Başkonsolos Karartı, Irkçı saldırıya maruz kalan Türk lokantasını ziyaret etti

EUTURKHABER/FRANKFURT-Almanya’da 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, biri Yunan, biri Alman kadın polis olmak üzere 10 kişinin öldürülmesi hafızalardan silinmezken ırkçı saldırıların giderek artması karşısında yetkili mercilerin etkili önlem almaması Türk kökenli girişimcileri tedirgin ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Frankfurt’a bağlı Enkheim semtinde 6 yıldır hizmet sunan “Kebaphaus Enkheim” adlı Türk işyerine ardı ardına düzenlen ırkçı saldırılar nedeniyle Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı lokantaya giderek geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Türk kökenli iş yerlerine yapılan ırkçı saldırıları ısrarla takip ederek vatandaşlarına sahip çıkan TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Frankfurt /Enkheim’da hizmet veren Türk kökenli işyeri Enkheim’daki Kebap Lokantası’na giderek son bir yıldır defalarca sözlü ve fiili tacize maruz kalan işletme sahibi Murat Bayrak ve personeline ‘Geçmiş olsun’ dedi.

ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPACAĞIZ

Üç ay önce de camları kırılan mekanın tamirden sonra yine geçtiğimiz ekim ayının 26. ve 28. gecelerinde yine kimliği belirsiz şahıs veya şahıslarca saat 03.00 sıralarında meydana gelen saldırılarda lokantanın iki büyük vitrin camı tekrar parçalanmış ve yaklaşık 13 bin euroluk maddi hasar meydana gelmişti.

Söz konusu saldırılar hakkında işletme sahibinden bilgi alan Başkonsolos Karartı, saldırıyla ilgili olarak polisten yazılı bilgi talep edeceklerini, gerekli ve etkili önlem alınmaması halinde daha yüksek makamlara olayı taşıyacaklarını ifade ederek, ”Başkonsolosluk olarak bizler üzerimize düşen görevleri yaparken arkamızda güçlü sivil toplum örgütlerini görmek isteriz, bu dayanışma bizlere de güç verir”

SALDIRI PSİKOLOJİK SORUNA BAĞLANAMAZ

Karartı, Polisin, sözlü ve fiziki saldırı yapan şahsın psikolojik sorunları olan biri olarak nitelemesi, bu saldırıların aynı zamanda yabancı düşmanlığının ve ırkçılığın bir motivasyonuyla yapılan saldırı olduğu gerçeğini görmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Başkonsolos Burak Karartı Lokanta sahibi Murat Bayrak ve çalışanlarıyla görüşmesinin ardından konu hakkında Türk basın mensuplarına bilgi açıklamalarda bulundu.

OLAYDA YABANCI DÜŞMANLIĞI VE IRKÇILIK MOTİFİ VAR

”Her ne kadar polis saldırıları yapan şahsın psikolojik sorunları olduğu söylense de hedef olarak bir Türk işletmesinin seçilmesi ve yanısıra bu bölgedeki diğer yabancı kökenli işletmecilerin de daha önce hedef alınmış olması arkasında elbette bir yabancı düşmanlığı ve ırkçılık motifi olduğunu da akla getiriyor.

Meselenin bu boyutunu da biz emniyet makamlarının dikkatine getirerek bu olay üzerinde ciddiyetle durulması ve sorumlunun adalet önüne çıkarılmasını talep edeceğiz. Aynı zamanda sivil toplum kuruluşları da bu konuyla yakından ilgilenecekler.

TÜRK TOPLUMU TERÖR ÖRGÜTLERİNİN HEDEFİ

İşyerleri, ibadethaneleri ve STK’larıyla 60 yıla yakın varlığını sürdüren Türk toplumu maalesef terör örgütlerinin hedefi olmanın yanısıra bir de yabancı düşmanlığı, Irkçılık gibi motiflerle hareket eden aşırı sağcı Neo Nazi gurupların hedefi haline gelmiş durumda.

STK’LARLA BİRLİKTE KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bu saldırıların son bulması ve failleriyle ilgili Alman makamlarından gerekli idari ve adli süreçleri yerine getirerek suçluların adalet önüne getirilmesini sağlamak bizim açımızdan büyük önem taşıyor. STK’larla birlikte konunun takipçisi olacağız” dedi.

EuTürkHaber olarak Lokanta sahibi Murat Bayrak‘tan bilgi aldık. Yanında Turan Yılmaz ve Afganlı çalışanı Vahit ile birlikte 6 yıldır lokanta işletmeciliği yaptığı mekanında müşteriyle ilgili hiçbir problem yaşamadığını, ancak son bir yıldır defalarca sözlü tacize maruz kaldığını ifade etti.

”Üç ay önce mekanın camları kırdılar yaptırdım, tekrar geçtiğimiz ayın 26. gecesi ve 28. gecelerinde ardı ardına gerçekleşen saldırılarda iki vitrin camlarımı parçaladılar. Mağdur durumdayım, 13 bin euroluk maddi hasar var.

Yerel Alman basını olayı çarpıtarak ilgisiz bir haber yapmış. Bizim polis müşterilerimiz de var bunlardan uzak göreve gidenler, fotograf göndererek hizmetimizden memnuniyetlerini dile getirip teşekkürlerini ifade ediyorlar.

Polis herkesin şikayetçi olduğu ve çevreyi huzursuz eden bu saldırganın psikolojik sorunları var diyerek ilgisiz kalıyor. Normalde psikolojik sorunu olan araba kullanamaz, hatta kliniğe gitmesi lazım.

Bu şahıs her gün arabasıyla buradan geçtikçe bize hakaretler yağdırıyor, çevrede herkes bu insandan rahatsız herkes şikayet dilekçesi verdi, fakat polis çok ilgisiz kalıyor, şikayetlerimize rağmen hiçbir önlem almıyor.’ dedi.

ALMAN KOMŞULAR BİZE DESTEK VERİYORLAR

Bayrak, “Saldırıdan sonra çoğu Alman aileler olmak üzere bizlere destek verdiler. Ayrıca bu bölgede faaliyette bulunan Alman sivil toplum örgütleri de bize geçmiş olsun ziyaretinde bulundular. Yapılan saldırıları görüntülemek amacıyla polis dışarıyı gösteren kameraları söktürdü. Şüphelendiğimiz şahısları ‘Psikolojik sorunları var’ bahanesiyle takibe bile almadı. Önlem almadılar ve bu vurdumduymazlık ırkçıları cesaretlendiriyor” dedi.

MÜŞTERİLERLE BİR AİLE GİBİYİZ

İşletmede iki yıldır çalıştığını söyleyen Turan Yılmaz da; İşveren olarak Murat ustamız herkes tarafından sevilen, yardımsever biri. Müşterilerini kapıda karşılar, onların dertlerine ortak olur. Murat usta müşterileriyle bir aile gibidir, onlara borç para verir.

Bu ortamı ve güveni sağlamak kolay değil. Bunun karşılığı böyle olmamalıydı. Polisin bu saldırılara karşı ilgisizliğine hiçbir anlam veremiyorum”.

ÇALIŞANLAR TEDİRGİN

Çalışanlar olarak işten evlerine gidip gelirken her an bir saldırıya maruz kalacakları düşüncesiyle strese girdiklerini dile getiren Yılmaz, ”Bu psikopatlara birilerinin müdahale etmesi ve polisin dur demesi gerekir” dedi.

Hessen Türk Toplumu Başkanı Atila Karabörklü; Bu saldırı ile ilgili olarak bizler de sivil toplum kuruluşları olarak bizler de resmi makanlarla görüşmemizi yapacağız. Bunun takibini ve doğru sonuçlanması için de görüşlerimizi emniyet teşkilatına belirteceğiz.

ALMANLARLA BİRLİKTE IRKÇILIĞA KARŞI DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALIYIZ

Irkçılığın arttığı, yabancı düşmanlığının yükselişe geçtiği bir dönemdeyiz. Öncelikle kendi aramızdaki dayanışmayı toplum olarak ortaya koymalıyız. Dahası, bu dayanışmayı daha da genişleterek Alman dostlarımızı da alarak birlikte her türlü ırkçılık ve ayrımcılığa karşı bir tutum ortaya koyarsak mutlu sona ulaşabiliriz” dedi.

ALMAN MÜŞTERİ VE KOMŞULARDAN ÇİRKİN SALDIRIYA BÜYÜK TEPKİ VAR

Türk lokantasının saldırıya uğramasına Enkheim’da ikamet eden Alman müşteriler de tepki gösterdi. Destek amacıyla lokantadaydılar. Yıllardır Türk ve diğer yabancılarla huzur içinde yaşadıklarını belirten Almanlar, komşularına yapılan saldırıdan dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirterek yapılan bu çirkin saldırıya tepkilerini dile getirdi.

 

Comments are closed.