Bergkamen İslam Kız Koleji’nden Türkiye Gezisi

Cennet Vatandan İzlenimler

Bergkamen İslam Kız Koleji olarak her yıl düzenli bir şekilde icra ettiğimiz yılsonu gezisini, bu sene de en güzel bir biçimde yerine getirmiş bulunmaktayız. Gezimiz 24-31 Mayıs 2013 tarihleri arasında Bursa, Bilecik, Söğüt, Çanakkale ve İstanbul olmak üzere kolejimizin değerli öğrencileri ve personeli ile birlikte toplam 44 kişiyle gerçekleştirdik. Gezimizi düzenlediğimiz hafta öğrencilerimize seminer verildi, duvar gazetemizi gezi hakkında süsledik ve kendimizi psikolojik olarak hazırladık.

Uçağımız planlanan saatte İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi.  Biz gezdirecek olan otobüsümüzde yerlerimizi aldık.

BURSA

Osmalı‘ya ilk defa başkentlik eden Bursa’ya hareketimiz başladı. Allah İsmail Hakkı Bursevi Yatılı Kuran Kursu hocaları ve öğrencileri bizleri en güzel şekilde ağırladılar.

Gezimizin ilk gününe Osmanlı’ya başkentlik yapmış, veliler diyarı Bursa ile başladık. İlk durak olan Ulu Cami’ye doğru yol aldık. Rehberimiz Mehmet Korkut hocamız idi. Kendisi daha önce kolejimizde de öğretmenlik yapmıştı. Bizlere Ulu Cami hakkında bilgi verdi. Ulu Cami Bursa’nın en büyük camii,  hatta Bursa’nın Ayasofya’sı olarak geçmektedir. İkinci durağımız Orhan ve Osman Gazi türbeleri oldu. 700 yıl hüküm süren, dünyaya barış adelet ve huzur dağıtan Osmanlı Devleti’nin kurucuları olan bu mübarek zatları ziyaret etmek ayrı bir heyecan veriyordu. Onlar hakkında bilgi alarak Tophane’den Bursa’nıntüm güzellikleri ile seyretme imkanı bulduk. Sonra Üftade Hazretleri’nin türbesini ziyaret ettik ve camisini daha yakından tanıma imkanı bulduk.Daha sonra yolumuz Efendimizin (sav) torunlarından diye rivayet edilen Emir Sultan Hazlerinin türbesine düştü. Efendimize (sav) kendimizi bir adım daha yaklaşmış gibi hissettik. Ardından durağımız Yeşil Cami ve türbesi oldu. Ardından Yeşil Türbe’ye geçtik. Hemen ardından Yıldırım Beyazid Camii’ne hareket ettik. Akşam namazını da Ulu Cami’de kıldıktan sonra kaldığımız yurda geri döndük. Bursa gezimizi böylelikle tamamlamış olduk.

 

Bilecik & Söğüt

26 Mayıs 2013 pazar günü, ecdadımızın koca bir devlet için attığı ilk tohumun şehrine yani Bilecik’e doğru yol aldık. ” Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana…diye Osmanlı Devletinin manevi kurucusu olan Şeyh Edebali’nın türbesine ziyaretle başladık. Orada bulunan rehber bizlere detaylı birşekilde bilgilendirdi. Sonra oradan Ertuğrul Gazi’nin türbesine gittik. Türbeden ayrılırken çıkışta bir mehteran gösterisini izledik. Birbirinden güzel marşları dinledikten sonra Söğüt’ün meşhur camilerden biri olan Kuyulu diğer bir adıyla Ertuğrul Gazi Mescid’ine gittik. Kuyulu Mescid’in tarihini dinlerken tüylerimiz ürperdi. Ardından Bursa’ya geri döndük.

 

Çanakkale

27 Mayıs 2013 Pazartesi Bursa’dan Çanakkale’ye geçtik. Rehberimiz hocahanımdı. Çanakkale’nin hemen hemen her yerini dolaştık. Bir çok şehidimizin hiç düşünmeden din, namus ve vatan için canlarını vermeleri hepimizi etkilemişti. Tabyalarda aynı zamanda savaştan kalma savaş materyallerini görme ve Çanakkale Zaferi ile ilgili bir video izleme imkanı da  bulduk. Bunun dışında Seyit Onbaşı heykelinin karşısında 275 kg mermiyi nasıl kaldırdığını düşündük. Sargı yerini, 57. Alay Şehitliğini, Meçhul askeri, Mehmetçik Abidesini, siperleri ve hatta Anzak askerlerinin mezarlıklarını bile ziyaret ettik. Her karışında binlerce can vardı. “Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyiniz, onlar diridirler ama siz hissetmezsiniz” (Bakara, 154) ayeti yankılandı kulaklarımızda ve kalblerimizde. Çanakkale bir m²´ye altı bin merminin düştüğü, Mehmetçiklerimizin geri dönemeyeceğini bile bile gittikleri ve adlarıyla şanlarıyla değil, cesur yürekleriyle destan yazan vatan evlatlarının diyarıdır.

İstanbul

28 Mayıs 2013 salı günü “Konstantiniyye mutlaka feth olunacaktır. onu fetheden asker ne güzel asker onu fetheden komutan ne güzel komutandır”Hadis-i Şerifinin yankılandığı, nice alim, evliya, ve sahabeye ev sahipliği etmiş güzel şehir İstanbul’a ziyaretlerimiz başladı. Milli Gazete’yi kendi yerinde ziyaret ettik. Gazetenin basımı hakkında bilgi edindik. Yakup Budak bey bizi gezdirdi. Ardından TV 5’te Furkan Haykır’ın sunuculuğunu yaptığı “Günden Yansıyanlar’ adlı programda canlı yayına konuk olduk. Daha sonra İstanbul’da bulunun Birikim Hayat okulunu ziyaret ettik. Okulu gezdikten sonra Genel Müdürü Sayın Ömer Faruk Yelkenci bey bizlere selamlama konuşması yaptı. Akşama Çamlıca tepesine geçerek, İstanbul’u tüm güzelliği ile izleme imkanı bulduk.

Ertesi gün ilk olarak Merkez Efendi Mezarlığında medfun olan asrın mücahidi Erbakan hocamızın kabrini ziyaret ettik. Kolejimizin muhasebe sorumlusu  İbrahim Elibüyük Hocamız Erbakan hocamızın ruhuna Kur’an-ı Kerim okudu. Daha sonra Federasyon Başkanımız İsmet Çataklı hocamız da Erbakan hocamız hakkında bizlere bilgi verdi.

Sonraki durağımız 29 Mayıs 1453′ü anlatan Panorama Fetih Müzesi oldu. 560 yıl sonra yine bir fetih tarihine denk gelmemiz güzel bir  tevafuktu. Oradan görünüşüyle kendisine hayran bırakan Dolmabahçe Sarayı’na geçtik. Sonra Minia Türk müzesinde,  tarihi eserlerin camilerin, müzelerin, hanların ve sarayların küçülmüş yani maket halini gördük. Hepsi orjinalinin aynısıydı. Bir saat içerisinde bir çok  tarihi eseri birarada görmüş  olduk. Sonra Boğaz turu için Eminönü’ne geçtik. Eminönü deyince akla ilk gelen Yeni Cami’de akşam namazlarımızı cemaatle kıldık. Gezimizin son gününde ilk gittiğimiz yer Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettikten sonra ilk cuma namazını kıldığı fethin sembolü olan Ayasofya Camii idi.

Ardından Topkapı Sarayı’na geçtik. Osmanlının kutsal emanetlere en güzel bir biçimde sahip çıktığına şahid olduk. Öğle namazlarımızı altı minaresi ile dikkat çeken Sultan Ahmet Cami i’nde eda ettik. Türkiye gezimizdeki son durağımız Peygamberimiz (sav)’in ev sahibi olan fetih hadisini duyunca Medine’de duramayan ve İstanbul’a doğru yola çıkan, Medine kokulu semtimize yani Eyyüb El Ensari’nin diyarı olan Eyüp’e gittik. Türbesini ziyaret ettik. Fakat tamirat sebebiyle kapalı olduğundan içerisine giremedik. Dış kapısından dualarımızı yaptık, Fatihalar gönderdik. İkindi namazlarımızı cemaat halinde eda edebilme imkanı bulduk. Artık gezimizin sonuna gelmiştik.  Ertesi gün Sabiha Gökçen Havalimanı’na doğru yola çıktık. 31 Mayıs 2013 Cuma günü, kolejimize geri döndük. Rabbim böylesine bir geziyi organize eden ve emeği geçen herkesten razı olsun.

Dilek Demir

B.İ.K.K  Öğretmeni


Comments are closed.