Berlin Aziziye Camii dualarla açıldı..!

Berlin Neukölln semtinde Möwenweg 36-40 adresinde düzenlenen Aziziye Caminin resmi açılışına Berlin Başkonsolosu Muavin Konsolos Bülent Sakarya, Berlin İslam Federasyonu Başkanı Fazlı Altın, IGMG Berlin Bölge Başkanı İrfan Taşkıran, Berlin Türk Cemaati Başkanı Bekir Yılmaz, Alman Milletvekili Dr. Felgentren, Berlin’de sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Kilise ve Neukölln belediyesinden temsilciler yanısıra vatandaşlarımız iştirak etti.

Camii imamı İdris Kahraman hocanın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın sunuculuğunu Mehmet Ali Sabancı yaptı. Açılış konuşmasında Aziziye Cami Başkanı Yusuf Kenan Pınar: ”Emeği geçen bütün kardeşleriminden Allah razı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Berlin Başkonsolosu muavin konsolos Bülent Sakarya konuşmasında: ”Bu güzel mabedin yapımında emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim. Bu güzel mabedin hayırlara vesile olmasını dilerim” diyerek sözlerini tamamladı.

Alman milletvekili Dr. Felgentren konusmasında, Almanya’nın Fransa gibi Türkiye gibi laik bir devlet olmadığını Almanya’nın seküler bir devlet olduğunu, dinin devletle ayrı olmakla birlikte devletin dini pozitif bir bakış açısı geliştirdiğini söyledi. Almanya’daki din hürriyetinin var olduğunu ve sahip çıkılması gereken önemli bir değer oldugunun altını çizdi.

Son olarak Berlin İslam Federasyonu Başkanı Fazlı Altın konuşmasında, ”Bugün Berlin İslam Federasyonu 15. cemiyetini kazanmış oldu. 2002′de kurulan derneğimiz siyasi nedenlerden dolayı ancak bu yıl açma sevincine kavuştuk. Mescitler Kabe´nin bir şübesi olarak telakki edilir. Allah’u teale Kur’an-ı Kerim Tevbe Süresi’nde “Allah’ın evlerini ancak Allah’a iman eden ahiret gününe inanan, namazını dosdoğru kılan, zekatını veren ve Allah’tan başkasından korkmayanlar inşa ederler ve Allah’ın hidayetinden onlar nasiplenme olma ümidine sahipdirler’ diye ifade buyurulur.”

Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa (sav) ”Kim Allah için yeryüzünde bir ev yaparsa, Allah’da ona cennetinde bir köşk yapacaktır” müjdesini vermektedir. Aziziye Camii’nin açılılışında emeği geçen arkadaşlara efendimizin müjdesinini tevdi etmekden gurur duyuyorum. Allah hepsinden razı olsun, emeklerini boşa çıkarmasın inşpallah.” dedi. Açılış programın sonunda katılan misafirlere Türk mutfağının en güzel yemekleri ikram edildi.

MENDERES SİNGİN / BERLİN

Comments are closed.