Bavyera’nın yeni başbakanı seçildi

MEHMET KARACA/MÜNIH-Almanya’da Hiristiyan Sosyal Birlik partisinin yeni baskani Markus Söder oldu. Bavyera eyaletinin yeni başbakanı olan Söder, koltuğu İçişleri Bakanı Horst Seehofer’dendevralacak.

Münih’te yapılan parti kongresinde delegelerin % 87,4′ünün oyunu alarak aynı zamanda İçişleri Bakanı olan Horst Seehofer’dan boşalan parti başkanlığı koltuğuna seçildi.

Elli iki yaşındaki Söder, Bavyera eyaletinin başbakanlığını görevini de geçen yıl Mart ayında Seehofer’dan devralmıştı. Söder, sonuçtan duyduğu memnuniyeti, “Zor zamanları arkamızda bıraktık ve şimdi gösterdiğiniz güven beni her zamankinden daha çok mutlu ediyor” sözleriyle ifade etti.

Seehofer ise yaklaşık 900 delegenin çoğunluğunun oyuyla partinin “onursal başkanı” oldu. Söder’in yıllarca rakibi konumunda olan Seehofer, 2008′de % 90,3 ile partinin lideri olmuş, 2017′de de oyların % 83,7′sini alarak yeniden başkan seçilmişti.

On yıldan uzun bir süre CSU liderliği görevini yürüten 69 yaşındaki İçişleri Bakanı Seehofer, koalisyon içinde özellikle iltica politikaları konusunda yaşanan anlaşmazlıkların ardından geçen yıl parti başkanlığını bırakacağını açıklamış ve yerine rakibi Söder’i önermişti

CSU, kalesi olarak görülen Bavyera eyaletinde geçen yıl Ekim ayında yapılan meclis seçimlerinde % 10′un üzerinde oy kaybederek eyalet meclisindeki mutlak çoğunluğunu yitirmişti. Parti ayrıca 2017′deki seçimlerde kan kaybı yaşamış ve oylarının bir kısmını sağ popülist AfD’ye kaptırmıştı.

Öte yandan CSU’nun kardeş partisi Hristiyan Demokrat Birlik‘in (CDU) liderliğini Aralık ayında Başbakan Angela Merkel’den devralan Annegret Kramp-Karrenbauer da Söder’i tebrik etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>