Başkonsolos Koç öğrenciler ile buluştu..!

T.C. Münih Başkonsolosu ve Eğitim Ataşesi YEK

Akademi’de bilgilendirme toplantısı yaptı

TC. Münih Başkonsolosu Mesut Koç, Eğitim Ataşesi Prof. Dr. İlyas Öztürk ve Yabancılar Meclisi Başkanı Nükhet Kıvran, Türk-Alman Öğrenciler Birliği’ne ve Münih Eğitim Akademisi’ne ziyarette bulundular. Toplantıda 19 yıldır Münih ve çevresinde faaliyet gösteren derneğin tanıtımı yapıldı. Ardından önümüzdeki sene 20. yılını kutlayacak olan üniversite öğrenci derneğinin yönetim kurulu üyelerinden, Ludwig Maximilian Üniversitesi Latince ve İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Nurdagül Semerci ve Münih Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü öğrencisi Ali Özkü, derneğin etkinlikleri hakkında katılımcılara bir sunum yaptılar.

“Başarılı olmanın yolu eğitimden geçer”

Münih Başkonsolosu Mesut Koç, dernek yönetim kurulu üyelerini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti ve bu kadar çok genç üyesi olan bir eğitim derneğiyle birlikte olmanın kendisini son derece memnun ettiğini söyledi. Kendisinin Almanya doğumlu olduğunu belirten Başkonsolos Koç, gençlere eğitimin öneminden bahsederek, bulundukları ülkede başarılı olmanın yolunun eğitimden geçtiğini ve karşılaşılan sorunların bu yolla aşılabileceğinin üzerinde durdu. Eğitim Akademisinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği mezuniyet törenine imkanlar dahilinde katılacağını belirten Başkonsolos Koç “Göreve başladığımdan beri en keyifli buluşmalardan birisi oldu. Karşılıklı ilişkilerimizin, gençlerimize ve öğretmenlerimize, özellikle eğitim alanında faaliyet gösteren kişilere verilmesi gereken değerin ve önemin devam ederek daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi. Yeni göreve başlayan Eğitim Ataşesi Prof. Dr. İlyas Öztürk de daha önce ziyarette bulunduğu Eğitim Akademisi’nin öğretmen ve öğrencileri ile sohbet etti. Ataşe Öztürk, akademisyen olarak görev aldığı üniversitelerde edinmiş olduğu birikimlerini gençlerle paylaştı.

Öğrenciler okullara dilekçe yazıp Türkçe dersini almak istediklerini talep etmeli

Yıllardır eğitim alanında sivil toplum kuruluşlarında önemli çalışmalar yapmış olan derneğin üyelerinden Yabancılar Meclisi Başkanı Nükhet Kıvran da Münih’teki bazı Gymnasium türü liselerde okutulan ikinci yabancı dil dersi olan Türkçe’nin, öneminden söz etti. Kıvran, Türkçe’nin öneminden bahsederek öğrencilerin kayıtlı oldukları okullara dilekçe yazıp Türkçe dersini almak istediklerini talep etmelerini hatırlattı ve konuyla ilgili detaylı bilgi için Eğitim Ataşeliği’ne veya Bildungsakademie yönetimine başvurabileceklerini belirtti.

Münih Eğitim Akademisi üniversiteye hazırlıyor

Türk-Alman Öğrenciler Birliği TDS’in bir projesi olarak hayata geçirilen Münih Eğitim Akademisi’nin de tanıtımının yapıldığı etkinliğe çok sayıda veli ve öğrenciler katıldı. Toplantı salonuna sığmayan katılımcılar ayakta kendilerine yer bulmaya çalıştılar. YEK Akademi Başkanı Levent Karadağ gençleri bilgilendirdi ve “Almanya’da yaşayan gençlerin eğitime önem vermeleri gurur verici” dedi. Daha önce Köln, Berlin ve Stuttgart sınav merkezlerinde yapılan Açık Lise Sınavları, dört yıldan beri Münih Eğitim Ataşeliği’nin çabaları ile diğer 10 merkezde olduğu gibi Münih’te de yapılmaktadır. Yaklaşık her yıl 500′e yakın öğrencinin sınavlara girdiği Münih ve çevresindeki öğrencileri Açık Lise’ye teşvik ederek lise mezunu olmalarına katkıda bulunan Yurtdışı Eğitim Kurumu (YEK), öğrencilere Açık Lise’nin yanında liseden sonraki bir üst kurum olan üniversiteye hem Türkiye hem de Almanya’da da girebilmelerinin yollarını açmaktadır. Eğitim Akademisi’ne gelen öğrenciler, Türkiye Liseleri’nde gösterilen müfredata uygun olan dersleri alarak Türk kültürünü, tarihini, coğrafyasını ve edebiyatını yakından tanıma fırsatı buluyorlar ve bunun yanısıra anadilleri olan Türkçelerini de zenginleştiriyorlar.

Üniversite sınavları Münih’te yapılıyor

Açık Öğretim Lisesi ve YÖS ile hem Türkiye’de hem de Almanya’da üniversiteye giriş yöntemleri hakkında misafirlere detaylı bir bilgi veren yönetim kurulu başkanı Levent Karadağ, Mayıs ayında yapılacak devlet üniversitelerinin sınavlarının da duyurusunu yaptı. Bu sene Münih Eğitim Akademisi iş birliği ile İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, Adana Çukurova Üniversitesi ve Kafkas Üniversiteler Birliği’nin Yurtdışı Öğrenci Sınavları’nın da Münih, Köln ve Berlin başta olmak üzere Almanya’da bir çok merkezde de gerçekleştireceklerini de bildirdi. Sınavlara hazırlanmak için gerekli her türlü altyapının sağlandığı kurumda, sınava girecek öğrencilere yoğunlaştırılmış şekilde kurs imkanları sunulmaktadır. Sınavlara hazırlık, kayıt için detaylı bilgi, henüz ne okuyacağına karar verememiş olan gençlere danışmanlık hizmeti de veren kurum, tüm vatandaşlarımızın bu hizmetten yararlanmalarını tavsiye etti. Başkan Karadağ konular hakkında ayrıntılı bilgi almak için veli ve öğrencilerin kendileri ile iletişime geçmelerini istedi. Aykan İnan/MÜNİH

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>