BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Berlin İslami İlimler Gençlik Teşkilatı’ndan güzel proğram

Örnek Sahabeler

 

İslami İlimler Gençlik Teşkilatı‘nın düzenlediği, ‘Örnek Sahabeler‘ adlı programa gençler yoğun ilgi gösterdi.

 

BerlinBölge salonunda gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Bölge Gençlik Başkanı Said Jurnal, gençlerimizin Sahabelere,örneklere bakarak fedakarlık, azim, gayret, samimiyet, teslimiyet, basiret sahibi olmalarını sağlamak için on sahabenin hayatının projesinden üçünü şu ana kadar tamamladık. Dördüncüsünü İslami İlimler Gençlik Teşkilatı tarafından gerçekleştiriliyor. Bu güzel çalışmalarından dolayı gençlere teşekkür ederim‘ dedi.

 

Said Jurnal

 

Nurettin Çapan

Günün hatibi İslami İlimler Okulu öğretmenlerinden Nureddin Çapan hocaefendi Aşere-i Mübeşşere’den olan Talha Bin Ubeydullah (r.a.)’ın hayatından ibret verici ve bugünün gençlerine ışık tutacak anekdotlar aktardı.

Çapan ‘Hazreti Talha, Uhud Harbi’nden Mekke’nin fethine kadar geçen süre içinde yapılan bütün gazvelere katılmıştır. Bu arada Hudeybiye’de biât-ı Rıdvan’da da bulunmuştur. Mekke’nin fethinden sonra Huneyn gazvesinde düşmanın okları karşısında gerileyen ordu içinde sebat edenlerdendir. Tebük gazvesinde herkes elinden gelen gayretle orduyu techîz etmek, (donatmak) için uğraşırken O da herkesle yarışırcasına bütün varını yoğunu sarf etmiştir. İşte bundan dolayı Feyyaz lakabını almıştır.

Hazreti Talha ahlâk, edeb ve fazîlet bakımından çok yüksek idi. Kalbi Allah-ü teâlâ’nın korkusuyla ve Resûlünün muhabbetiyle doluydu. Bu muhabbeti aşk derecesinden de çok ötelerde idi. O bu aşkının en güzel isbâtını Uhud ve diğer gazâlarda göstermiştir.’ dedi.

MENDERES SiNGiN/BERLiN-euturkhaber.com

Comments are closed.