Berlin’de ‘Değişen Müslüman Algısı ve IGMG’ Konferansı

 

 

‘İGMG, daha huzurlu bir Avrupa için çalışıyor..!’

 

Üçüncü, IGMG’nin bütün birimleriyle Kur’an ve sünnetin ışığında ve toplumsal sorumluluğunun bilincinde, var gücüyle daha mutlu ve huzurlu bir Avrupa için çalıştığını söyledi.

 

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Berlin Bölgesi  Kadınlar Gençlik Teşkilatı tarafından  bölge salonunda organize edilen programda IGMG Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü bir konferans verdi.

Üçüncü  ‚11 Eylül 2001’den  sonra değişen Müslüman Algısı ve IGMG‘  konulu konferansında son dönemdeki değişimlere ilişkin görüşlerini açıkladı.Üçüncü‚ ‘Günümüzde Avrupa’da yaşayan müslümanlar olarak karşı karşıya kaldığımız olumsuzlukları ve ayrımcılığı anlayabilmek için bunun yakın tarihteki arka planını anlamamız gerekir’ dedi ve bununla ilgili toplumsal algıdaki değişikliklere sebep olan olayları anlattı.

TERÖR OLAYLARI ALGILARI DEĞİŞTİRDİ

Başta 11 eylül 2001 tarihli terör saldırısının Batı Avrupa’da yaşayan müslümanlara bakışı değiştirdiğini savunan Oğuz Üçüncü,  Müslümanlara yönelik geliştirilmiş olan siyasetteki paradigma değişikliğine 2004 senesinin sonunda yönetmen Theo van Gogh’un öldürülmesi ve temmuz 2005 Londra terör saldırılarının sebep olduğunu ifade etti. Müslüman azınlığı potansiyel bir güvenlik tehdidi olarak gören yetkililer bu minval üzere siyaset ve yasal düzenlemeler geliştirdiğini belirten ve bunu  Avrupa’nın birçok ülkesindeki uygulamalarla örneklendirdi.

AYRIMCILIKLA MÜCADELEYİ ŞİAR EDİNDİK

Üçüncü ‘İslam ve Müslümanlar artık Avrupa’nın vazgeçilmez bir parçası olmasına rağmen zikredilen olumsuzluklar huzur içinde beraber yaşama atmosferini bozuyor. İslam Toplumu Milli Görüş olarak ayrımcılıkla mücadeleyi kendimize şiar edindik.’ dedi.

ÖTEKİLEŞTİRME DEVAM EDİYOR

Özellikle küresel ekonomik kriz ve karışıklıkların yaşandığı günümüz dünyasında azınlıklara yönelik ötekileştirme reflekslerinin bilinen toplumsal tepkiler olduğunu söyleyen Üçüncü, IGMG’nin bütün birimleriyle Kur’an ve sünnetin ışığında ve toplumsal sorumluluğunun bilincinde var gücüyle daha mutlu ve huzurlu bir Avrupa için çalıştığını vurguladı.

MENDERES SİNGİN/BERLİN-euturkhaber.com

 

 

 

Comments are closed.