Batı Trakya Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEP): ‘Lozan’dan Doğan Hakkımızı Korumak İstiyoruz..!’

Çavuş: ‘Asimilasyona karşı, kültürümüzü öğrenerek direniyoruz..!’

Dr. Ahmet Sadık’ın kurduğu kısa adı (DEP) olan Batı Trakya Dostluk Eşitlik Barış Partisi başkanı Mustafa Ali Çavuş, özel 

Halit Habipoğlu ABTTF Bsk.

kalem müdürü Aydın Ahmet ve merkezi Almanya’da bulunan Avrupa B atı Trakya Türk Federasyonu başkanı Halit Habipoğlu Avrupa’daki sivil toplum kuruluşları yetkilileriyle görüşerek,  Batı Trakyalı Türklerin sorunlarına sahip çıkmalarını istediler.

BATI Trakya Türklerinin sorunlarını dile getirmek amacıyla Avrupa Parlamentosu’nda bir konuşma yapan  DEP başkanı Mustafa Ali Çavuş, 30 yıldır Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’ın Batı Trakya Türklerine reva gördüğü haksızlıkları ve insan hakları ihlallerini anlattı. Çavuş daha sonra Almanya ve Hollanda’da bulunan Batı Trakyalıların kurduğu kültür ve dayanışma derneklerini ziyaret etti. Bu esnada Türk sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla da

Mustafa Yusuf HBTTD Bsk.

görüşen Çavuş,  başkanlardan sorunlarına sahip çıkmalarını ve  kendilerine  destek vermelerini istedi.

LOZAN VURGUSU NEDEN?

1923’de imzalanan Lozan antlaşması çerçevesinde etnik kimlikleri koruma altına alınan Batı Trakya Türkleri ile ilgili olarak, Yunanistan Yargıtay’ının, Batı Trakya’da Türk olmadığı gerekçesiyle Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin kapatılması kararı, 20 Kasım 1987′de yayımlanmıştı. Bu, Türk azınlığı tarafından 5 Ocak 1988 tarihinde öğrenebilmiştir. Türkler, en temel demokratik hakların başında gelen etnik kökenini ifade etme özgürlüğünün elinden alınmasını içine sindirememiş, 29 Ocak 1988′de Dr. Sadık Ahmet önderliğinde yollara dökülerek millî kimliğini özgürce yaşamak ve ifade etmek istediğini dünyaya duyurmuştur. Aradan 24 yıl geçmesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin lehte kararlarına rağmen Batı Trakya Türk azınlığının millî kimliğinin halen inkâr edilmesi, üzücü ve düşündürücüdür.

Mustafa Ali Çavuş DEP Genel Bsk.

Rotterdam’da bulunan Hollanda Batı Trakya Türkleri Derneğinde düzenlenen bir toplantıda konuşan DEP başkanı Mustafa Ali Çavuş STK temsilcilerine ve basın mensuplarına Batı Trakya Türklerinin durumu ve neden tekrar partilerini harekete geçirdiklerini anlattı.

ASİMİLASYON DEVAM EDİYOR, BİZ DİRENİYORUZ

Çavuş, asimilasyon politikasının yürütüldüğünü belirtirken bütün engellemelere rağmen dillerini ve dinlerini öğrenerek baskılara karşı direndiklerini söyledi. Çavuş 1923 Lozan antlaşmasıyla azınlık haklarının esasen koruma altına alındığını ancak vatanları olan Yunanistan’ın bunu yıllardır ihlal ettiğini dile getirdi.

BİZ KÖLE OLARAK BIRAKILMADIK

‘Biz onları 500 yıl idare ettik ve kıllarına bile dokunmadık. Eğer onların şu an bize yaptıklarını biz onlara yapsaydık,  böyle ayakta kalabilirler miy di?’  diyen soran Çavuş ‘ biz insanca bir yaşam istiyoruz. Lozan’dan doğan haklarımıza saygı gösterilsin’ istiyoruz şeklinde konuştu. Çavuş ‘Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in bize emaneti olan partiyi yeniden canlandıracağız. O tüm soydaşlarımızı peşinden sürükleyerek, bu zulmü dünyaya duyurmayı  başarmıştı. Böylece Avrupa Birliği kanalıyla Yunanistan’a baskılar yapılmış ve geri adım atmak zorunda bırakılmıştı. Bizler 1990’lı yıllara gelene kadar Yunanistan’da vatandaş bile sayılmıyorduk desek yeridir. Çünkü ne ev yeri alabiliyoruz, ne tapu, ne de inşaat izni alabiliyoruz. Düşünün; birimizin damı akıyor ama- maalesef- kiremitini deştiremiyor. Bu gibi  nedenlerden dolayı çok göç yaşadık. Bundan biz de kaybettik ama vatanımız Yunanistan da kaybetti. Çok beyin göçü oldu sonuçta. Biz hep şunu söylüyoruz: Biz Lozan’la emanet edilirken vatanımız Yunanistan’a köle olarak bırakılmadık.

BİZİ HEM TEHDİT VE TEHLİKE OLARAK GÖRDÜLER

Ama maalesef biz hep tehdit ve tehlike olarak görüldük. Oysa bizim, dünyanın en uysal azınlığı olduğumuzu kendileri de biliyorlardı. Ama bizi bilerek yanlış yansıtarak iki ayrı toplum oluşturdular bölgede. Biz hep bu güne kadar haklarımızı kanun çerçevesinde aradık ve bundan sonra da aynı şekilde arayacağızʺ. diye konuştu.

PARTİNİN YENİDEN CANLANDIRILMASI ELZEM

Yıllardır başka partilerde aradıklarını bulamadıklarını belirten Çavuş, bir süredir ülke barajı yüzünden rafa kaldırdıkları partilerini niçin tekrar canlandırdıklarını ve bunun ne kadar gerekli olduğunu köy köy dolaşarak soydaşlara anlatılarını belirtiyor ve ekliyor. ʺAllah’a şükür bu çalışmamız çok geniş yankı buldu. Bir yılı aşkın bir sürenin sonunda beş bin kişi bize üye olarak bizi desteklediklerini gösterdiler.ʺ

SORUNLAR AVRUPA PARLAMENTOSU’NA TAŞINDI

Çavuş, Almanya’da faaliyet gösteren başkanlığını Halit Hatiboğlunun yaptığı ve şuan Almanya’nın yansıra Brüksel’de de bir ofisleri bulunan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ile yaptıkları işbirliği sonucu Avrupalı  parlamenterlere  hitap ederek sorunlarını dile getirme imkânı bulduklarını söyledi. Bu sorunların Avrupa Parlamentosu’nda görüşülmesinin kendileri için sevindirici bir gelişme olduğunu da hatırlatan Çavuş ʺbu dava bir partinin ve bir federasyonun altından kalkacağı bir dava değildir. Bu dava bütün soydaşlarımızla el ele vererek başarıya ulaştıracağımız bir davadırʺ şeklinde konuştu. Avrupa’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarından kendilerine destek vermelerini isteyen Çavuş ‘bizim sorunlarımıza sahip çıkın, gündeme taşıyın,  sizden istediğimiz budur’ diye konuştu.

HOLLANDA BATI TRAKYA DERNEĞİ’Nİ  TANIYALIM

Mustafa Yusuf  başkanlığını yaptığı Hollanda Batı Trakya Türkleri Derneği’nin amaçlarını şu şekilde açıkladı:

a)  Batı Trakya’dan Hollanda’ya gelen Müslüman Türk azınlık mensuplarına, Hollanda’nın tarihini-kültürünü ve sosyal toplum yapısını tanıtmaya çalışmak, Hollanda’ya uyumlarına yardımcı olmak.

b)Batı Trakya Türkleri arasında dayanışmayı sağlamaya çalışmak. Bu çerçevede çeşitli kültürel faaliyetler ve organizasyonlar düzenlemek.

c)Milletlerarası uzlaşma düşüncesini empoze etmeye çalışmak. Bu bağlamda Hollanda ve yabancı uyruklu vatandaşların birlikte yaşamalarını kolaylaştıracak çalışmalarda da bulunmak.

Adnan Şahin/Rotterdam-euturkhaber.com

ABTTF

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>