Bekir Altaş: “Christchurch sonrası gösterilen alaka ve duyarlılık için müteşekkiriz.”

Basın Açıklaması: TR/

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş Christchurch terör saldırısı sonrasında sivil toplum, medya ve siyaset tarafından gösterilen duyarlı tutum münasebetiyle bir teşekkür mesajı yayımladı. “Christchurch hafızalarımızda iki farklı şekilde yer alacak: Karanlık ve aydınlık. Yaşanan tarifsiz trajedi dolayısıyla karanlık, akabinde gösterilen alaka ve duyarlılık sebebiyle de aydınlık.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Christchurch şehrindeki terör saldırısı hafızalarımıza karanlık bir anı olarak kazındı. Bununla beraber, bu insanlık dışı saldırı sonrasında gösterilen alaka ve duyarlılık da hafızalarda yer edecektir.

İnsanların camilerimizin önlerine çiçekler bırakması yüreklerimize dokundu. Bizlerle dayanışma içerisinde olduklarını ifade etmeleri yaşanan bu karanlık süreçte bizlere ışık oldu. Hem kiliseler hem de Yahudi cemaatleri doğru ve önemli ifadelerde bulunarak yanımızda olduklarını gösterdiler.

Birkaç istisnayı dışarıda tutarsak, basın mensupları da yaptıkları haberlerle birlikte toplumumuzda ırkçılığa yer olmadığını göstermiş oldular.

Hafızamda olumlu bir şekilde yer edinecek olan manşet ve köşe yazılarına şahit olmak sevindirici. Bu zorlu süreçte siyaset kanadından da güçlü sinyaller verilmiş olması önemliydi. Umarız ki bunlar gerekli önlemlere dönüşerek somutlaşır. Bu olumlu atmosferin oluşmasına katkı sağlayan herkese teşekkürü borç bilirim.

En özel teşekkürü ise Yeni Zelanda Başbakanı Sayın Jacinda Ardern hak ediyor. Yeni Zelanda’dan bütün dünyaya yayılan fotoğraflar Yeni Zelanda halkının ne kadar büyük, güçlü ve özgüvenli bir halk olduğunu ve ehil insanlar tarafından yönetildiğini gösteriyor. Bu denli insani ve duyarlı olmanın da aslında mümkün olduğunu gösterdikleri için kendilerine şükranlarımı sunuyorum.”

Pressemitteilung: DE/

Bekir Altaş: „Vielen Dank für die Anteilnahme nach Christchurch“

„Christchurch wird uns zweierlei in Erinnerung bleiben: tiefschwarz und leuchtend. Tiefschwarz ob der Unmenschlichkeit, leuchtend wegen der Anteilnahme und dem Zusammenhalt“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), anlässlich der Reaktionen aus der Zivilgesellschaft, den Medien und der Politik nach dem Terroranschlag in Christchurch. Bekir Altaş weiter:

„Der Terroranschlag in Christchurch wird uns immer tiefschwarz in Erinnerung bleiben. Unvergessen wird aber auch die breite Anteilnahme sein, die wir nach dieser unmenschlichen Tat erfahren haben. Es hat uns zutiefst gerührt, dass bundesweit Menschen an unseren Moscheen Blumen niedergelassen haben. Ihre Solidaritätsbekundungen waren in dieser schwierigen Zeit das Licht im Dunkeln. Die Kirchen haben genauso wie die jüdischen Gemeinden richtige und wichtige Worte gefunden und Zusammenhalt demonstriert. Ich möchte mich bei ihnen herzlich dafür danken.

Von einigen Ausnahmen abgesehen, haben auch Journalisten mit ihrer Berichterstattung gezeigt, dass Rassismus und Gewalt bei uns keinen Platz haben. Es gab Titelseiten und Kommentare, die mir immer positiv in Erinnerung bleiben werden. Wichtig waren in diesen Tagen auch die stärkenden Signale aus der Politik – die hoffentlich in Maßnahmen münden werden. Ihnen allen gilt mein aufrichtiger Dank.

Ein ganz besonderer Dank gebührt den Neuseeländern und ihrer Premierministerin Jacinda Ardern. Die Bilder, die um die Welt gehen, zeigen ein großes, starkes und selbstbewusstes Volk und eine starke Führung. Sie zeigen Menschlichkeit und Anteilnahme, wie ich sie nicht für möglich gehalten hätte. Danke!“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>