Bergkamen`de “Nazilere yer yok..!”

Almanya’nın Bergkamen şehrinde Herbert-Wehner-Platz ‘da düzenlenen mitingde  neo nazilere tepkiler yükseldi.

Vatandaşlar, ‘Bergkamen hep beraber aşırı sağcılara karşı (Bergkamen ist bund Gemeinsam gegen Extremismus)’ pankartı astılar ve  ‘Naziler bu şehirden başka yere gitsinler. Burayı terk etsinler.’’ dediler.  Programa Bergkamen Belediye Başkanı Roland Schaefer  ve bir çok partiden vekiller de katıldılar.

BİRLİKTE HUZUR İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ

Schaefer halka hitaben yaptığı konuşmada,’’Bizler Bergkamen şehrimizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bizler Alman olduğumuz için mutluyuz. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ama bu çok önemli: aşırı sağcı nazileri şehrimizde istemiyoruz. Bu güzel şehrimizde hepimiz barış dostluk içinde yaşamak istiyoruz. Bu şehrimizde yaşayan herkes kanunlara uymak zorunda. Uymayanları, düzeni bozanları, huzurumuzu kaçıranları istemiyoruz. Bugün burada aşırı sağcı NPD partisi yandaşları bir yürüyüş düzenlemek istiyorlardı. Sözde çocuklara  şiddette yönelik yürüyüştü. Çok uğraştık ve NPD ‘nin Bergkamen şehrinde yürüyüş yapmalarına izin vermedik. Bu aşırı sağcılar bize  fayda vermeyecek. Biz Alman halkı olarak geçmişimizle kültürümüzle, insanlığımızla anılmak istiyoruz. Geçmişimizden gururla bahsetmemiz lazım. Aşırı sağcıların bu şehride konuşma hakları yok, bunları konuşturmayalım. Herkes kendini şehrinde rahat hissetmeli, rahat yaşamalı. Birlikte karşılıklı hoşgörü içinde yaşamalıyız. Bugün bizler burada bunu gösterdik, sizlerle birlikte buradayız. Şehrimizde yaşayan yabancı hemşerilerimiz yaklaşık 50 yıldan beridir huzur içerisinde yaşamaktadırlar. Son gelişen olaylar bizleri kaygılandırdığı için ilk defa bu geniş kapsamlı “Nazilere yer yok” mitingini düzenlemiş bulunmaktayız’ dedi. Bergkamen Belediye Başkanı Roland Schaefer’in konuşması vatandaşlardan ve katılımcılardan büyük alkış aldı.  Bergkamen Belediye Başkanı Roland Schaefer konuşmasından sonra gazetemizin  sorularını da içtenlikle cevapladı. Schafer “Açıkçası aşırı sağcıları burada kesinlikle istemiyorum. Başka yere gitsinler umrumda bile değiller. Bunu burada açıkça söylüyorum. Bu aşırı sağcılar huzur bozmadan başka neye yarıyorlar ki.

GÖÇMENLER KENTİMİZE GÜZELLİKLER KATTI

Bergkamen şehri aynı zamanda bir kültür şehridir. Bizim ülkemize gelen göçmenler bu şehrimize güzellik kattılar. Büyümesinde gelişmesinde zengin bir şehir olmasına katkı verdiler. NPD ‘nin Bergkamen şehrinde yürüyüş yapmasına tahamülümüz yok. Biz zaten Almanız bununla da gurur duyuyoruz. Bizler de milliyetçiyiz. Bu vatanı bizler NPD’den daha çok seviyoruz. Meydanı bunlara mı bırakacağız. Böyle bir şeye izin vermemiz, mümkün değil. Aşırı sağcıların bu şehirde yeri yoktur” diye konuştu.

Ruediger Waiss da (NRW- SPD milletvekili)

‘Öncelikle sayın belediye başkanımıza bu mitingi tertipettiği için çok teşekkür ederim. Bu gün bu meydanda tarihi mitinge katıldığınız için sizlere de çok teşekkür ederim. Almanya bunlardan geçmişte çok çekti. Bundan böyle Almanya’nın huzurunu kim bozmaya kalkışırsa asla müsamaha edilmeyecektir. Yabancı hemşerilerimizin 50 yıldan beridir; ülkemize büyük katkıları olmuştur. Kimse bunu göz ardı edemezler. Hiç kimsenin de Alman olmayanlar üzerinden siyaset yapamayacağını da kararlılıkla göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Bergkamen Belediyesi Entegrasyon Konseyi Başkanı Kemal Öztürk ise “Bizler Türk vatandaşları olarak, Bergkamen şehrinde barış içinde yaşamak için burada toplandık. Vatandaşlarımız huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bergkamen şehrinde 4500 yakın Türk insanı yaşıyor Kimse bizlerin huzurunu bozamaz” dedi. Almanların koro halinde söylediği barış şarkılaryla son  etkinlik buldu.

İSMAİL ÇAKIR-BERGKAMEN/euturkhaber.com

 

 

Comments are closed.