Berlin, Avrupa Birliği`nin engelsizlik ödülünü aldı…!

99 Avrupa ülkesi arasında yapılan sıralamada Berlin şehri 1. olarak Avrupa komisyonundan „2013 yılı engelsiz şehir“ ödülünü aldı.

http://www.tagesspiegel.de/berlin/lob-aus-bruessel-fuer-oeffentlichen-nahverkehr-berlin-erhaelt-eu-preis-fuer-barrierefreiheit/7477534.html

Juri bilhassa Berlin banliyo ulaşımını ve şehirde engelsiz yeni bina yapımını methetmekte. Berlin Eyaleti`nin engelliler vazifelisi Jürgen Schneider „Bu ödül berlin için hem teşvik hem de kamçılamadır“ dedi.

Berlin Senatosu Avrupa Birliği sorumlusu Hella Dunger-Löper de „Bundan itibaren vazifemiz mevcud tüm bina, halka açık alanlar ve ulaşım birimlerini her engellinin rahatça kullanabileceği duruma getirmek olacak“ dedi.

Bayan Dunger-Löper ile Bay Schneider Berlin`in ödülünü Brüksel`de teslim aldılar. Alınan ödülde büyük pay yakın ulaşım banliyosunun oldu. Berlin Tren işletmeleri sözcüsü Klaus Wazlak „Şirketim olarak bu ödül ile gurur duymaktayız, 2020 yılına kadar olan vizyonumuz ulaşımın 100% engelsiz olması yolunda son seneler çok çalıştık. Berlin otobüslerinin tamamı şu anda engelliler için engelsiz haline getirilmiştir. Tramvayların 22 hattından 18`i engelsiz duruma getirilmiştir. 173 yeraltı treni duraklarının 98`ine asansör veya rampa ile ulaşılabilmektedir” dedi.

Berlin senatosu 2020 yılına kadar tüm yaya yollarını ve kavşaklarını engelsiz hale getirmeyi hedeflemektedir. Berlin okullarının şu anda 176`si, 53 Müze, üç opera binası ve dört devlet tiyatrosu tekerlekli sandalye ile ulaşıma açıktır.

Engelliler birligi başkanı Andre Nowak “Berlin şehri ödülü hak etmesine rağmen bir çok okul, Doktor muayenehaneleri, Sinamalar, ve özel daireler ulaşılamamaktadır. Berlin`in televizyon kulesine halen tekerlekli sandalyede ulaşılamıyor. Friedrichsfelde Sarayı`nın onarımında engellerin kaldırılması gerçekleşmemiştir” dedi.

Ahmet Algan-Berlin/euturkhaber.de

Comments are closed.