Bavyera İçişleri Bakanı ile çay sohbeti

MEHMET KARACA/MÜNIH-Tüdek ve Münih Türk Basını olarak tertib edilen proğramın onur konuğu Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Herrmann´dı. Herrmann basından ve Stk temsilcilerinden gelen soruları yanıtladı. Bol bol Türk çayı içen Herrmann PKK bir terör örgütüdür ve faaliyetler yasaktır dedi.

Münih’te Türk sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Türk vatandaşlarının seçimlere katılamayacağını söyledi. Almanya’da yabancı olarak sadece diğer AB vatandaşlarının aktif olarak seçimlerde yer alabileceğini belirten Herrmann, seçimlere katılmak isteyen Türklere Alman vatandaşlığına geçmeyi önerdi.

Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi olarak bu konudaki tutumlarının net olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Herrmann, Türkler için ayrıca çifte vatandaşlığı hiçbir zaman düşünmediklerini de kaydetti.

Herrmann, “Almanya’yı yaşam olarak seçmiş insanlardan köklerini unutmamaları kaydıyla ilk önce buradan taraf olmalarını beklemek bizim doğal beklentimizdir” diye konuştu.

DİTİB ve camilerle hiçbir sorun yaşamadıklarını ifade eden Herrmann, cuma hutbelerinin Ankara’dan belirlendiğini iddia edince, DİTİB Güney Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Önder Yıldız, hutbelerin Köln’deki DİTİB Genel Merkezi tarafından iki dilli olarak hazırlandığını söyledi.

Herrmann ” Mültecilerle birlikte yabancı oranına bakıldığında Münih en yüksek orana sahiptir. Buna rağmen polisiye olayları en az seviyededir. Bu da bizi ayrıca memnun etmektedir. PKK bir terör örgütüdür ve faaliyetleri kesinlikle yasaktır. Kurum ve kuruluşların kontrollerini istisnasız büyük bir disiplinde yerine getirmeleri gerekmektedir.

Yeşiller ve AFD başta olmak üzere terör örgütü PKK’nın faaliyetlerine sempati duymaktadırlar. Buda iç güvenlik için bir tehdit unsurudur” dedi.

Toplantının soru cevap kısmında ise Herrmann Cuma hutbelerinin Başkan Erdoğan’ın kontrolindeki Ankara’dan Diyanet işlerinin hazırlayıp burada okutulmasını tasvip etmiyorum” dedi.

Hermann’ın bu söylemine DİTİB Güney Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Önder Yıldız itiraz etti. Yıldız, Cuma hutbelerinin Ankara’da değil tamamen bağımsız olarak Köln’deki DİTİB merkezinde Türkçe ve Almanca olarak hazırlandığını belirtti.
Soru üzerine Herrmann Türk vatandaşlarının veya Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayanların seçimlerde oy kullanma hakkı yoktur. Gündemimizde de böyle bir konu yoktur.

Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi olarak çifte vatandaşlık konusunda görüşlerin çok net olduğunu vurguladı. Türkler için çifte vatandaşlığı hiçbir zaman düşünmediklerini, Almanya’da yaşayan insanlar olarak Almanya vatandaşlığını tercih edebilirler. Herrmann” köklerini unutmamaları ancak Almanya kanunlarına göre ve anayasasına göre hak ve sorumluluklarını yerine getirsinler” diye altını çizdi.

Bol bol Çayların içildiği toplantıda Herrmann okullarda Islam Din derslerinin Erlangen pilot bölge olmak üzere başladığını ve iki yıl içerisinde Bavyera genelinde de uygulanacağını söyledi.

Ayrıca bürokratik işlemlerin uzun sürmesi üzerine İçişleri Bakanı Herrmann, şikâyetlerin doğrudan kendi makamına iletilmesini rica etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>