Berlin Türk Cemaatı, 2014′ü ‘Türkçe Yılı’ ilan etti

Berlin Türk Cemaati (TGB), 2014 yılını ‘Türkçe Yılı’ ilan ettiklerini duyurdu. Türk basınıyla bir araya gelen TGB, Türk çocuk ve gençlerinin en önemli sorunlarının başında gelen ana dil sorununun yanı sıra ayrımcılık, çifte vatandaşlık ve koruyucu aile olma gibi Türk toplumun diğer önemli sorunlarına değindi.

Berlin Türk Cemaati (TGB) Başkanı Bekir Yılmaz, 2014′ü ‘Türkçe Yılı’ olarak ilan ettiklerini açıkladı. Berlin’de görev yapan Türk basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Yılmaz,TGB’nin geçen yılki faaliyetleriyle, bu yıl gündeme alacakları konuları anlattı.

TGB olarak en önem verdikleri konuların başında Almanya’da yaşayan Türk gençlerinin Türkçe eğitiminin geldiğini söyleyen Yılmaz, “Bir çocuk ana dilini ne kadar iyi konuşursa, kelime hazinesi ne kadar geniş olursa, bir ikinci ve üçüncü dili çok daha rahat öğrenebiliyor.

Bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.  Biz de ana dilimize sahip çıkıyor ve 2014′ü ‘Türkçe Yılı’ olarak ilan ediyoruz” dedi. Bu etkinliği Almanya geneline yaymak istediklerini belirten Yılmaz, “Bunun için seminerler ve toplantılar yapacağız.

Broşürler ve çıkartmalar yaptırıp dağıtacağız. Bazı kurum ve kuruluşlarla ortak organizasyonlar düzenlemeyi amaçlıyoruz. Yıl sonuna doğru da Türkevi’nde Türk öğrenciler arasında’güzel şiir okuma’ yarışması düzenlemeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

MENDERES SİNGİN/BERLİN

 

Comments are closed.