Berlin Şehitlik Camii’nde Ramazan boyu iftar sofrası kuruluyor

“Ramazan ayı mektep ayıdır”

Müslümanlar için özel yeri olan ve sosyal dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilendiği Ramazan ayında Almanya´nın başkenti Berlin‘de birçok camide Ramazan boyunca iftar sofralari kuruluyor.

Berlin´nin Eyüp Sultan‘ı, Şehitlik Cami´inde iftar açmak ve teravih kılmak bir başka güzel. Her gün Berlin´in her bölgesinden iftar açmak için Berlin‘li müslümanlar Şehidlik camine koşmakta. Şehitlik Camii mimarisi ile bu sene düzenlenen ışıklandırması ile kendinizi Türkiye‘de hissediyorsunuz. Akşam ezanını Şehidlik Caminin bahçesinde dinledikden sonra ikram edilen hurma ile orucunuzu açıyorsunuz, toplu olarak kılınan şnamazından sonra, kurulan iftar sofrasında akşam yemeğini yiyorsunuz. Sonra Şehitliğin bahçesinde yatsı namazına kadar Türk çayı yudumlamak imkanınız var. Namaz öncesi Berlin Türk Şehitlik İmam-hatibi Müfit Sevinç hocanın sohbetini dinleme fırsatınız var.

Müfit Sevinç, bugünki konuşmasında kardeşlik ve barış üzerine durdu. Eğitimin önemine değinen Sevinç, Kur‘an-ı Kerim’in indiği mübarek ay olan Ramazanda Müslümanların kötülüklerden uzak durarak nefislerini terbiye etmelerini istedi. Sevinç, “Ramazan ayı mektep ayıdır” dedi. Türk Şehitlik Camii’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan boyunca iftar sofrası kurulduğunu belirten Sevinç, “Böylece, hem Müslüman hem de diğer dinlerden insanların iftarda bir araya gelmesini, kaynaşma ortamının oluşmasına yardımcı oluyoruz” dedi.

MENDERES SİNGİN/BERLİN

Comments are closed.