Bekir Bozdağ Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ı YTB’deki Makamında Kabul Etti

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı makamında gerçekleşen görüşmede Türkiye ve Kosova arasındaki siyasi, sosyal ve ekonomik ilişkiler konuşuldu.

Görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında söz alan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Özyağcılar, ” Dünden beri Ankara ziyaretinde bulunmaktayız.

Dün de Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir görüşmemiz gerçekleşti. Sayın Başbakanla da görüştük. Çok verimli bir toplantıydı. Sayın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile beraber Kosova ve Türkiye arasındaki gelişmeleri nasıl daha ileri bir safhaya getirebiliriz, Kosova’yı temsil eden yöneticiler olarak nasıl daha verimli bir çalışma yapabiliriz bu konularda görüşmeler yaptık” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür eden Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye’nin eğitim konusundaki desteğinin de devam etmesi dileklerinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: “Aynı kültürün aynı tarih ve medeniyetin mirasçısı iki ülkeyiz”

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkileri değerlendirme imkanı bulduklarını belirten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ” Bildiğiniz gibi Kosova ve Türkiye halkları, kardeş iki dost ülke. Dolayısıyla aramızdaki ilişkiler de son derece kuvvetli. Biz Kosova’ya bağımsızlığını kazanma süreci ve daha sonra uluslararası toplumun bütün temsil edildiği noktalarda saygın bir üye olması konusunda sürekli destek olduk, bundan sonra da bu desteklerimiz devam ettireceğiz. Siyasi, ekonomik, kültürel bütün konularda ilişkilerimizi daha da ileri taşıma kararlılığındayız. Eğitim konusunda da Sayın Bakanın ifade ettiği gibi önemli bir çalışmayı yürütüyoruz. Türkiye Kosova’dan burslu olarak her yıl yüzlerce öğrenciyi okutmaktadır. Bu sene de yine epeyce bir Kosovalı öğrenciyi Türkiye üniversitelerinde Türkiye burslarıyla okuma imkanı bulacaktır” dedi. (ytb.gov.tr)

Comments are closed.