Bergkamen-Oberaden’de DİTİB Camii’nde Seminer

‘Ailede olması gereken değerler’

Bergkamen – Oberaden DİTİB Merkez Camii’ idarecileri ve “WESTFALIA” Eğitim Merkezi‘nin ortaklaşa düzenledikleri‚ ‘Ailede olması gereken değerler’. ‘Bu değerler ailede nasıl uygulanmalı’ başlıklı seminer büyük ilgi gördü.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlattığı  programda bir selamlama konuşması yapan İbrahim Keskinsoy “Bu güzel ortamı hazırlayan dernek başkanımız Hasan Karadağ ve Gençlik Başkanı Mehmet Alcan’a teşekkür ederim.

BOŞANMALAR ARTIYOR

Yüce dinimiz İslam aileye çok büyük önem vermektedir. En kötüsü de ayrılmaktır. Müslümanlar dört şeye çok önem vermektedirler: Mal, soy, zenginlik, dindarlık. Bizim inancımız ‚Sizler mutlaka dindar olanları tercih ediniz.‘ demektedir. Türkiye’de  evli çiftlerin %40’ı boşanırken, bu rakam Avrupa’da %60′a çıkmaktadır. Elhamdülillah bu günlerde gençliğimiz de, çok iyi bir şekilde geleceğe hazırlanmaktadırlar. Bir müslüman çocuğunun kulağına ezan ve kamet okunduktan sonra, ona güzel bir islami ismi verilmelidir. Böylece temel sağlam atılmış olur.‘ dedi.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ

Günün Hatibi eğitimci  Şeref Güzelsoy da şunları söyledi: “Çocuklarımız, her şeyimizdir. Burada yeni bir uygulama başlattık,  bundan her öğrenci yararlanabilir. Avrupa’da 1992‘den beridir açık öğretim lisesi öğretimine başladık. Senede 3 kez Köln’de sınava katılmaları sağlanan gençlerimiz, başarmaları halinde Türkiye’de lise mezunu sayılmaktadır.

ÇOCUKLARIN ARKADAŞLARI ÖNEMLİDİR

Aile içerisinde olması gereken değerler, Aile mefhumunun kutsallığı bir ömür boyu devam edebilmelidir. Çocukların iyi arkadaş edinmeleri şarttır. Kızlarımızla yakınen ilgilenmemiz gerekmektedir. Kız çocuklarımız zaman zaman elden çıkabiliyor. Yugend amtlara gidiyorlar, sonuçları vahim olabiliyor. Aile içerisinde çok önemli ve değerli olunması ancak mutlu bir aileden geçer.

 AİLE ORTAMI VE HEDEFİ

Öyle bir ortam kuracaksınız ki, çocuklarınıza iyi bir atmosfer sunmalısınız ki, toplum içine bir gül olarak çıksın.Onları  topluma bir diken olarak asla göndermeyelim. Belirli bir proğramla evlatlarımızı mutlaka yetiştirmeliyiz. Ebediyete yönelik bir hedef seçmeliyiz ki,  ahiretimizde iyi olsun…

ANNE VE BABA ROL MODELDİR

Anne ve baba çocuklar için bir modeldir, birer aynadır. Çocuklarımızdan su istediğimiz zaman “Su gibi aziz ol evladım” diyerek onların küçücük kalplerinde taht kurmalıyız. Çocuk sizin ağzınızdan çıkanı hemen alır ve kendisine örnek olarak seçerler. Evlatlarınızı mutlaka camiilerimize ve eğitim veren kurumlara göndermelisiniz. Gelecekleri ancak böyle parlak ve bahtiyar Flur. Ailede mutlaka sevgi ortamını sağlamalıyız. Eşler insanlar arasında birbirlerine karşı ‚hanım‘ ve ‚bey‘ diye hitap etmelidirler. Çocuklarımıza sevgi aşılamalıyız. Dünya’nın hamuru sevgiyle yoğrulmuştur. Kâinat Allah’ın Hz. Muhammed’e olan sevgisi hürmetine kurulmuştur. Sevgi motivasyon ve başarının anahtarıdır.

ZORLAMA İLE OLMAZ, SEVGİ ŞART

Aile içi sevgi, Allah’a olan sevgi çok önemlidir. Bir atı zorla deniz kenarına götürebilirsiniz, ancak zorla su içiremezsiniz… Düşünceler sözlerle, duygularda gözlerle anlatılır. Çocuklar iletişimsizliği çok kullanırlar. Anne bir karar verdi mi baba buna karşı olmamalıdır.

DİZİLER AİLENİZİN ÖNÜNE GEÇMESİN

Aile baş başa vakit geçirmelidir, sevgi ve saygı bağını güçlendirme adına buna önem vermelidir. TV dizileri yerine aile baş başa vakit geçirmelidir. Peygamberimiz bile ibadet edeceği zaman eşinden izin isterdi. Hz. Aişe bir gün ‚ya Resulallah, beni ne kadar seviyorsun‘ diye sordu. O da ‚ya Aişe! seni kör düğüm gibi seviyorum, buyurdu. Daha sonra Hz. Aişe yine sordu: ‚kör düğümden ne haber?‘. Peygamberimiz de  ‚ilk günkü gibi‘ diyerek onun kalbini fethetmişti. Sizler de eşlerinizin kalplerini güzel sözlerle fethedebilirsiniz. Eleştirilerinizi asla halk arasında yapmayınız. Kişi yanlızken, yüzüne söylemeniz daha uygun olur.

KİBİRDEN UZAK DURUN, DOĞRULUKTAN ŞAŞMAYIN

Alçak gönüllü olmak her zaman iyidir. Kibir insanların her şeyini alır götürür. Kibir manevi bir muzminleşmiş hastalıktır. Kişi kibirlenince iki melek, ‘ya Rabbi bunu alçalt’ ricasında bulunurlar. Doğruluk, özü-sözü bir olmaktan geçer… Yalancılık insanların her şeyini alır gider; tıpkı yangın gibi… Daima doğruluğu araştırın. Doğrulukta güven vardır.

YAVRULARINIZI FAKİRLERLE TANIŞTIRIN

Çocuklarınızla Türkiye‘ye gidince mutlaka onları fakir çocuklarla tanıştırın ki, hayatın tadını, renklerini orada görsünler. Fakirliğin ve zenginliğin ne demek olduğunu orada görsünler. Sahip olduğumuz şeylere karşılık hamd etmeliyiz ki, Allah (C.C.) da bizlere bol ve helal rızık ve hayırlı bir ömür ihsan etsin.”

Programın sonunda dernek Başkanı Hasan Karadağ hatibe ve katılımcılara teşekkür ederek ‚bu seminer yolumuzun aydınlanmasına vesile oldu. Bundan sonra da bu bu tür aydınlatıcı programlara devam edeceğiz” dedi.

İSMAİL ÇAKIR-BERGKAMEN/euturkhaber.com

 

Comments are closed.