Bergkamen’deki Yangın Korkuttu

Yangın erken farkedildi,

facianın eşiğinden dönüldü.

Görgü tanıklarından Mustafa SARAÇ‚ yangının erken farkedilmesi ve itfaiyenin zamanında müdahale etmesi sayesinde faciayı ucuz atlattık. Tek tesellimiz can kaybı olmamasıdır‘ dedi.

BERGKAMEN-Önceki sabaha karşı saat 05.00 sıralarında Bergkamen Gedachtnis Str. 10 adresinde çıkan büyük yangında yaralı ve ölen olmaması Bergkamenlilerin tek tesellisi oldu. 52 kişinin ikamet ettiği binada çıkan yangında ilk belirlemelere göre zarar en az 350 bin Euro olduğu tahmin ediliyor. Yangını haber alan halk Bergkamen Belediyesi‘ne koşarak kan bağışında yarıştı.

Görgü tanıklarından Osmaniye’li Niyazi Arslan euturkhaber’e yaptığı açıklamada “Ben takriben 04.00 sıralarında gece namazımı kılıp yatağıma yeni uzanmıştım ki, (saat: 04.50′yi gösteriyordu)  ani bir patlamayla sarsıldık. Deprem oluyor sanarak eşimle beraber hızlı bir şekilde evi terk ettik. Dışarı çıkınca bizim binanın 4′üncü katındaki Alman genç komşularımızın evinin yandığını gördük. Yan komşumuz olan Naciye Kür‘ün de evin dışına çıkan ikinci kişi olduğunu gördük. Komşularımızın zillerine basarak yanan evden uzaklaşmalarını sağladık. kısa zamanda da itfaiye ekipleri gelerek söndürme çalışmalarına başladılar. Ölen ya da yaralı olmaması bizlerin tek tesellisi olmuştur. Allah’a şükürler olsun ki büyük yangından sağ salim kurtulduk” dedi.

Olayın ikinci görgü tanığı Naciye GÜR de olayı şöyle anlattı: ‘Pazartesi sabaha karşı  saaat 04.50 civarında büyük bir patlamayla uyandık, hızla evi terk ettik. Üst kattaki Alman komşumuzun merdivelerden 6 ve 9 yaşındaki çocuklarıyle indiklerini gördüm, şoktaydılar. Zaman geçirmeksizin komşularımızın zillerine basarak‚ yangın var,  derhal binadan uzaklaşın‘ diye bağırdık. Böylece bir facianın eşiğinden döndük. Niyazi Arslan amca da bana yardım etti. Komşularımızın zillerine basarak onları uyandırdık. Yangın çıkan evin 6 yaşındaki ferdi band  ”Ben mum yakmıştım üzerlerinede yastığı kuymuştum. Yangın bir anda büyüyünce mutfaktan kova ile su getirip söndürmeye uğraştım, ancak yangın daha da büyüdü, sönsün diye karyolamın altına sürdüm sonrasını hatırlamıyorum” dedi‘.

Üçüncü Görgü tanığı Mustafa SARAÇ  ise‚ yangının erken farkedilmesi ve itfaiyenin zamanında müdahale etmesi sayesinde faciayı ucuz atlattık. Tek tesellimiz can kaybı olmamasıdır‘ şeklinde konuştu.                                        

İSMAİL ÇAKIR/euturkhaber

 

Comments are closed.