Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu üniversite öğrencilerine “Yatay Geçiş” yasağı

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu: “Yunan vatandaşı Türk azınlık mensubu üniversite öğrencilerine getirilen yatay geçiş yasağı ayrımcı ve Yunan anayasasının eğitimde eşitlik ilkesine aykırı bir uygulama olup derhal iptal edilmelidir”

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu üniversite öğrencilerine Eylül 2015’te sadece üç hafta iktidarda kalan Vasiliki Thanu’nun başbakanlığındaki seçim hükümeti döneminde alınan bir kararla yatay geçiş engeli getirildi.

Seçim hükümetinin eğitim bakanı Angeliki Efrosini Kiau’nun 14 Eylül 2015 tarihinde imzaladığı ve 16 Eylül 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararname ile yüksek öğrenim görmeye hak kazanan Türk azınlık mensubu ögrencilerinin yüksekokul ve üniversitelerde yatay geçiş yapmaları yasaklandı.

Özellikle ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocukları yatay geçiş hakkından yararlanarak ailelerinin ikamet ettiği veya yakın bölgelerdeki üniversitelerde yüksek öğrenimlerine ara vermeden devam edebilmekteydi. Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan’ın bir ayı bile doldurmayan seçim hükümetinin hazırladığı kararname ile yalnız Batı Trakya Türk Azınlığı’mız mensubu üniversite öğrencilerine getirilen yatay geçiş yasağı kabul edilemez.

Hepsi Yunan vatandaşı olan azınlık üniversite ögrencilerinin binde yatay geçiş hakkının engellenmesi ayrımcı ve Yunan anayasasının eğitimde eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu uygulama ile azınlık üniversite öğrencilerinin eğitim hakkı kısıtlanmaktasır. Batı Trakya Türk Azınlığı olarak seçim hükümetinin aldığı bu ayrımcı kararın SYRIZA-ANEL koalisyon hükümeti tarafından geri çekilmesini ve azınlık mensubu  üniversite öğrencilerine getirilen yatay geçiş yasağının derhal iptal edilmesini talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>