Berlin’de ‘Plastik poşete hayır‘ kampanyası

Berlin Türk Cemaati’nin, Berlin Çevre Vakfı (Stiftung Naturschutz Berlin) ve Förderfond Trenntstadt Berlin’in maddi destekleri, Berlin’li Süpermarket zincirleri BOLU Marketler, BEREKET Marketler, EURO gıda, NASİB gıda, Nazar Marketler, Öz gıda ve ada gıda’nın katılımları ile uygulamaya koyduğu; „Türk Marketlerinde Plastik Poşet Kullanımına Hayır!“ kampanyasının başlaması Hilton Otel’de yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

Berlin Türk Cemaati Başkanı Bekir Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan basın toplantısında söz alan Berlin Çevre Koruma Vakfı başkanı sayın Dalchow; „Berlin’in enbüyük market zincirlerinin projeye verdikleri destekten duyduğu memnuniyeti” dile getirdiği konuşmasında “Kur’anı Kerim’de Hayvan hakları, çevre bilinci ve doğa hakkında çok sayıda ayet olduğunu, müslümanların dini vecibeleri gereği çevreye sahip çıkmaları gerektiğini, Berlin’lilerin yıllık 227 Milyon adet Plastik Poşet kullandıklarını bunun 4500 Ton olduğunu ve Türk marketlerinde, dönercilerde ve pazarlarda dağıtılan bedava poşetlerin çevreye, iş adamlarına ve ekonomiye verdiği zararları” dile getirdi!

Berlin Türk Cemaati Yönetim kurulu üyesi ve Çevre Projesi yöneticisi Yüksel Aslan sunduğu basın bildirisinde; Plastik Poşetlerin Çevreye, İnsan ve Hayvan Sağlığına ve de Ekonomiye verdiği zararlarla, Türk marketlerinde ki mevcut uygulamalara değindiği konuşmasında, doğa ve çevreye karşı dini, milli ve sosyal yükümlülüğümüz nedir? sorusuna açıklık“ getirdiği konuşmasını,

„plastik poşetlerin;

  • hem doğanın dengesine,
  • hem ülkenin bütçesine ve
  • hem de bireyin kesesine ve sağlığına zararlı illet bir şey olduğu! Tüketici olarak Plastik torba kullanımından vaz geçmemizin; dünyamızın, insanlığın, ülkemizin faydasına olacağına, başta fert olarak bizlerin ve sonra da işadamlarımızın ve devlet bütçelerinin rahatlamasına, elemanlarımızın verimliliğini ve de çevremizi aşırı derecede rahatlatacak bir eylem olacağınıbeyan etti.

Basın toplantısında söz alan Birlik90/Yeşiller Milletvekili Dr Turgut Altuğ ise; „3 yıldır aynı torbayı kullandığını, göçmenlerin çevre bilinçlerinin aslında çok ileri seviyede olduğunu ve Türk Süpermarketlerinin böyle bir uygulamayla çok büyük örnek bir davranış sergilediklerini“ dile getirdi.

TGB Business Başkanı Fatih Karasu ise “iş veren derneği olarak butür girişimlerden ziyadesi ile memnuniyet duyduklarını, plastik poşetten yapılan tasarruflar sayesinde firmaların daha çok işci istihdam edebileceklerini, daha fazla reklam yapabileceklerini dolayısı ile ekonomiye canlılık katacaklarını bununda toplumun ve ülken,n menfaatine olduğunu” söyledi.

Berlin Türk Cemaati Başkanı Yılmaz, “Plastik Poşete Hayır! Kampanyası boyunca canlı yayınlar, açık oturumlar, seminer, forum ve paneller ve el ilanı dağıtımları, afiş ve broşürler, sosyal paylaşım ağları vb üzerinden konuyu kamuoyunun gündemine taşıyacaklarını” dile getirdi.

Basın toplantısına katılan Süpermarketler adına söz alan Euro Gıda temsilcisi sayın İrdi ise; “Plastik poşet kullanımı ve bunun bedava dağıtımının gerek market sahiplerini gerekse çalışanları bıktırma ve yıldırma durumuna getirdiğini, plastik poşetlerin doğaya verdikleri zararın yanında, satın alma, nakliyat, depolama vb gider kalemleri dikkate alındığında çok büyük maliyetlere sebep olduğunu, bunun elbirliği ile çözülmesinin vaktinin geldiğini” belirtti.

MENDERES SİNGİN/BERLİN

Comments are closed.