BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Bergkamen’de Aşırı Irkçı Neo Nazi Yanlılarına Geçit Verilmedi

 

Aşırı Sağcı Neo Nazi Yanlısı NPD,

İkinci Kez Yürüyüşü İptal Etti

Bergkamen Belediyesi’nin organize ettiği nazilere karşı duruş mitingi, Herbert-Wehner-Platz’da vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Programa CDU Milletvekili Hupert Hüppe, SPD partisinden Oliver Kaczmarek, Yeşiller partisinden Friedrich Ostendorff ve bir çok davetli katıldılar.

Bernd Wenske: ‘Aşırı sağcı NPD ‘yi şehrimizde istemiyoruz.’

Açılış konuşmasını Bergkamen Belediye sorumlusu Bernd Wenske yaptı. Wenske, ’’Aşırı sağcılar bugün Bergkamen şehrinde ikinci kez yürümek istediler. Biz buna belediye olarak sizin de desteğinizi alarak geçit vermedik. Bergkamen şehrini pilot bölge seçen aşırı sağcı NPD ‘yi şehrimizde istemiyoruz. Bu gün onlar da görsünler daha kuvvetliyiz. Bizlere destek veren vekillere vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.’ dedi.

‘Geçmişten ders aldık, geleceğimizi onlara kararttırmayız.’

Nazilere ve aşırı gruplara Bergkamen’de asla geçit yok, mitingine katılanların ortak isteği, ‘Geçmişten ders aldık, geleceğimizi onlara kararttırmayız. Neu Nazilere Bergkamen’de yer yok Pankartları taşındı. Aralık 2012 de, yine bir araya gelen, Alman siyasiler ve Bergkamen’liler ‘Aşırı güçlere geçit yok. Onları aramızda görmek istemiyoruz’ mitingi yapılmıştı. Aşırı sağcı gruplar o zamanda yürüyüş izni almışlardı ancak toparlanamadıkları için kendileri iptal etmişlerdi.

Geçtiğimiz gün de geniş kapsamlı bir yürüyüş ve gövde gösterisi yapmaya hazırlanan Nazilere karşı halk bir araya gelerek Bergkamen’de bundan böyle aşırı ırkçı Neo Nazi yanlılarına yer yok, onları aramızda görmek istemiyoruz. Sloganlarıyla toplanmalarını görmeliler ki ikinci kez yürüyüşten vaz geçip iptal ettiklerini bildirmelerinden sonra, Alman polisinin geniş önlemler aldığı görüldü. Neo Nazi yanlısı Aşırı sağcıların yürüyüşlerinden kendi istekleriyle vaz geçmeleri, Bergkamenlilere derin nefes aldırdı. Kararlı halk, Unna- Kamen- Bergkamen’den çok sayıda sivil toplum liderleri ve halk bir araya geldiler. Miting alanına Berlin’den 3 Millet vekili de katıldı. Diğer siyasi parti temsilcileriyle birlikte aynı slogan tekrarlandı.”

‘Friedrich Ostendorf; ‘Huzurmuzu bozmak istiyorlar. Buna izin vermemeliyiz.’

Yeşiller partisinden Friedrich Ostendorf,’’Maalesef aşırı sağcılarla yıllardır mücadale ediyoruz. Bu gün burada kalabalık bir şekilde duruş sergilediniz. Bu çok önemli beraberiz aşırı sağcıları şehrimizde istemiyoruz. Bu günkü kalabalık topluluk bunu gösteriyor. Aşırı sağcılar bu gün yürüyüş yapacaklardı, çoğunluğu sağlamayınca iptal ettiler. Aşırı sağcılara bir santim bile yer yok Bergkamen şehrimizde. Şehrimiz çok güzel bir şehir huzurlu olmak alış-verişe gitmek futbol maçı seyretmek ve birlikte yaşamak istiyoruz. Naziler burada kendine göre bir güç arıyor, ve huzurmuzu bozmak istiyorlar. Buna izin vermemeliyiz. Nazilere karşı aşırı sağcılara karşı daha güçlü bir tavır sergilemeliyiz. Bergkamen şehrinde çok sayıda göçmen vatandaşlarımız yaşıyor, onlar memleketlerini bırakıp buraya yanımıza geldiler. Çalıştılar şehrimizin kalkınmasına destek verdiler. Burayı memleketi olarak gördüler. Göçmenlerin yanında olduğumuzu göstermeliyiz’’dedi.

Hubert Hüppe; ‘Ülkemizde sevgi-saygı, rahat bir yaşam istiyoruz.’

CDU millet vekili Hubert Hüppe,’’Neo Nazi yanlısı aşırı sağcılar ırkçılığı okullara yaymak istiyorlar. Bu olay şimdi meclisinde gündeminde. NSU terör örgütü, yaşanan cinayetler serisi, bunlar hepsi şu an meclisin gündeminde bu problemlerin çözümü için uğraş vereceğiz. Ülkemizde sevgi-saygı, rahat bir yaşam istiyoruz. Halkımızın bu ülkede huzurlu bir şekilde yaşaması gerekiyor’’diye konuştu. Aşırı sağa karşı duruş miting programına Alman ve Türk dernekleri de destek verdiler. Miting, Almanların koro halinde söylediği barış şarkılarıyla son buldu.

İslam dininin toleras ve barış dini olduğunu artık kabul etmeliyiz

Berlin’den mitinge katılan SPD Millet vekili Oliver Kaçzmarek, CDU Millet vekili Hubert Hüppe ve Bündnis90/Die Grünen partisinden Friedrich Ostendorf. Bergkamen Belediyesi’nin düzenlediği mitinge katılıp destek verdiler. Konuşmalarında “Bergkamen ve çevresinde aşırı ırkçı Neo Nazi yanlılarına yer yok onları artık bundan böyle aramızda görmek istemiyoruz, taleplerinizi haklı ve çok anlamlı bulmaktayız, ondan dolayı da aranızda bulunmaktayız. Ülkemizde yaşayan ve çalışan dürüst müslümanlardan ve dürüst diğer yabancılardan bu güne kadar asla kimseye zararları olmamıştır. Onlar ülkemizin kültürel zenginliğidir. Ülkemize verdikleri Maddi ve iş gücü desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Artk ülkemizin bir parçası olmuşlardır. İslam dini de tolerasz ve barış dini olduğunu artık kabul etmeliyiz. Müslümanların bu güne kadar kimseye asla zararları dokunmamıştır.” Aşırı ırkçı Neu Nazilerin, ülkemizin huzurunu bozmalarına asla izin verilmeyecektir, Sevgili Bergkamen’liler bu gün Berlin’den gelerek sizlerin yanınızda olmaktan mutluluk duymaktayız. Biz siyasetciler de ülkemizin huzurunu bozanlara kesinlikle karşıyız, ve buna asla izin verilmeyecektir. Sizlerinde bu azimde olduğunuzu sağ gözümüzle görmekteyiz. Berlin’ de’de, bunlara karşı politikalarımız değişmeyecektir. Ülkemizin huzura ve demokrasiye çok daha fazla ihtiyacı vardır”. dediler.

‘Din ve inanç farklılıkları bizlerin kültürel zenginlikleridir.’

Kilise papazları ve diğer siyasi örgüt temsilcileri de birer konuşma yaparak özetle: “Hepimizin Allah’ı bir, aynı Allah’a inanmaktayız. Din ve inanç farklılıkları bizlerin kültürel zenginlikleridir. Burada yaşayan her inanç sahibinin kesinlikle huzura ihtiyacı vardır. Ülke huzurunu bozmak isteyenleri aramızda görmek istemiyoruz. Birlikte çalışıp birlikte komşuluk yaptığımıza göre biribirlerimize de insani açıdan iyi davranmaktayız. Huzursuzluktan yana olanlarada kapılarımız her zaman kapalı olacaktır” dediler.

Bergkamen Belediyesi adına mitingi organize eden hukukcu Bernd Wenske, ‘Üç milletvekilimize ve bütün katılımcılara İslami Derneklere ve temsilcilerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Geçen senenin Aralık ayında yine aynı Aşırı sağcı Neo Nazi grubu Bergkamen’de yürüyüş izni almışlardı. Ancak son anda vaz geçip iptal etmişlerdi. Bu günde aynı şekilde yürüyeceklerdi, resmi izinleri olmasına rağmen yine son anda yürüyüşten vaz geçtiklerini açıklamaları bizleri son derece memnun etmiştir. Artık onlar da gördüler ki, Bergkamen ve çevresinde ki halk kesin kararlı. Aşırı olanlara artık yer yok, asla onlara burada geçit verilmeyeceğini geçte olsa görmüş oldular” dedi. Polisin geniş önlem aldığı miting de böylece olaysız sona erdi.

 İSMAİL ÇAKIR/Bergkamen-euturkhaber.com

 

 

 

Comments are closed.