Berlin Ayasofya Camii’nde Sabah Namazında konuşan Mahmut Toptaş;

‘Namaz‘ Cennetin Anahtarı,

Gözlerin Nurudur‘

IGMG Berlin Bölge İrşad Başkanlığı‘nın her sene kış aylarında mutad hale getirdiği toplu sabah namazı programı, geçtiğimiz  Pazar günü Berlin Moabit semtinde hizmetlerini sürdüren Ayasofya Cami´inde gerçekleştirildi. Bu haftaki misafir hatip Yazar-Ilahiyatçı Mahmut Toptaş idi.

Toptaş; ‘Namaz, Hak ile beraber olmaktır‘

MAHMUT TOPTAŞ

Toptaş programda yaptığı konuşmada: ‚Namaz, cennetin anahtarı, gözlerin nuru, Müslümanların can ve tenlerinin huzur bulup rahatlama yeridir. Namaz, dinin direğidir.Kötülüklerden alıkoyan namaz (Ankebut 45), inanmış gönüllerin tenleriyle yanyana geldiği, birbirine omuz verdiği, dirsek temasına geçtiği en değerli bir ibadettir. Mü’minlerin mi’racı olan namaz, günde beş defa halkın içinde Hak’la beraber olmak, ondan güç alarak halkın arasına selamla dönmek, Hakk’ın huzurunda halkla beraber olmaktır.

Bir safta bizleri yan yana getiren namaz; yüzümüzü çevireceğimiz cephenin tek olduğunu, sırtımızı çevirecek tek cephenin inkar olduğunu, tatbiki olarak öğreten bir ibadetimizdir. Safları dağınık olanların gönüllerinin de dağınık olacağını haber verir, Peygamber efendimiz (SAV).Yuvarlak bir dünyada Kabe’ye günde beş defa yönelen Müslümanlar, ay çiçeği gibi dizilirler. Mü’min için Rabb‘inden af dilerler. İnkarcılara da  hidayet dilerler’ dedi.

Sohbetin ardından Ayasofya Cami idare heyeti katılımcılara ikramlarda bulundu. Program, haftaya Pazar sabahı Ensar Cami´inde devam edecek.

MENDERES SiNGiN- BERLIN/euturkhaber

Comments are closed.