BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Bergkamen Belediyesi ve Uyum Meclisinden iftar

BERGKAMEN BELEDİYESİ VE UYUM MECLİSİ TARAFINDAN DÜZENLENEN İFTAR PROĞRAMINA ÇOK SAYIDA ALMAN VE TÜRK DAVETLİLER KATILDI.

İSMAİL  ÇAKIR/BERGKAMEN-Gesamt Schule Konferans salonunda gerçekleştirilen, iftara doğru programına, çok sayıda davetli katıldı.

Uyum Meclisi Başkanı eğitimci Aydın Ayyıldız’ın açış konuşması yaptı. Aydın, ‘‘Saygıdeğer Belediye Başkanımız Roland Schâfer’e, Sayın Alman  siyasi parti Başkanlarına, sayın kilise yetkililerine, sayın Basın mensuplarına, siz değerli arkadaşlarımıza, en içten duygularımla teşekkürlerimi arz ediyorum. İslam Dinimiz barış ve kardeşlik temelleri üzerine kurulmuş. Asırlar boyunca bozulmaksızın günümüze Kadar gelebilen bir dindir. Ramazan ayında savaşlar, dargınlar yasaklanmıştır, Zengin insanların Fakir insanlara yardım ellerini uzatacak sosyal ve dayanışma aylarından birisi de içerisinde bulunduğumuz Ramazan ayıdır. Alman halkının hoş görülerine de  en içten duygularımızla teşekkür etmeği bir borç bilmekteyiz‘‘ dedi.

Bergkamen’in Belediye Başkanı Roland Schâfer selamlama konuşması yaparak şunları söyledi: ‘’40 yıl öce Taşucu Belediyesi ile kardeş şehir antlaşması yapmıştık. Yıllardan beri karşılıklı olarak kültür gezilerimiz devam etmektedir. İlçemiz Bergkamen ‘de, en az 50 yıldan beridir Türk ve diğer hemşerilerimiz ile yan yana yaşamaktayız. En kalabalık olan gurupta Türklerdir. İslam Dini İlçemizin 3’üncü sırasındadır. Beni bu anlamlı iftar proğramına davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Gerçek islam dinini yaşayanlar barış ve kardeşlik duyguları ile hayatlarını devam ettirdiklerine şahid olmaktayız. Türkler Dürüst ve çalışkanlıklariyle uzun yıllardan beridir uyum içerisinde yaşamaktayız. Dini ve Tarih kitaplarından okuduklarımıza göre, Ramazan geçmiş de  her dinde varmış. Zamanlar sonra bu gelenekler sekteye uğratılmış. Müslümanlar ise Tarihler boyunca Ramazan ayında oruçlarını bırakmadan tuttuklarına şahid olmaktayız. Günümüzde bazı guruplar zayıflamak için ve diğer tedavi maksatta kullandıklarına da şahid olmaktayız. Geleneksel hale gelen Ramazan da iftar proğramı 1 günde olsa devamından yanayız. İnsanlar biribirlerine daha yakınlık göstermektedirler. İnsanlar bilmediklerinin düşmanı olmaktadırlar. Kısacası Ramazan ayında Müslümanlar daha nazik ve kibar, kırıcı olmaktan uzak durdukları gibi, dargın olanlarında barışmaları en büyük sosyal yaşantının vaz geçilemeyecek bir parçasıdır’’

Yüksek okul öğrencisi ve Bergkamen Uyum meclisi yetkilisi Abdul Kadir Eroğlu da: ‘’Siz saygıdeğer misafirlerimizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum hoş geldiniz. İslam Dinimiz hoş görü ve diyalogtan yana olup her yerde uyum içerisinde çalışıp yaşamayı ön görmektedir. Ramazan ayı her kes için de bu açıdan bir önemli aydır. Gerçek İslam da asla kötülükler bulunmamaktadır. Sadece hoş görülü olmak mevcuttur. Tarihler boyunca yüz yıllardan beri bu böyle devam etmektedir. Günümüzde ki saldırgan Müslüman insanlar islami yeteri kadar bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Alman halkına sonsuz müteşekkiriz. Teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Mücahid UZUN kavalıyla iftar saatına kadar anlamlı bir vakit geçirilmesine vesile oldu. 21: 34’de okunan Akşam ezanyla iftarlar dua ile açıldı. Türk aşçısı tarafından hazırlanmış yemekler her kes tarafından beyenildi. Yemekten sonra Misafirlere Türk Tatlısı Çay ve Kahve ikram edildi. Hoş ve yapıcı olan konuşmalar sohbetten sonra. İftar ziyafeti proğramıda böyece sona ermiş oldu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>