Bekir Altaş; ‘Camiler de mi polis gözetiminde olsun!..’

YASEMİN BAHADIR/KÖLN-İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş Leipzig Otoriterlik Araştırması (Alm. Leipziger Autoritarismus-Studie) sonuçlarının duyurulmasının ardından bir açıklama yaptı.

Söz konusu araştırmaya göre, araştırmaya katılanların %56’sı Müslümanlar sebebiyle kendilerini kendi ülkelerinde yabancı hissediyor.

Her iki kişiden biri ise Müslümanların Almanya’ya göçünün yasaklanmasından yana.

“Siyasetten net ifadeler ve net işaretler bekliyoruz. Siyaset, Almanya’da Müslümanların yaşamlarını sözde tarafsız yasalarla kamusal alandan izole edeceğine daha görünür hâle getirmelidir.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilim insanlarının ortaya koyduğu veriler toplumumuz için alarm sinyalidir. İslam düşmanlığı, antisemitizm, antiziganizm vb. insan düşmanlığı türleri gittikçe daha çok taraftar toplamakta ve özgürlükçü demokratik toplumumuzun bütününü tehdit etmektedir. Siyaset ve sivil toplumun bu ters yönlü gelişmeye beraberce hem sözlü hem de fiilî olarak müdahalede bulunması gerekir.

AfD’nin varlığı, bilhassa son zamanlarda sıçrama gösteren İslam düşmanlığı ile daha da hissedilir hâle gelmiştir. Bugün ihtiyacımız olan, net sözcüklerin kullanılması ve kamuoyuna net mesajların verilmesi, aynı zamanda da basiretli ve birleştirici bir siyasetin takip edilmesidir. Almanya özgürlükçü demokratik bir ülkedir. Ancak görünen o ki bu iddianın bir kez daha vurgulanması ve içinin doldurulması gerekmektedir.

Gittikçe yaygınlaşan İslam düşmanlığına karşı siyasetin net bir duruş sergileyip etkin önlemleri hayata geçirmesi vazifesidir. Aşırı sağ kesimin oylarını toplama çabasına girmek doğru bir yol değildir. Bu tutum toplumumuzu daha da bölecek ve Müslümanların Almanya’daki yaşamını daha da zorlaştıracaktır.

Federal Hükûmet herkese örnek olacak adımlar atarak İslami yaşamı kamuoyunda daha görünür hâle getirmeli; sözde tarafsız yasalarla insanları öğretmen odalarından, mahkemelerden ve idari hizmet binalarından uzaklaştırmak, İslam hakkında yıkıcı tartışmalara girişmek ve imamları hedef hâline getirmek suretiyle Müslümanlara olan güveni zedelemekten vazgeçmelidir. Güdülen bu siyaset İslam düşmanı aşırı sağcıların hezeyanlarını tasdik anlamına gelmekte, aynı zamanda bu güruhu hem normalleştirmekte hem de Müslümanlara yönelik şiddet eşiğinin daha da yaygın hâle gelmesine hizmet etmektedir.

Almanya’da sinagogların bugün dahi polis tarafından sürekli olarak korunmak zorunda olması utanç verici bir durumdur. Camilerin de artık polis tarafından korunmaya muhtaç hâle gelmesini istemiyoruz. Bu problemi ortadan kaldırmanın zamanı çoktan gelmiştir.”

DE/

Müssen bald auch Moscheen polizeilich überwacht werden?

„Wir brauchen klare Worte und klare Zeichen von der Politik. Sie muss muslimisches Leben in Deutschland sichtbarer machen, statt sie mit vermeintlich neutralen Gesetzen aus dem öffentlichen Leben zu verbannen“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Anlass sind Ergebnisse der Leipziger Autoritarismus-Studie (ehem. Mitte-Studie). Danach stimmen 56 Prozent der Befragten der Aussage zu, sie fühlten sich durch Muslime als Fremde im eigenen Land. Fast jeder Zweite würde Muslimen eine Einwanderung nach Deutschland untersagen. Bekir Altaş weiter:

„Die Befunde der Wissenschaftler sind alarmierend. Islamfeindlichkeit, Antisemitismus, Antiziganismus und weitere Formen von Menschenfeindlichkeit bereiten sich zunehmend aus und bedrohen unsere freiheitlich pluralistische Gesellschaft als Ganzes. Politik und Zivilgesellschaft sind aufgefordert, sich dieser Rückentwicklung gemeinsam in Wort und Tat entgegenzustellen.

Die Präsenz der AfD macht sich inzwischen insbesondere beim sprunghaften Anstieg von Islamfeindlichkeit bemerkbar. Was wir jetzt brauchen, sind klare Worte und deutliche Zeichen sowie eine weitsichtige und vereinende Politik. Deutschland ist eine freiheitlich pluralistische Demokratie. Wie es scheint, muss das noch einmal betont und mit Leben gefüllt werden.

Die Politik steht in der Pflicht, durch eine klare Haltung und wirksame Maßnahmen der wachsenden Islamfeindlichkeit eine deutliche Absage zu erteilen. Das Buhlen um Stimmen am rechten Rand ist der falsche Weg. Es wird unsere Gesellschaft weiter spalten und muslimisches Leben in Deutschland zunehmend erschweren.

Die Bundesregierung muss mit gutem Beispiel vorangehen und islamisches Leben sichtbarer machen, anstatt sie durch vermeintlich neutrale Gesetze und Verordnung aus Lehrerzimmern, Gerichten und Amtsstuben zu verbannen oder durch destruktive Islam-Debatten und Imam-Bashing Misstrauen zu schüren. Diese Politik bestätigt das Weltbild islamfeindlicher, rechte Ränder und macht sie nicht nur salonfähig, sondern senkt inzwischen auch immer mehr die Gewaltschwelle gegenüber Muslimen.

Dass Synagogen heute noch in Deutschland von der Polizei dauerhaft bewacht werden müssen, ist ein Armutszeugnis für unser Land und erfüllt uns mit Scham. Wir wollen nicht, dass bald auch Moscheen bewacht werden müssen. Es ist höchste Zeit, das Problem anzupacken.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>