve icrasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum.”

Program sonunda davetlilere yemek ikramı yapıldı.

Comments are closed.