Irkçılıkla mücadele hepimizin görevi/Bekämpfung von Rassismus ist unser aller Pflicht

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Her ne kadar ırkçılar azınlıkta olsa bile ırkçılık her geçen gün daha da görünür hâle geliyor. Siyaset, sivil toplum ve medya bu durumun önüne geçmek için hareket etmelidir. Bu tehlikeli gidişatın nerelere varabileceğini Christchurch saldırısı açık bir şekilde göstermiştir.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

Bekir Altaş, Genel Sekreter

“Irkçılık bir fikir değildir. Buna rağmen fikir özgürlüğü maskesi altında nasıl da açıkça ve pervasızca ırkçılık propagandası yapıldığına şahit olmaktayız. Irkçılık hayatın bütün alanlarına sirayet etmiş durumdadır: Federal Meclis, eyalet meclisleri, polis teşkilatları, yargı, okullar, iş yerleri ve bilhassa da günlük yaşam. Güç geçmiyor ki ırkçı motivasyonla suçlar işlenmesin. İnsanlar sırf ‘yabancı’ olarak görüldükleri veya başka bir inanca sahip oldukları gerekçesiyle sokaklarda herkesin gözleri önünde hem sözlü hem de fiziksel saldırıya uğramaktadır.

Bu durumdan bilhassa Müslümanlar yoğun şekilde etkilenmektedir. Müslüman karşıtı ırkçılıkta hızlı bir artış görülmektedir. Aynı zamanda şiddete başvurma eşiğinin gittikçe düştüğü gözlemlenmektedir. Müslümanların kendilerini emniyette hissetme oranları son yıllarda inanılmaz derecede düşmüştür. Müslüman olduğu dışarıdan bakıldığında anlaşılan insanlar artık saldırıya maruz kalma korkusuyla belli başlı yerlere gitmekten çekinir hâle gelmişlerdir. Christchurch terör saldırısı şiddet sarmalının nerelere kadar varabileceğini göstermesi açısından oldukça manidardır.

Irkçılığı artık bir sorun olarak görüp ciddiye almanın vakti çoktan gelmiştir. Yasama organının ırkçılıkla ve ırkçı motivasyonla işlenen suçlarla mücadele için gerekli düzenlemeleri yapması gerekmektedir. Aydınlatılan suçlar kategorisinde bu tür suçların en alt seviyelerde yer alması kabul edilebilir bir durum değildir. Söz konusu suçları işleyenler, çoğu zaman yaptıklarının hesabını dahi vermiyor olmakla birlikte, bir dava sürecine maruz kaldıkları zaman sonuçta çarptırılacakları cezayı göze alarak rahat davranmaktadırlar. Bu da aynı şekilde asla kabul edilemez bir durumdur.

Toplumumuza da bu bağlamda sorumluluklar düşmektedir. İster tren istasyonunda olsun, ister sosyal medyada isterse de iş yerinde; eğer bir yerde ırkçılık yapılıyorsa, bu hangi formda karşımıza çıkarsa çıksın, medeni cesaret göstererek buna karşı koymalıyız. Araştırmalara göre Almanya’da ırkçılık çoğunluk konumunda değildir. Yani bizim sayımız onlardan daha fazladır. Ancak buna rağmen ırkçılar hem kendi varlıklarını hem de ırkçı fantezilerini kamusal alanda görünür kılmaktan geri durmamaktadırlar. Irkçı pozisyonları olduğu gibi alıp yaygınlaştıran medya da bu durumun sorumlularındandır. Bu noktada basın mensupları da ırkçılığın güçlenmesine karşı mücadele etmekle görevlidir.”

DE/

Bekämpfung von Rassismus ist unser aller Pflicht

„Rassismus wird immer sichtbarer, obwohl Rassisten ganz klar in der Minderheit sind. Politik, Zivilgesellschaft und Medien sind gleichermaßen gefordert, diese Entwicklung zu stoppen. Wohin diese Entwicklung führen kann, hat Christchurch deutlich gezeigt“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Anlass ist der internationale Tag gegen Rassismus. Bekir Altaş weiter:

„Rassismus ist keine Meinung. Dennoch müssen wir zusehen, wie Rassismus Tag für Tag unter dem Deckmantel der Meinungsfreiheit offen und unverhohlen propagiert wird. Rassismus hat inzwischen Einzug erhalten in nahezu alle Lebensbereiche: Bundestag, Landtage, Polizei, Justiz, Schulen, Arbeitsplatz und insbesondere im Alltag. Es vergeht kein Tag ohne eine rassistische Straftat. Menschen werden auf offener Straße verbal und zunehmend auch gewalttätig angegriffen, nur weil sie vermeintliche fremde sind oder einen anderen Glauben haben.

Betroffen sind zunehmend Muslime. Der antimuslimische Rassismus steigt rasant an. Gleichzeitig sinkt die Hemmschwelle zu Gewalt. Das Sicherheitsempfinden der Muslime hat in den letzten Jahren stark abgenommen. Wer als Muslim zu erkennen ist, meidet inzwischen bestimmte Orte und Situationen aus Angst vor Übergriffen. Der Terroranschlag in Christchurch hat gezeigt, wo die Gewaltspirale hinführen kann.

Es ist höchste Zeit, Rassismus als Problem ernst zu nehmen. Der Gesetzgeber ist aufgefordert, wirksame Regeln zur Bekämpfung von Rassismus und rassistisch motivierten Straftaten zu schaffen. Es darf nicht sein, dass die Aufklärungsquote dieser Delikte mit zu den niedrigsten gehört. Es darf auch nicht sein, dass Täter gelassen einer Verurteilung entgegensehen können – sofern sie überhaupt zu Rechenschaft gezogen werden -, weil sicher ist, dass sie mit einer niedrigen Strafe davonkommen.

Die Gesellschaft ist aufgefordert, Zivilcourage zu zeigen und jeder Form von Rassismus entschieden zu widersprechen – in der Bahn, in sozialen Netzwerken oder am Arbeitsplatz. Studien belegen, dass Rassismus in Deutschland keine Mehrheit hat. Wir sind eindeutig mehr. Dennoch schaffen es Rassisten, sich und ihre Fantasien in der Öffentlichkeit zu platzieren. Mit verantwortlich dafür sind Medien, die rassistische Positionen unkritisch übernehmen und verbreiten. Insofern stehen auch Journalisten in der Pflicht, dem Erstarken von Rassismus entgegenzuwirken.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>